5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  elif07 Kıdemli Üye
     

  Namaz Kılmayı Öğrenmek İstiyorum

  Namaz Kılmayı Öğrenmek İstiyorum diyenlenlere acıklama

  Namaz Kılmayı Öğrenmek İstiyorum

  Öncelikle namaz kılmayı öğrenmek için bir strateji belirlemek gerekiyor. Çünkü kişi, namaz kılmayı öğrenirken bir çok zorlukla karşı karşıya kalıyor. Hangi bilgiyi önce öğrenecek? Hangisini sonra öğrenecek?
  Öğrenilen şeyler kısa süre sonra unutulacak ve tekrarı olmayan bilgiler nasıl zihinde kalacak? En önemlisi de bilgi her alanda karşımıza çıkmasına karşın, o bilgiden faydalanarak bir eylem oluşturmanın zorluğudur. Bu zorlukların üstesinden gelmek için bizim elimizde olan şey: iyi bir yöntemle ve sizin gayretinizdir. Bu ikisi birlikte olursa Allah'ın izniyle başarılı olursunuz.


  Öğrenilecek şeyler bir sıraya konur ve aşama aşama öğrenilirse daha verimli bir öğrenme gerçekleşecektir.

  1. Boy Abdesti Almayı Öğrenin: Boy abdesti ya da guslü açıklarken bir benzetmeden yararlanabiliriz. İnsanın sokakta dolaşırken bir elbiseye ihtiyacı vardır. O elbise olmadan sokakta dolaşması ahlaki olarak mümkün değildir. İnsan yerken, içerken, çalışırken hasılı her yaşam faaliyetini yaparken elbisesiz düşünülemez. Soğuktan koruyan, güzel gösteren, ayıp yerleri örten hep elbisedir. Hayatımızın devam ettiği her ortamda kişinin elbisesiz olması mümkün değildir.

  İşte bu noktadan hareketle "Gusül" manevi olarak günlük giydiğimiz elbise gibidir. O olmadan hayatımızda dini bir vecibeyi yerine getirmemiz söz konusu olamaz. Bu ameliye; mümkün olan dini ibadetleri yapabilmek için temel şarttır. Bundan sonra diğerleri gelir. Boy abdesti olmadan kişi dini ibadetlerini yerine getiremez. İslam'da boy Abdesti (Gusül) olmadan durabilme sınırı iki namaz vakti arasındaki zamandır. Daha fazla vakit geçerse kişi günaha girer. Müslümanın boy abdesti bozulduğunda, ilk fırsatta gusletmelidir.

  Namaz kılmayı öğrenmek için öğrenilmesi gereken ilk şey boy abdestidir. Boy abdesti olmadan abdest alınamaz ve buna bağlı olarak ta namaz kılınamaz. Boy Abdestini (Gusül) Öğrenmek İstiyorum.

  2. Abdest Almayı Öğrenin: Yukarıdaki örnekten devam edersek abdest; günlük giyilen elbiseden hariç önemli bir toplantı, parti, misafirlik gibi çok özel yerlere gidilirken giyilen özel elbisedir. Bu özel davetin sahibinin alemlerin rabbi olan Allah (c.c.) olduğunu hatırlanırsa elbisenin önemi daha iyi anlaşılır.

  Gusülden sonra namaz kılabilmek için gerekli olan şey abdesttir. Abdest olmadan namaz kılınamaz. Çünkü abdest namazın dışında ki şartlardan hadesten taharet (görülmeyen pisliklerden temizlenme) kapsamina girmektedir. Namazdan önce gusletmek ve abdest almak farzdır. Abdest Almayı Öğrenmek İstiyorum.

  3. Namaz Dua ve Surelerini Ezberleyin: Bu aşamada Namaz Sureleri ve Namaz Duaları ezberlenmesi gerekir. Mümkünse bunları Kur'an-ı Kerim'den ezberlenmelidir. Çünkü Kur'an alfabesindeki bazı harfler Türk alfabesinde yoktur. Hatta Latin harflerinde de bu harflerin karşılığı yoktur. Bu yüzden Latin harflerinden ezberlense bile; Kur'an Harflerini bilen birinin rehberliğinde pratik yapılmalı ve olası yanlışlar düzeltilmelidir.


