Buzlu badem nasıl yapılır 5 üzerinden 4.20 | Toplam : 10 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Buzlu badem nasıl yapılır


  Buzlu badem nedir? nasıl yapılır kısaca bilgi ve tarif verir misiniz?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  ebuturab Site Doktoru
  ebuturab
  Site Doktoru

  Üye No: 74
  Mesaj Sayısı: 818
  Tecrübe Puanı: 11
  Yer: vuslat-ı nur

  Cevap: Buzlu badem nasıl yapılır


  Alıntı
  buzlu badem nasıl yapılır
  buzlu badem enteresan bir tad :)
  Malzemeleri:

  Kavrulmamış badem
  Kaynar su
  Büyükçe bir kavanoz

  Şöyle yapılıyormuş : Hammaddemiz,dünyaca ünlü Datça Bademi imiş Akşamdan bademleri bir kaseye alıp üzerini kapatacak kadar kaynar suyu boca ediyoruz.. Bu böylece sabaha kadar bekletilecekmiş.

  Sabah suyun renk değiştirdiğini görecekmişiz. O kirlenmiş suyu döküp bademleri bir kavanoza koyup, üzerini örtecek kadar da normal su ekliyorsunuz ve bu kavanozu ağzını kapatıp buzdolabında saklıyormuşuz.. Hazırlanan bademlerimiz tüketime sunuluncaya kadar +4 C de muhafaza edilecekmiş.

  Buzlu badem artık hazır! Nemli kalması , kolay soyulması ve karizmatik bir görünüm için mutlaka minik buz kalıpları ile tüketime sunulmalıymış.


  Buzlu badem.JPG


  Datça'dan satış yapmak için gelen Datça'lı gençlerden biri

  Müşterileri hiç eksik olmuyor. Yerlisi ile yabancısı ile... Çok geç saatlere kadar sahilde sürekli turlamak zorunda kalsalarda hallerinden çok memnun olduklarını dile getiriyorlar.

  Neredeyse yerlisinin bile buz gibi bira ve rakı kadehlerinin yanında vazgeçilmez tek çerezi olarak yeseler de asla yemekten vaz geçmiyorlarmış. İstanbul'da hiç görmediğim bademim bu şeklinin nasıl yapıldığını merak edip sorduğum adanın yerlsi olan yaşlı bir amcanın sanki ilk defa yiyormuş gibi ağzını şapırtada şapırta da tarifini verdi.

  Ve sonunda da "Sen bu işi yaparsın." demesi ile sanki gaza geldim.

  Tonton amcayla yapmış olduğum hoş sohbetten sonra, İstanbul'da bulamayacağım bu eşsiz lezzeti Efe'nin de tatması gerektiğini düşünerek kalktım buz bademci gençi yakaladım ve epey bir miktar satın aldım. Tabi ki Buz badem satıcısı genç bu kadar yüklü miktarda birden satış yapamıyacağını düşünmüş olsa ki, paketleme konusunda tedariksiz idi.

  Paketleme işini yaparken diğer meraklı müşterileri de kaçmasın diye olaya el konulur ve ilk satıştan elde edilen kazanç çekmeceye atılır.

  Cici kızlar satıcıdan mı çok memnun kaldılar yoksa buz bademin eşsiz çekiliğine mi kapılıp da ellerindeki pakete daha başlamadan bir 5 liralık daha satın aldılar.


+ Yorum Gönder