+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Namazlar ve Namazla ilgili Kıssalar-Öyküler Kategorisinden Namazları Geciktirmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mumsema
  Administrator
  Reklam

  Reklam

  Mumsema

  NAMAZLARI GECİKTİRMEK

  Anneannesinin sözleri yankılandı kulaklarında: ''Oğlum namaz hiç bu vakte bırakılırmı?'' Anneannesinin yaşı yetmişe dayanmış, ama ezan okunduğu vakit yerinden sıçrar, yaşından beklenmeyecek bir hızla abdestini alır ve namazını kılardı.

  Kendisi ise,nefsini bir türlü yenemiyordu. Ne oluyorsa, hep... namaz son
  dakikalara kalıyor, bu sebeple namazını alelacele eda ediyordu. Bunu düşünerek kalktı yerinden, gözü saate kaydı. Yatsı ezanının okunmasına on beş dakika kalmıştı. Başını her iki yöne pişmanlıkla sallayarak, "Yine geciktirdim namazı." dedi kendi kendine.

  Kıvrak hareketlerle abdestini aldı ve daha elini yüzünü tam kurulamadan kendisini odasına attı. Mecburen, hızlı hareketlerle namazı eda etti. Tesbihatını yaparken anneannesini düşünmeden edemedi. "Bu halimi görse, tatlı-sert kızardı yine bana." dedi. Çok seviyordu onu ...Hele öyle bir namaz kılışı vardı ki, onu hep bir gökkuşağı hayranlığıyla seyrederdi. Namazda öyle bir mahviyeti vardı ki... hicabından renkten renge girerdi.

  O gün akşama kadar derse girmişti. Müthiş bir ağırlık vardı üzerinde. Duasını yaparken, başını ellerinin arasına alıp secdeye durdu. Namazdan sonra bir süre bu şekil tefekkür etmeyi severdi. Gözleri kapanır gibi oldu. "Ne kadar da yorulmuşum." dedi. Daldı gitti öylece....

  Kıyamet kopmuştu. Mahşeri bir kalabalık vardı. Her yön insanlarla doluydu. Kimi dona kalmış, hareketsiz bir şekilde etrafı izliyor; Kimi sağa sola koşturuyor, kimisi de diz çökmüş, başı ellerinin arasında bekliyordu. Yüreği yerinden fırlayacak gibi atıyor, adeta kafesinden kurtulmaya çalışıyor,soğuk soğuk terler döküyordu.
  Hayattayken kıyamet, sorgu sual ve mizan hakkında çok şey duymuş ve ahiret hayatı adına bu kavramlar kendisi için köşe taşı olmuşlardı. Ama mahşer meydanında ki ürperti, korku ve bekleyişin bu denli dehşet vereceğini
  düşünmemişti.

  Hesap ve sorgu devam ediyordu. Bu arada onun ismini de okudular. Hayretle bir sağa, bir sola baktı. "Benim ismimi mi okudunuz?" dedi dudakları titreyerek.....

  Kalabalık birden yarılmış, bir yol olmuştu önünde. İki kişi kollarına girdi. Mahşer meydanının vazifelileri oldukları belliydi. Kalabalık arasından şaşkın bakışlarla yürüdü. Merkezi bir yere gelmişlerdi. Melekler her iki yanından uzaklaştılar. Başı önündeydi. Bütün hayatı, bir film şeridi gibi geçiyordu gözlerinin önünden...."
  Şükürler olsun " dedi, kendi kendine ve devam etti; " Gözlerimi dünyaya
  açtım,Hep hizmet eden insanları gördüm. Babam sohbetlerden sohbetlere
  koşuyor, malını islam yolunda harcıyordu. Annem eve gelen misafirleri ağırlıyor, yemek sofralarının biri kalkıp, bir yenisi kuruluyordu. Ben ise, hep bu yolda oldum.
  İnsanlara hizmete çalıştım. Onlara Allah'ı anlattım. Namazımı kıldım. Orucumu tuttum. Farz olan ne varsa yerine getirdim. Haramlardan kaçındım. "Kirpiklerinden aşağı gözyaşları dökülürken, "Rabbimi seviyorum, en azından sevdiğimi zannediyorum." Diyordu.
  Ama bir yandan da "O'nun için ne yapsam az, Cennet'i kazanmama yetmez." Diye düşünüyordu.Tek sığınağı Allah'ın rahmetiydi.