  Namaz kılmanıza yetecek derecede sure ve duaların sayısını belirleyin ve onları teker teker ezberleyin.  4. Namaz Hareketlerini Kavrayın: Namaz kılabilmek için, namaz hareketlerinin inceliklerini, nasıl yapıldıklarını bilmemiz gerekir. Namaz kılarken bu hareketleri art arda sıralamamız gerekecektir. Bu kombinasyonu sağlamak içinse hareketlerin nasıl yapıldığını ve inceliklerini bilmemiz icap eder. Namaz Hareketlerini Kavramak İstiyorum.

  5. Namaz İçin Temel Bilgileri Öğrenin: Namaz kılmak için temel bilgilerin öğrenilmesi gerekir. Bunlar; Namazın Farzları, Namazın Sünnetleri, Namazın Vacipleri, Namazı Neler Bozar ve Namazı Neler Bozmaz Namaz kılabilmek için tüm bunların bilinmesi gereklidir.

  6. Namaz Kılın: Şu aşamada namaz kılabilmek için gereken temel şeyler anlatıldı. Bu bilgiler ilk etapta namaz kılmak isteyen kişinin işini kolaylaştıracaktır. Namazların benzer ve farklı taraflarını anlamak için Benzerlik Tablosundan Yararlanın. Daha sonra öğrendikçe yeni ayrıntı ve incelikleri kavramak mümkün olacaktır. Şimdi namaz için öğrenilen bilgilerin birleştirilmesi gerekli bunun için Görsel namaz kılavuzu kullanılabilir.


  Buraya kadar anlatılan aşamaları tamamladıysanız namaz kılabilmek için gerekli olan bilgiler sizde mevcut demektir. Kolay gelsin...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  rky_ Üye

  --->: Namaz Kılmayı Öğrenmek İstiyorum

  Allah razı olsun çok güzel bi konu :)


 3. 3
  Amenna Amenna

  --->: Namaz Kılmayı Öğrenmek İstiyorum

  Faydalı bir paylaşım olmuş Allah cc. razı olsun.:)


 4. Reklam

 5. 4
  _KeLeBeK_ Kıdemli Üye

  --->: Namaz Kılmayı Öğrenmek İstiyorum

  ALLAH c.c razı olsun..Umarım bizlerde namazlarımızı kılar iyi bir müslüman oluruz...Toplumda sevilir sayılırız..Ama ilk önce olması gereken ALLAH katında iyi bir kul oluruz....


 6. 5
  czacar Üye
  Allah cc mahşer günü sana resulü ekremi yol arkadaşı kılsın amin.


 7. 6
  _Taylan_ Üye
  Allah razı olsun....


 8. 7
  klas2980 Üye
  arkadaşlar akşam namazı kılıyorum mesela farzı kıldım sünneti kılarken abdest kaçtı diyelim benim farz namazını tekrar kılmam gerekirmi..beni aydınlatırsanız çok sevinirim...


 9. 8
  klas2980 Üye
  arkadaşlar bir sorumda farzı cemaatle kılarken geç kaldım imam fatihayı okurken ben namaza durdum benim sübhanekeyi okumam gerekirmi yoksa hocayamı uymam gerekir....


 10. 9
  mumsema Administrator
  Alıntı
  arkadaşlar akşam namazı kılıyorum mesela farzı kıldım sünneti kılarken abdest kaçtı diyelim benim farz namazını tekrar kılmam gerekirmi..beni aydınlatırsanız çok sevinirim
  Farzı tekrar kılman gerekmez.

  Alıntı
  arkadaşlar bir sorumda farzı cemaatle kılarken geç kaldım imam fatihayı okurken ben namaza durdum benim sübhanekeyi okumam gerekirmi yoksa hocayamı uymam gerekir.
  İmamın okumasını dinlemen gerekir, sübhanekeyi okuma.
  __________________________
  Namazın önemi
  Farz namazlar
  Nafile namazlar
  Namazın sevabı
  Namazla ilgili yazılar
  Namazla ilgili kıssalar-öyküler
  Namazda kalp huzuru (huşu')
  Namaz hakkkında soru ve cevaplar
  Peygamberimiz ve sahabelerdede namaz
  Namazı Öğrenmek isteyenler için Dökümanlar / Videolar / Programlar

  Şafii Mezhebinde Namaz ve kılınışı
 11. 10
  Fetva Meclisi Moderatör
  Namaz kılmayı Öğrenmek isteyenler Mumsema.com da Namaz ile ilgili her türlü bilgilere ulaşabilirsiniz...


 12. 11
  kerze Devamlı Üye
  çok yararlı çok gğzel bilgiler


+ Yorum Gönder