Hadislerde namaz 30.hadis: Namaz için Mescidlere doğru atılan adımlar 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  son-seyyide Aktive Olmamış Kullanıcı
  son-seyyide
  Aktive Olmamış Kullanıcı

  Profili:
  Üyelik: 26.Ağustos.2010
  Üye No: 78315
  Mesaj Sayısı: 27
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 41
  Yer: Kerbela çölünden

  Hadislerde namaz 30.hadis: Namaz için Mescidlere doğru atılan adımlar


  30 Numaralı Hadis
  30. Câbir radıyallahu anh şöyle dedi:
  - Mescidin etrafındaki arsalar boş kalmıştı. Benî Selime, mescidin yakınına taşınıp yerleşmek istediler. Bu arzu Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e ulaşınca, onlara:
  - "Bana gelen bilgiye göre, mescidin yakınına taşınıp yerleşmek istiyormuşsunuz, öyle mi?" buyurdu. Onlar:
  -Evet, ey Allah'ın Resulü! Böyle arzu etmiştik, dediler. Resûl-i Ekrem iki defa:
  - "Ey Selime oğulları! Yurtlarınızdan ayrılmayınız ki, adımlarınıza sevap yazılsın" buyurdu. Onlar da:
  - Şu halde yerlerimizden göçmek bizi sevindirmeyecek, dediler.
  Müslim, Mesâcid 280. Ayrıca bk. Tirmizî, Tefsîru sûre(36) 1
  Açıklamalar
  Resûl-i Ekrem Efendimiz'in Medine'ye hicretinden sonra yaptığı ilk iş, bir mescid inşâ etmek olmuştu. Hadiste adı geçen mescid budur. Mescidin etrafı boş bırakılmış, yerleşime izin verilmemişti. Benî Selime, Ensâr kabilelerinden biri olup, yerleşim alanları mescide uzaktı. Onlar, beş vakit namazı daha kolay yoldan cemaatle kılabilmek gayesiyle, mescidin etrafındaki boş arsalara gelip ev yapmak ve oraya yerleşmek istiyorlardı. Çünkü gece karanlığında ve yağmur yaş olduğu günlerde camiye gidip gelmekte güçlük çekiyorlardı. Peygamber Efendimiz ise bu isteği hoş karşılamadı ve Benî Selime mensuplarını çağırarak bu yöndeki düşüncesini kendilerine açıkladı, yerlerinde kalmalarını istedi. Namaz kılmak için mescide gelip gitmekle kazanacakları sevabı da onlara haber verip müjdeledi. Onlar da buna razı olup yurtlarında kaldılar.
  Çünkü Benî Selime yaşadıkları semtin âdeta bekçisi durumunda idiler. Orayı boşalttıkları takdirde o semtin güvenliği tehlikeye düşecekti. Efendimiz buna rıza göstermedi.
  Peygamber Efendimiz, Medine'deki yerleşimin düzenli ve dengeli olmasına özen gösteriyordu. Belirli alanlarda nüfusun yoğunlaşıp bazı yerlerin ise tamamen boş kalmasını istemiyordu. Boş kalması gereken yerlerin iskâna açılmasını da hoş karşılamıyordu. Bu tutum, İslam şehirciliğinin ve günümüzde her geçen gün önemi daha da artan çevreciliğin ilk ciddî örneğini teşkil eder. Peygamber Efendimiz'in Medine ile ilgili düzenlemeleri bunlardan ibaret değildi. O, su kaynaklarının korunmasından, ziraat alanlarının zayi olmamasına, bazı bölgelerin ağaçlandırılmasından, evlerin yerleşim planı ve mimari görünümüne kadar birçok alandaki düzenlemelere müdahalede bulunmuştur.
  Hadis kitaplarımızın yanında, siyer ve tarih alanındaki eserlerde de bu örneklere sıkça rastlarız. Daha sonraki dönemlerde sırf Medine'yi konu alan müstakil eserler yazılmış ve bu kitaplarda Peygamber Efendimiz ve ondan sonraki dönemlerde Medine ile ilgili konulara daha çok yer verilmiştir.

  Hadisten Öğrendiklerimiz
  1. Bir şehir veya ülkedeki insanların yerleşim yerinin planlamasına yönetici müdahale edebilir.
  2. Mescide yakın olmak arzusuyla, bir şehrin veya beldenin kenar semtlerini boşaltmak güvenliğe zarar verecekse, uzakta kalmak tercih edilir.
  3. Ev camiye uzak da olsa, cemaate devama özen göstermek gerekir.
  4. Uzak mahallerden camiye gelmenin sevabı daha çok ve daha büyüktür.
  5. Evlerin camiye yakın olması müstehaptır.


  İlgili Yazılar

 2. 2
  MECİDİE Kıdemli Üye
  MECİDİE
  Kıdemli Üye
  MECİDİE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 11.Aralık.2015
  Üye No: 107337
  Mesaj Sayısı: 603
  Tecrübe Puanı: 7

  Cevap: Hadislerde namaz 30.hadis: Namaz için Mescidlere doğru atılan adımlar


  bu konu danda anlaşılacağı gibi ibadete giden yollar çok mübarek görülmüş ve ibadete giden ayaklar ise cennete giden ayaklardan sayılmıştır kolay değil zor olanı başarmak daha feyizlidir


+ Yorum Gönder