  Hesap sürdükçe sürdü. Boncuk boncuk terliyordu. Sırılsıklam olmuş, zangır zangır titriyordu. Gözleri terazinin ibresindeki neticeyi bekliyordu. Sonunda hüküm verilecekti. Vazifeli melekler ellerinde bir kağıt, mahşer meydanında ki kalabalığa döndüler. Önce ismi okundu. Artık ayakları tutmaz olmuştu. Neredeyse yığılıp kalacaktı. Heyecandan gözlerini kapamış, okunacak hükme kulak kesilmişti.

  Mahşeri kalabalıktan bir uğultu yükseldi. Kulakları yanlış mı duyuyordu? İsmi
  cehennemlikler listesindeydi. Dizlerinin üstüne yığıldı. Hayretten dona kalmıştı." Olamaaaazzzz " diye bağırdı. Sağa sola koşturdu. "Ben nasıl Cehennemlik olurum?
  Hayatım boyunca hizmet eden insanlarla birlikte oldum. Onlarla beraber
  koşturdum. Hep rabbimi anlattım." Diyordu.

  Gözleri sağanak olmuş, titrek vücudunu ıslatıyordu. Vazifeli iki melek kollarından tuttu. Ayaklarını sürüyerek ve kalabalığı yararak
  alevleri göklere yükselen Cehennem'e doğru yürümeye başladılar. Çırpınıyordu. Medet yok muydu? Bir yardım eden çıkmayacak mıydı?

  Dudaklarından kelimeler kırık dökük, yalvarmayla karışık döküldü.. "Hizmetlerim... Oruçlarım.... Okuduğum Kur'anlar Namazım.... Hiçbiri beni kurtarmayacakmı?" diyordu. Bağıra bağıra yalvarıyordu. Cehennem melekleri onu hiç sürüklemeye devam ettiler. Alevlere çok yaklaşmışlardı. Başını geriye çevirdi. Son çırpınışlarıydı.

  Resülullah, "Evinin önünde akan bir ırmak içinde günde beş defa yıkanan bir insanı o ırmak nasıl temizler, günde beş vakit namazda insanı günahlardan öyle temizler." Buyuruyordu. "Oysa ki benim namazlarım da mı beni kurtarmayacak?" diye düşünüyordu.

  " Namazlarım.....Namazlarım....Namazlarım." diye diye hıçkırdı. Vazifeli melekler hiç durmadılar. Yürümeye devam ettiler; Cehennem çukurunun başına geldiler.
  Alevlerin harareti yüzünü yakıyordu. Son bir defa dönüp geriye baktı. Artık
  gözleri de kurumuştu. Ümitleri sönmüştü. Başını öne eğdi. İki büklüm oldu.

  Kollarını sıkan parmaklar çözüldü. Cehennem meleklerinden birisi onu itiverdi.
  Vücudunu birden bire havada buldu. Alevlere doğru düşüyordu. Tam bir iki metre düşmüştü ki, bir el kolundan tuttu.

  Başını kaldırdı. Yukarıya baktı. Uzun beyaz sakallı bir ihtiyar onu düşmekten
  kurtarmıştı. kendisini yukarıya çekti. Üstündeki başındaki tozu silkerek ihtiyarın yüzüne baktı.

  "Siz de kimsiniz ?" dedi.
  İhtiyar gülümsedi: " Ben senin namazlarınım."

