Namazı Huşu ile kılmak için 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  mumsema Administrator
  mumsema
  Administrator
  mumsema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 20.Ocak.2007
  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,738
  Tecrübe Puanı: 99
  Yer: Türkiye

  Namazı Huşu ile kılmak için
  NAMAZI HUŞU İLE KILMAK

  Yüce Allah Kur’an’da namazla ilgili olarak; “Namazı kıl! Muhakkak ki namaz, (insanları) fenalıklardan ve kötülüklerden alıkoyar” buyurmuştur.(ankebut 45/29) Namaz kılanlar kıldıkları namazdan istenilen lezzeti alamadıklarını sürekli dile getirirler. Lezzet alamama onları bazen farz olan bu ibadeti terk etmeye kadar götürmektedir.
  Namaz kılan insanın kıldığı namazdan lezzet almasına da huşu diyebiliriz, kısaca…
  Huzûr ve huşû' ile kılınan iki rek'at namaz, gâfil (Allahü teâlâyı unutmuş) bir kalb ile akşamdan sabaha kadar kılınan namazdan hayırlıdır. (Abdullah ibni Abbâs)
  Tevâzû, alçak gönüllülük. Hakk'a boyun eğmek. Korku ve sevgiden meydana gelen edepli hale huşu denir.
  Cenab-ı Hak MU'minUn süresin de" Muhakkak mü'minler felah buldu, ki onlar namazlarında huşuludurlar. Onlar ki, faydasız işe, boş lafa bakmazlar. Onlar ki, zekâtlarını vermek için çalışırlar," buyurarak, namazlarını huşu ile kılan mü'minlerin felah bulacağını beyan etmektedir. (Muminun süresi Ayet 1-4)
  O zaman namazda huşu çok önemli bir mevzudur. Mutlaka sağlanması gerekmektedir.
  Namazda huşunun zıddı gaflettir. Gafletle namaz kılanlar, kur’an da tehdit edilmişlerdir.
  “Yazıklar olsun O namaz kılanlara ki Onlar kıldıkları namazdan gafildirler”(Maun suresi)
  Kılınan namazın gafletten kurtarılması ; yalnız Allah için kılındığının şuuruna erişmekle mümkündür. “ ve zikrim için namaz kıl” ( taha : 14) ayeti bunu işaret eder. Yani kılınan namaz Allah’ı hatırlatıyorsa istenilen namazdır. İşte o namaz, sahibini gafletten kurtarır; huşuya yönlendirir.
  Nitekim Peygamber Efendimiz(S.A.V):" Kul namaza durduğu zaman, ancak Hz. Allah'ın huzurundadır. Sağa-sola iltifat ederse, Hz. Allah; " Kime iltifat ediyorsun ? Benden hayırlısına mı ? Bana dön ey âdemoğlu! Çünkü ben iltifat ettiğin şeyden daha hayırlıyım" buyurur. (Ruhül Beyan cilt 6 sahife 67)
  ” Namazda huşu nasıl sağlanabilir? ” “Namazın dışında huşuyu sağlarsanız o zaman namazda da huşuyu sağlarsınız.” Bu nasıl olur diye sorulunca, O da konuya şöyle bir açıklık getirmişti: ”İnsan kalbini fotoğraf stüdyolarındaki banyo odasına benzetirsek, makine ila çekilen pozlar banyoda tüm detaylarıyla meydana nasıl çıkarsa; Namazda da namaz dışında meşgul olduğunuz şeyler gönlünüze gelir. Sizi meşgul eder. Namazın dışında dünya ile meşgul olur. Zamanınızı boş ve gereksiz şeylerle geçirirseniz, namaza durunca da gönlünüzün, gözünüzün ve diğer azalarınızın yaşadıkları şeyler kalbinize gelir ve sizi meşgul eder. Bu haldeyken namazda huşuyu sağlayamazsınız. Eğer namazın dışında hayırla, hasenatla, iyiliklerle, zikirle vel-hâsıl Allah’la meşgul olursanız; namazda da Allah’la meşgul olur ve istenilen huzuru yani huşuyu yakalamış olursunuz. İşte O namaz, seni Allah’ı anmaya yöneltir. Maksat hâsıl olur .“
  Behlüldane hazretlerine huşu hakkında soru sorarlar. O da Padişah Harun Reşid’e “Getirin bu adama, ağzına kadar doldurulmuş bir tuluk zeytinyağı verin. Birkaç asker verip, Şehrin sokaklarını dolaştırın. Eğer bir damla yağı yere dökerse, başını vurun” der. Hikmetini anlamazlar ama mutlaka bizim Behlüldane bir şeyler anlatacak diye, dediğini yapmağa koyulurlar. Adamcağız denildiği şekilde gönderilir. Bir süre sonra adam salimen döner. Behlüldane sorar”Anlat bakalım şehrin sokaklarında neler gördün ? Adam cevap verir: “ Ben tuluktaki zeytinyağından başka hiçbir şey görmedim.” Behlüldane tekrar sorar “ Ama nasıl olur, falan yerde düğün dernek vardı; davullar zurnalar çalıyordu nasıl görmez, nasıl duymazsın” Adam ”Aman efendim bana öğle bir dert verdiniz ki başımın kesilme korkusundan başka bir şey ne duydum, ne de gördüm.” Behlüldane Hazretleri hikmetli sözünü kondurur: “Namaz kılarken Azrail’in kılıcını başında bekler vaziyette ; Bu namazdan sonra canını teslim alacağını hayal edersen, başka bir şey hatırına gelmez. Sende o zaman huşu içinde namazını kılarsın.” Allah’ın huzurundaymış gibi namaz kılmanın yolu, demek ki gayretle bulunabilirmiş. Bize düşen bu bilge insanların tarif etmeye çalıştıkları yollardan giderek namazda huşu haline erişmek olmalıdır.
  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!

