Umrede tavaf nasıl yapılır ? 5 üzerinden 4.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Umrede tavaf nasıl yapılır ?


  Umrede tavaf nasıl yapılır ?

  Arkadaşlar bana dinimizde umrede tavaf nedir nasıl olur kuralları nelerdir kısaca dinimize uygun bir şekilde anlatır mısınız :?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 30
  Tecrübe Puanı: 40
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: Umrede tavaf nasıl yapılır ?


  UMREDE TAVAF

  Tavaf Nedir ?

  “Tavaf”, Hacer-i Esved köşesinden veya hizasından başlayarak tavaf niyetiyle Ka’be’nin etrafında yedi defa dönmektir. Her dönüşe bir “Şavt” denir. Yedi şavt bir tavaf olur

  Tavafın Yapılışı:

  Hacer-i Esved hizasına gelmeden:

  “Allah’ım! Senin rızan için Umre tavafı yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle’’ diye niyet edilir.

  Tavafa başlamadan önce erkekler “Iztıba’’ (1) yaparlar. Böylece Hacer-i Esved’in hizasına doğru gidilir. Bu esnada tekbir, tehlil getirilmesi ve dua edilmesi uygun olur.Hacer-i Esved’in hizasına varılınca eller, içleri Ka’be ’ye doğru olacak şekilde namaza durur gibi omuz veya kulak hizasına kadar kaldırılıp “Bismillahi Allahu Ekber’’ denildikten sonra Hacer-i esved “istilam’’ denilir. İstilam, elleri Hacer-i Esved’in üzerine koyup onu öpmek demektir. Ancak hac mevsiminde bu mümkün olmamaktadır. Bu sebeple Hacer-i Esved’e uzaktan elle işaret edilip sağ avucun içi öpülmekle yetinilir.

  Hacer-i Esved’i istilam etmek sünnettir. Başkalarına eziyet etmek ise haramdır. Sünneti yerine getireceğim diye insanlara eziyet vermekten ve böylece haram işlemekten şiddetle sakınılmalıdır.

  Bundan sonra Ka’be sola alınarak tavafa başlanır. Tavafa başlarken ve her şavtın başında :

  “Allah, bütün eksikliklerden uzaktır. Hamd, Allah’a mahsustur. Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Allah en büyüktür. Bütün güç ve kuvvet, şanı yüce ve azamet sahibi Allah’a aittir.

  Salat ve selam, efendimiz Muhammed aleyhi’s-selama olsun. Allah’ım! Sana iman ederek, Kitabını tasdik ederek, verdiğim sözü yerine getirerek ve Peygamberinin sünnetine uyarak bu ibadetimi yerine getiriyorum’’ diye dua edilmesi güzel olur.

  Tavafın, Hatim’in dışından yapılası gerekir. Tavafın ilk üç şavtında mümkün olduğu sürece erkekler “Remel’’ (2) yaparlar.

  Tavaf esnasında dua edilir, tekbir ve tahlil getirilir. Kur’an okunabilir. Tavafta telbiye getirilmez. En uygunu herkesin içinden geldiği gibi ihlasla ve samimiyetle dua etmesidir. Mutlaka bir takım Arapça duaların okunması şart değildir. İsteyenler Dua kitabında yer alan tavaf dualarını okuyabilirler.

  Tavafın kesintisiz olarak yapılması sünnettir. Bu sebeple tavaf sırasında farz namaz için kamet getirilmesi, abdestin bozulması, ya da tavafı kesmeyi gerektiren başka bir mazeretin ortaya çıkması gibi durumların dışında tavafa ara verilmemelidir.

  “Yemen’’ köşesine gelindiğinde, bu köşe de mümkün olduğu taktirde el sürülerek istilam edilir. Diğer köşeler ise istilam edilmez.

  Yemen köşesi ile Hacer-i Esved köşesi arasında;

  “Rabbimiz! Bize dünyada iyilik ver. Ahirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru. İyilerle birlikte cennete koy. Ey mutlak güç sahibi! Ey günahları çok bağışlayan! Ey alemlerin Rabbi!’’ duasının okunması güzel olur.

  Hacer-i Esved köşesine ya da hizasına varılınca ilk şavt tamamlanmış olur. Beklemeden tekrar istilam yapılarak ikinci şavta devam edilir. Diğer şavtlar da aynı şekilde yapılır. Yedinci şavtın sonunda Hacer-i Esved tekrar istilam edilerek tavaf bitirilir. Sonra Harem-i Şerif’in uygun bir yerinde iki rekat tavaf namazı kılınır. Tavaf namazının, kerahat vakti değilse tavafın hemen peşinden kılınması daha iyidir.

  Tavaf namazı vaciptir.

  Tavaf namazından sonra dua edilir ve zemzem içilir. İsteyenler dua kitabında yer alan tavaf namazından sonra okunabilecek duayı okuyabilirler. Ancak herkesin kendi içinden geldiği gibi dua etmesi daha güzeldir.

  Sonra Hacer-i Esved tekrar istilam edilerek say yapmak üzere Safa tepesine gidilir.

  (1) = Iztıba: Vücudun üst kısmına örtülen peştemalın bir ucunu sağ koltuk altından geçirerek sol omuz üzerine alıp sağ kolu omuzla birlikte açıkta bırakmaktır. Iztıba, arkasında sa’y yapılacak tavaflarda söz konusudur. Tavaf bitince omuz kapatılır.
  (2) = Remel: Erkeklerin, tavafın ilk üç şavtında kısa adımlarla koşarak çalımlı yürümeleridir. Remel, sadece arkasından sa’y yapılacak tavaflarda sünnettir.

  Kaynak : T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı web sayfası


 3. 3
  Sumame Tombik Ammo
  Sumame
  Tombik Ammo
  Sumame - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 30.Mart.2009
  Üye No: 47625
  Mesaj Sayısı: 609
  Tecrübe Puanı: 8
  Yaş: 24

  Cevap: Umrede tavaf nasıl yapılır ?


  umrenin tamamlanması için gereklidir 7 defa kabenin etrafında dönülür


 4. Reklam

+ Yorum Gönder