+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Nasıl Yapılır Kategorisinden Fener uçurtma nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fener uçurtma nasıl yapılır

  Reklam
  Sual: Fener uçurtma nasıl yapılır

  Arkadaşlar resimlerle ayrıntılı bir şekilde fener uçurtmasının nasıl yapıldığı hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşabilir misiniz ? ? 2. Çaroki
  Devamlı Üye

  Cevap: Fener uçurtma nasıl yapılır


  Reklam  Cevap:
  fener uçurtma nasıl yapılır

  Fener tütündeki uçurtmaları sevenler için değişik bir uçurtma daha. Yapılı detaylarını sanırım fener planından faydalanarak çıkartabilirsiniz. Çıta kalınlığı bu ölçülerde bir uçurtma için 6 veya 7 mm olabilir. Herkese kolay gelsin.
  yapım kuşağı uçak
  yapım kuşağı uçurtma


 3. Çaroki
  Devamlı Üye
  Uçurtma Nasıl Yapılır----Uçurtma-Planları---
  Bu bilgiler için www.ucurtmaplanlari.com emekçilerine teşekkür ederiz. Daha fazlası için www.ucurtmaplanlari.com u ziyaret edebilirsiniz.

  3 ÇITALI PLANI

  İşte hepimizin çok iyi bildiği altıgen . Yapması çok kolay . Uzun kuyruğu sayesinde oldukça dengeli ve çok rüzgarlı havalarda bile uçurmaya uygun . İhtiyacınız olan malzemeler heryerde bulabileceğiniz türden .
  Uçurtmanızı istediğiniz büyüklükte yapabilirsiniz . Daha büyük veya küçük yapmak isterseniz çıtalarınızın kalınlığını dikkat etmelisiniz .
  Malzemeler :
  1- ) 3 adet 75 cm boyunda 6-7 mm kalınlığında çıta
  2- ) 1 adet istediğiniz renk yağlı kağıt
  3- ) İskeleyi oluşturmak için pamuklu ip
  4- ) Tutkal veya yapıştırıcı bant
  5- ) Keskin çakı veya bıçak , makas , cetvel , kurşun kalem
  6- ) Uçurmak için kullanacağımız naylon ip .

  Çıtaların aynı boyda olmasına dikkat edin . Değillerse çakınızla keserek aynı boya getirin .
  Çıtaların heriki ucunu da iskeleyi oluştururken bağlayacağmız ipin kaymaması için hafifçe yontun . ( aşağıdaki 2 . şekilde görebilirsiniz . )
  Cetveliniz yardımıyla 3 çıtanın da ortasını işaretleyin . İşaretlediğiniz yerleri çakınızla , çıtayı çok zayıflatmamaya dikkat ederek hafifçe yontun . Bunu yapmamızın amacı iskeleyi oluştururken 3 çıta üst üste geleceği için kaymasını önlemektir .


  Şimdi pamuklu ipinizden 1 metre kadar kesip yere serin . Çıtaları şekilde gördüğünüz gibi ortadan bağlamak amacıyla bu ipi kullanacağız . Çıtaları orta noktaları üstüste gelecek şekilde yere serdiğiniz ipin üzerine koyun , çıtaları kaydırmamaya çalışarak ipi biraz da gergin bir şekilde dolamaya başlayın ve birkaç tur doladıktan sonra çözülmesini önlemek için üstüste iki düğüm atın . Uzun kalan ipleri kesmeyin . Bu ipi daha sonra denge yapmak için kullanacağız


  İskeleyi oluşturmak için yine ipinizden 2 metre kadar alın ve çıtalardan birinin ucuna bağlayın . Burası çok önemli . Uçurtmanızın tam bir altıgen görünümünde olması için çok dikkatli olmanız gerekiyor . Çıtanın ucuna bağladığınız ipi 37 , 5 cm ( çıtanın ucu ile merkezi arasındaki mesafeyi de ölçü olarak kullanabilirsiniz ya da cetvelinizi ) uzatarak komşu çıtanın ucuna dolamaya başlayın ve 3 tur attırdıktan sonra bir düğüm atın . Bu işlemi ipi ilk bağladığınız uca kadar devam ettirin . Son düğümü atarken iskele iplerinizin biraz gergin olduğunu kontrol edin . . Artan ipi kesin . Evet iskelenizin tam bir altıgen görünümünde olması uçurtmanızı havada güzel gösterecektir . Eğer sizinki tam altıgen olmadı ise de zararı yok , uçurtmanızın uçmasına engel olmayacaktır .

