Kaza orucu bozulursa ne yapılır? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  tekke70 Üye
  tekke70
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 02.Eylül.2009
  Üye No: 53258
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: Konya

  Kaza orucu bozulursa ne yapılır?


  Ramazan orucunda tutamadığım oruçlarım için kaza orucu tutuyordum.Rahatsızlandım ve iftara 2 saat kala (afedersiniz) istifra ettim..(sadece su şeklinde) ...fakat devamında iftar vaktine kadar birşey yiyip içmedim..orucumun bozulduğunu biliyorum fakat bunuda tekrar tutmam gerekiyor mu? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ehli-sunnet Feseyekfikehumullah
  ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  ehli-sunnet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 19.Eylül.2010
  Üye No: 79032
  Mesaj Sayısı: 1,553
  Tecrübe Puanı: 16
  Yer: Uzaklardan..

  --->: kaza orucu bozulursa ne yapılır?


  Ağız dolusu kusmak, biri kendiliğinden gelen, diğeri de isteyerek olmak üzere iki şekilde meydana gelmektedir. Bir hastalıktan dolayı ağız dolusu olarak kendiliğinden gelen kusuntu kendi kendine içeri giderse ittifakla oruç bozulmaz. Fakat, kişinin kendi isteğiyle içeri çekilirse İmam Muhammed’e göre oruç bozulur, İmam Ebû Yusuf’a göre bozulmaz.

  Kişinin kendi zorlamasıyla gelen ağız dolusu kusuntu orucu bozar. Çünkü, bu durumda iken az çok tekrar mideye bir şeyler gider. Bu şekilde bozulan bir orucun sadece kazası gerekir. Fakat, ağız dolusundan az olup tekrar kendiliğinden içeri giderse İmam Muhammed’e göre orucu bozar, İmam Ebû Yusuf’a göre bozmaz. İnsanın kendi isteğiyle içeri giderse her iki imama göre oruç bozulur.

  Kendi zorlamasıyla gelen kusuntu veya kendiliğinden geldiği halde kusuntunun bir kısmı insanın kendi isteğiyle içeri girerse ve insan bu hareketiyle orucunun bozulduğunu bilir ve bir şeyler yiyip içerse bundan sadece kaza gerekir.

  Esas itibariyle bir hata eseri olarak oruç bozulunca hiçbir şey yiyip içmeden iftara kadar beklemek vaciptir. Bir hata sonucu bozulan oruçtan sonra kusmada olduğu gibi yeyip içmek sâdece kazâyı icap ettirir, keffâreti gerektirmez.

  İstemeyerek kusmak ağız dolusu bile olsa orucu bozmaz.

 3. 3
  tekke70 Üye
  tekke70
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 02.Eylül.2009
  Üye No: 53258
  Mesaj Sayısı: 2
  Tecrübe Puanı: 1
  Yer: Konya

  --->: kaza orucu bozulursa ne yapılır?


  cevabınız için teşekkür ederim


 4. Reklam

+ Yorum Gönder