Namaz ve Orucun Kazası nasıl olur? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namaz ve Orucun Kazası nasıl olur?


  Namaz ve Orucun Kazası nasıl olmaktadır Namaz ve Orucun Kazasının nasıl tutulması gerektiğini açıklar mısınız ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Ercan Üye
  Ercan
  Üye

  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 2,348
  Tecrübe Puanı: 25
  Yer: Gaziantep

  Cevap: Namaz ve Orucun Kazası nasıl olur?


  Namaz ve orucu bilerek kazaya bırakmak günahtır. Elde olmayan nedenlerden dolayı kazaya kalmışsa;

  Oruç güne gün kaza edilir.
  Namazda belirli saati yoktur. En kısa zamanda kaza edilir.


 3. 3
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: Namaz ve Orucun Kazası nasıl olur?


  Nafile Orucun Kazası

  50. îbn Şihab'tan: Hz. Aişe ve Hafsa sabahleyin oruçlu olarak kalktılar. Kendilerine yemek getirilmişti, onu yiyerek oruçlarını bozdular. Bu sırada yanlarına Resûlullah (s.a.v.) geldi. Hz. Hafsa hemen Hz. Aişe'den önce söze başlayarak (tam babasının kızıydı):
  «—Ya Resûlallah! Aişe ile ben sahurda nafile oruç tutmaya niyet etmiştik, fakat bize birinin yiyecek hediye getirdiğini görün*ce orucumuzu bozduk! dedi. Resûlullah (s.a.v.):
  «— Öyleyse, yerine başka bir gün kaza tutarsınız,» buyurdu.[65]
  îmam Malik'ten: Unutarak veya-sehven (yanlışhklajyiyî/? iç*mek suretiyle nafile orucunu bozan kimseye kaza lâzım gelmez. Fakat nasıl olsa orucum bozuldu diye yemeye içmeye devam etme*meli, o gün akşama kadar orucu tamamlamalıdır. Nafile oruç tu*tan kimsenin başına orucunu bozmaya mecbur edecek bir hal gel*se, ona da kaza lâzım gelmez. Ancak bu durumdaki kimsenin asıl maksadı orucunu bozmak olmamalıdır. Orucunu bozuş sebebi başına gelen özür olmalıdır. Nafile olarak kılınan namaz da böy*ledir. Şayet namazda elinde olmayan bir sebepten abdesti bozulsa ve tekrar abdest almak imkânsız olsa o namazın kazası gerekmez.
  îmam Malik'ten:
  Namaz, oruç, hac ve bunlara benzer faydalı ibadetleri nafile olarak tamamlama imkânına sahip olmadıkça bu ibadetleri yap*maya kalkışmamalıdır. Meselâ, bir namaza başlayıp iftitah tek*birini alınca iki rekât kılmalıdır. Oruca başlayınca o gün akşama kadar tutmalıdır. îhrama girince tavafını tamamlamalı, tavafa başlayınca da yedi şavt yapmalıdır. Başlanılan bir ibadeti terk et*meden bitirmesi gerekir. Ancak, insanoğlunun başına gelebilecek hastalıklar ve ibadetinin devamına mani olan mazeretlerden do*layı bırakabilir. Bundan dolayı Cenabı Allah, Kur'an-ı Kerim'in-de:
  «—Ramazan gecelerinde beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye yani şafak atıncaya kadar yiyin için.»
  buyurmaktadır. O halde başladığı orucu tamamlaması vaciptir.
  Yine başka bir ayeti kerimede: «Allah için başladığınız hac ve umreyi tamamlayın»[66] denilmektedir. Çünkü üzerine farz olan haccını ifa eden bir müslümanın başladığı başka bir na*file haccı sonraya bırakması, ihramdan çıkarak yoldan dönmesi doğru değildir. Nafile ibadete başlayan herkes, farz ibadeti ta*mamladığı gibi onu da bitirmeden bırakmamalıdır.» Duyduklarımın en güzeli budur.[67]


 4. Reklam

+ Yorum Gönder