  "Neden bu kadar geç kaldınız? Son anda yetiştiniz. Neredeyse
  düşüyordum."dedi....

  İhtiyar yüzünü gererek, tekrar güldü; Başını salladı;

  " Sen beni hep son anda yetiştirirdin, ...hatırladın mı?

  Secdeye kapandığı yerden başını kaldırdı. Kan-ter içinde kalmıştı. Dışarıdan gelen sese kulak kabarttı. Yatsı ezanı okunuyordu. Bir ok gibi yerinden fırladı. Abdest almaya gidiyordu.

  A. Demir sızıntı 2. seyit
  Devamlı Üye

  --->: Namazlari Gecİktİrmek


  Reklam


  Maalesef hepimizin kanayan yarası
  Hep iş hep iş
  Allah hepimizi muhafaza etsin Cehennem ve Kabir azabından


 3. ibo_61
  Üye

  Allah(cc) razı olsun.Gerçekten ibret verici bir anekdot.Rabbim namazın ehemmiyetini kavramayı ve bu şuurda bir hayat idame ettirmeyi cümlemize nasip eylesin inşallah.

  Peygamberimiz(s.av) "Namaz dinin direğidir." buyuruyor.Bir bina düşünün direksiz ayakta durabilir mi ? Binanın kenarında köşesinde problem olursa yıkıp yeniden yapma imkanına sahip olabiliriz ama problem binanın direklerinde olursa böyle bir seçeneğimiz yok. Yıkıp düzeltmeye kalkarsanız direksiz bina ayakta duramayacağı için binanın tamamı gider. Beklemeye kalkarsanız zaten sonunda kendisi çöker. Onarma ihtimali yok yani.

 4. helen
  Devamlı Üye
  Alıntı seyit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Maalesef hepimizin kanayan yarası
  Alıntı seyit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hep iş hep iş
  Allah hepimizi muhafaza etsin Cehennem ve Kabir azabından


  allah bizi zamanında namaz kılanlardan eylesin inşallah...

 5. elen_90
  Devamlı Üye
  amin inaşşallah helen kardeşim rabbim narına atıpda yakmasın biziçok güzel bi yazı olmuş ellerine saglık allah razı olsunnnnnnn

 6. nursena
  gül kokulu EFENDİM
  Alıntı helen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  allah bizi zamanında namaz kılanlardan eylesin inşallah...
  Amin amin kardeşim inşallah.

 7. Nursedaa
  Devamlı Üye
  Allah cc razı olsun çok güzel ve ibretlik bir kıssa...

 8. malik eşter
  Devamlı Üye
  BismillahirrahmanirrahimAllah cc razı olsun çok güzel ve ibretlik bir kıssa,

  selam ve dua ile...

 9. neva
  Devamlı Üye
  Kıvrak hareketlerle abdestini aldı ve daha elini yüzünü tam kurulamadan kendisini odasına attı. Mecburen, hızlı hareketlerle namazı eda
  etti. Tesbihatını yaparken anneannesini düşünmeden edemedi. "Bu halimi görse, tatlı-sert kızardı yine bana." dedi. Çok seviyordu onu ...Hele öyle bir namaz kılışı vardı ki, onu hep bir gökkuşağı hayranlığıyla seyrederdi. Namazda öyle bir mahviyeti vardı ki... hicabından renkten renge girerdi.


 10. LeyL!
  Devamlı Üye
  Cezâkellâhu hayran (Allah hayırlı mükâfaat versin)

 11. harungülay
  Üye
  Allah razı olsun gerçekten çoğumuzun kanayan yarası.namazları geciktirmemeye dikkat edelim . . .

 12. Abdullatif
  seyyah

  Reklam


  Allah ebeden razı olsun, çok duymuştum ama bu bir başkaydı, okutmadı adeta yaşattı.Rabbim o günün dehşetinde gölgesiyle gölgelenenlerden eylesin.Amin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
namazı geciktirmek