Konusunu Oylayın.: Hamile veya çocuk emziren bir anne oruç tutar mı?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Hamile veya çocuk emziren bir anne oruç tutar mı?
 1. 25.Haziran.2011, 06:22
  1
  Misafir

  Hamile veya çocuk emziren bir anne oruç tutar mı?


  Hamile veya çocuk emziren bir anne oruç tutar mı? Mumsema Hamile veya çocuk emziren bir anne oruç tutar mı? Emziren kadın oruç tutmazsa olur mu ?


 2. 25.Haziran.2011, 06:22
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Hamile veya çocuk emziren bir anne oruç tutar mı? Emziren kadın oruç tutmazsa olur mu ?

 3. 30.Haziran.2011, 12:27
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,529
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 226
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Hamile veya çocuk emziren bir anne oruç tutar mı?
  Hamilelik ve Çocuk Emzirmek: Dürrü'l-Muhtar'da: "Zann-ı galip ile, kendi hayatından veya çocuğunun hayatından korkan hamile yahut zahirü'r rivayeye göre, anne olsun, süt anne olsun emzikli kadın oruç tutmayabilir" (İbn Âbidin, IV, 338) hükmü kayıtlıdır. Esas olan; gerek hamile, gerek çocuk emziren kadınların, kendi nefislerinin veya çocuklarının helâk olma tehlikesinin bulunmasıdır. Nitekim Fetevay-ı Hindiyye'de: "Hâmile olan veya çocuk emziren kadınlar; gerek kendi nefislerinden, gerekse çocuklarının helâk olmasından korkarlarsa oruç tutmayabilirler veya iftar edebilirler. Bu durumdaki kadınlara keffaret gerekmez, daha sonra oruçlarını kaza ederler" denilmektedir (İbn Âbidin, I, 207). 4. 30.Haziran.2011, 12:27
  2
  Silent and lonely rains  Hamilelik ve Çocuk Emzirmek: Dürrü'l-Muhtar'da: "Zann-ı galip ile, kendi hayatından veya çocuğunun hayatından korkan hamile yahut zahirü'r rivayeye göre, anne olsun, süt anne olsun emzikli kadın oruç tutmayabilir" (İbn Âbidin, IV, 338) hükmü kayıtlıdır. Esas olan; gerek hamile, gerek çocuk emziren kadınların, kendi nefislerinin veya çocuklarının helâk olma tehlikesinin bulunmasıdır. Nitekim Fetevay-ı Hindiyye'de: "Hâmile olan veya çocuk emziren kadınlar; gerek kendi nefislerinden, gerekse çocuklarının helâk olmasından korkarlarsa oruç tutmayabilirler veya iftar edebilirler. Bu durumdaki kadınlara keffaret gerekmez, daha sonra oruçlarını kaza ederler" denilmektedir (İbn Âbidin, I, 207).

+ Yorum Gönder