+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namazın Önemi Kategorisinden Namaz ile ilgili Ebu Hureyre´den bir Hadis Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. esesim
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namaz ile ilgili Ebu Hureyre´den bir Hadis

  Reklam

  Namaz ile ilgili Ebu Hureyre´den bir Hadis Mumsema Kamet getirildiğini işittiğinizde namaza yürüyün. Mescide koşarak değil, sükûnet ve vekar içinde gelin. Kavuştuğunuz rekatları cemaatle kılınız. Kaçırdığınız rekatları da kendi başınıza tamamlayın."

  (Buhari/Ezan 23; Müslim/Mesacid 151; Ebu Davud/Salat 55; Tirmizi/Salat 244; Nesâi/İmamet 57)  Namaz, bir kulluk görevidir. Vekarla, sükunetle, huzur ve huşu içinde, ne yaptığının bilincinde olarak yerine getirilmelidir.

  Telaşa, aceleye getirilmemelidir. Herşeyden önce, namaza başlamadan önce, ibadete konsantre olmak, havasına girmek gereklidir. Halbuki acele ve telaş, bu konsantreyi bozar.

  İnsan namaza yetişme telaşına kapılmadan, yetiştiği yerden namaza başlar, kavuştuğu rekatları cemaatle birlikte kılar. Kaçırdığı rekatları da imam selam verdikten sonra kalkarak kendi başına tamamlar.


 2. İKBALE
  Kıdemli Üye

  Cevap: Namaz ile ilgili Ebu Hureyre´den bir Hadis


  Reklam


  Namazlarını vaktinde kılmayı alışkanlık haline getirenler, herhangi bir nedenle vakit girince camiye geç kalmış olsa bile peygamber efendimiz namazı huşu içinde kılmak için acele etmek yerine sakin bir şekilde cemaate yetişilmesi gerektiğini buyurmuştur.

+ Yorum Gönder