  Şimdi kağıdınızı yere yayın ve iskelenizi ortadaki düğüm alta gelecek şekilde kağıdınızın üzerine koyun . Kesmeye başlamadan önce yapıştırıcı bantınızla , iskeleyi kaymaması için bir-iki yerden kağıda tutturun . Makasınızla üstte gösterilen şekilde kesin ve bu kestiğiniz çıkıntıları katlayarak bant veya tutkalla yapıştırın . Bunu yaparken kağıdınızın biraz bol ( çok gergin değil ) olmasına dikkat edin yoksa uçurtmanız rüzgarı tutamayabilir .  Evet en zor kısım bitti . Şimdi uçurtmanızı çevirin ve tam ortasında küçük bir delik açın . İskelenin ortasında bıraktığınız ipinizin her iki ucunu da bu delikten dışarı çıkartın . Eğer bu ipiniz ( her ikisi de ) 50 cm den kısa ise ipinizden bir parça daha bağlayarak uzatın .

  Şimdi de dengeyi yapalım . Yaklaşık 90 cm uzunluğunda ( bize lazım olan kısım 75-80 cm ama düğümleri atmak için 90 cm kesiyoruz ) kadar bir ipi alarak çıtalardan herhangi birinin ucuna sıkıca bağlayın . Yaklaşık 75-80 cm uzattıktan sonra ipin diğer ucunu komşu çıtanın ucuna bağlayın . Ortadan çıkan ipi yaklaşık 38 cm kadar uzatıp bu ipin tam ortasına bağlayın . İşte denge tamam .
  Kuyruk bağlamak için yine 90 cm kadar ipi tekrar aynı şekilde bağlayın . Bu dengeye de yapacağınız kuyruğu bağlayacaksınız .
  Kuyruk :
  Kuyruk uzunluğu yaklaşık olarak çıta boyunuzun 5-6 katı civarındadır . Ancak çok şiddetli rüzgarlarda bu uzunlukta bir kuyruk kısa gelebilir ve uçurtmanızın takla atmasına neden olabilir . Kaplama kağıdınızın arta kalan kısmından eni 1 cm civarı uzunluğu 50 cm civarı şeritler kesin ve bunları 2 cm arayla kuyruk ipine bağlayın . Kuyruğunuz yeterli uzunluğa gelene kadar devam edin . Kaplama kağıdınız muhtemelen yetmeyecektir . Kuyruk için herhangi bir ambalaj kağıdını veya naylon torba da kullanabilirsiniz . Bittiğinde kuyruk ipinin bir ucunu , kuyruk dengesinin tam ortasına bağlayın .
  Uçurtmanızı uçurmak için kullanacağınız naylon ipinizi ortadan çıkan ve üst dengeye bağladığınız pamuklu ipin ucuna sıkıca bağlayın .
  Uçurtmanız hazır .  Uçurtmanızı uçururken aşağıdaki tavsiyelere mutlaka uyun . !
  DİKKAT
  Uçurtmanızı havaalanına , ana yollara yakın yerlerde ve elektrik tellerine takılma olasılığı olan yerlerde uçurmayın !
  Açık alanlarda uçurun . Uçururken , uçurtmanızın düşmesi halinde etraftaki insanlara zarar vermeyecek mesafelerde olmasına dikkat edin !
  Eğer yaptığınız uçurtma büyükse , uçururken ip elinizi kesebilir . Böyle durumlarda eldiven kullanın . !

+ Yorum Gönder