+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namazın Önemi Kategorisinden Sabah namazının önemi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Necip
  Devamlı Üye
  Reklam

  Sabah namazının önemi

  Reklam

  Sabah namazının önemi Mumsema RESULLULLAH (SAV)buyurdularki.
  istedimki müezzin ezanı okusun,yerime birini bırakayım ve elime bir meşale alıp namaza gelmeyenlerin evlerini yakayım.

  ALLAH RIZASI İÇİN BU SÜNNETİ UYGULAYALIM VE HERKESİ UYGULAMAYA TEŞVİK EDELİM.

 2. Edirne
  Devamlı Üye

  --->: sebah namazının önemi


  Reklam


  Sabah namazı nedir, Sabah namazı ne demek?

  Sabah vakti kılınan namaz.

 3. LeoparGS
  Devamlı Üye

  Neden sabah namazı dünya ve içindekinden hayırlıdır?


  “Sabah namazının çok sevaplı bir ibadet olduğunu bildiğimiz için vaktinde kılmaya önem veriyoruz. Ancak bazen uykuya dalarak vaktinde kılamadığımız da oluyor. Güneşten sonraya kalan namazımızı nasıl kılacağız? Eda mı, kaza mı olacak? Sünnetiyle mi, sadece farzıyla mı kılacağız? Bu konuda bilgi ve ikaza ihtiyacımız var.”

  Sabah namazı çok önemlidir. Efendimiz şafak vaktinde kılınan namaza şöyle dikkat çekmiştir:

  - Fecir vaktinde kılınan iki rekat namaz, dünyadan da, dünyanın içindekinden de hayırlıdır!

  - Neden böyledir? Çünkü dünya da, içindeki hayra harcanmayan mal da ebedi hayatta geçer akçe değildir. Ancak, kılınan iki rekat namaz, dünyanın vermediği faydayı verecek, sahibini cehennem azabından kurtarmakla kalmayacak, cennetin güzelliklerine de kavuşturacaktır. Öyle ise bu derecede kudsi olan sabah namazını vaktinde kılmak için akşam erken yatmalı, sabah da erken kalkmalı, güneş çıkmadan dünyadan da kıymetli olan sabah namazı vaktinde eda edilmelidir. Bununla beraber, bunca dikkate rağmen uyanamaz da, sabah namazı güneşten sonraya kalırsa ne olacak?

  Bu takdirde artık her şey mahvoldu, bitti demek değildir elbette... Bu defa da yapılacak ilk iş, güneşin çıkışından kırk beş dakika sonra, yani kerahet vakti çıkınca sabah namazını sünnetiyle birlikte kaza etmektir. Böylece vaktinde kılma sevabı alınmasa da borçlu kalma günahından kurtulma söz konusu olur. Bu gibi arzu edilmeden düşülen hatalarda mühim olan bir konu da şudur: Hatayı yapan insan, bundan derin üzüntü duymalıdır. Vaktinde yapmadığı ibadetinden dolayı vicdan azabı çekmelidir ki, tekrar etme temayülü söz konusu olmasın...

  Gerçek olan odur ki, insan günahından dolayı ne kadar üzüntü duyar, vicdan azabı çekerse o kadar iman kuvvetine sahip olduğu anlaşılır.

  Efendimiz bunu çarpıcı bir ifadeyle şöyle dikkatimize verir:

  - Mümin, günahını üzerine yıkılacak dağ gibi büyük görür, üzüntü duyar; münafık ise burnu ucuna konmuş sinek gibi basite alır, kayıtsız kalır! Günahını büyük görme duygusu, tekrar etmeme tedbirine sevk eder, küçük görme duygusu da tekrar etme tembelliğine teşvik eder. Burada hatırlanması gereken bir nokta da şu olsa gerektir: Sabah namazı, güneşin doğuşundan sonraya kalınca, öğleden önce kılınacak olursa sünnetiyle birlikte kaza edilir. Öğleden sonraya kalırsa, sünnetiyle birlikte kaza etme fırsatı kaybolmuş olur, sadece farzını kaza etme imkanı kalmış olur. Bu yüzden sabah namazını vaktinde kılamayanlar hiç olmazsa kerahet vakti çıkınca hemen sünnetiyle birlikte kılmayı ihmal etmemeli, öğleden sonraya bırakıp da sünnet sevabından da mahrum kalmaya maruz kalmamalıdır.

  AHMED ŞAHİN

 4. Nursedaa
  Devamlı Üye
  Sabah namazı, er kişilerin namazıdır.

 5. otuzsekiz
  Üye
  Bu güzel bilgi icin ALLAH razi olsun

 6. _karaca_
  Devamlı Üye
  faydalı bilgiler için Allah razı olsun.seher vaktinin güzelliğini,hergün coşkuyla kalkıp sabah namazını eda edebilmeyi nasip etsin mevlam.

 7. gülmum
  Üye
  ilk mesaj sabah namazı ile bağlantılı değildir.

 8. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  "Rabbim, Seni uykumdan çok seviyorum"
  demektir sabah namazı...

+ Yorum Gönder
sabah namazının önemi,  sabah ezanının önemi,  sabah namazının önemini anlatan hadisler,  sabah namazı önemi