  İlgili Yazılar

 2. 2
  suara Devamlı Üye
  suara
  Devamlı Üye
  suara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 16.Mayıs.2007
  Üye No: 770
  Mesaj Sayısı: 753
  Tecrübe Puanı: 11
  Yaş: 44

  --->: Namaz kılanlar mutlaka okusun


  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!

  Amin insallah hocam !!
  namaza baslarken ellerimizi arkaya dogru kaldirmamizdaki dusunce dunyayi arkama attim senin huzuruna geldim Ya Rabbi demektir .sonra rukuya egilmek acizligimizle iki buklum olmak ,sonra secde rabbin onunde egilmek rabbimize en yakin oldugumuz an secde anidir orada rabbim hissetmek .oyle husu icinde namaz kilanlar vardir ki ! tekbir alip namaza durduklarinda karsilarinda kabeyi gorurler . Rabbim bizlerede bu namaz suurunu nasib etsin insallah .


 3. 3
  İnşirah Devamlı Üye
  İnşirah
  Devamlı Üye
  İnşirah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 12.Mart.2007
  Üye No: 86
  Mesaj Sayısı: 1,652
  Tecrübe Puanı: 23

  --->: Namaz kılanlar mutlaka okusun


  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!


  Allah razı olsun inşALLAH


 4. Reklam

 5. 4
  rana Aciz Kul
  rana
  Aciz Kul
  rana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 07.Temmuz.2007
  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 3,317
  Tecrübe Puanı: 47
  Yer: Almanya

  --->: Namaz kılanlar mutlaka okusun


  huşu namazın sırrı ve ruhudur. Kur'anı Kerimde "Allah'ın huzurunda tam huşu ve hudu ile durun" buyurulmaktadır. (Bakara, 238)

  Alıntı
  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!  amin amin amin insAllah hocam paylasim icin Allah c.c. razi olsun..


 6. 5
  maximilian Devamlı Üye
  maximilian
  Devamlı Üye
  maximilian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 28.Eylül.2007
  Üye No: 3199
  Mesaj Sayısı: 147
  Tecrübe Puanı: 3

  Alıntı
  Allah’ın huzurundaymış gibi namaz kılmanın yolu, demek ki gayretle bulunabilirmiş. Bize düşen bu bilge insanların tarif etmeye çalıştıkları yollardan giderek namazda huşu haline erişmek olmalıdır.
  Alıntı
  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!
  Allah razı olsun. amin amin


 7. 6
  faybar Üye
  faybar
  Üye
  faybar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 01.Ağustos.2007
  Üye No: 1637
  Mesaj Sayısı: 20
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 38

  allah razı olsun kardeşim....


 8. 7
  asooo Kıdemli Üye
  asooo
  Kıdemli Üye
  asooo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 01.Haziran.2007
  Üye No: 868
  Mesaj Sayısı: 207
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 37

  cok güzel bir konuyu tam zamaninda acmissiniz mumsema hocam,ben su aralar hicde husu icinde namaz kilamiyorum kafam dalip dalip gidiyor baska yerlere ,bu yüzden namazimi son 45 dakikaya biraktigim bile oluyor ,bu durumuma üzülüyorum, insallah allahim bundan sonra husu icinde huzurlu namazlar kilmayi nasip eder.:agla:


 9. 8
  gözyaşı Özel Üye
  gözyaşı
  Özel Üye
  gözyaşı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 26.Ağustos.2007
  Üye No: 2223
  Mesaj Sayısı: 207
  Tecrübe Puanı: 4
  Yer: gözyaşı semti

  Namaz kılarken Azrail’in kılıcını başında bekler vaziyette ; Bu namazdan sonra canını teslim alacağını hayal edersen, başka bir şey hatırına gelmez...

  Allah razı olsun mumsema hocam cok guzel bır paylaşım herkesın okumasını tavsıye ederım


 10. 9
  yaren Devamlı Üye
  yaren
  Devamlı Üye
  yaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 26.Haziran.2007
  Üye No: 1179
  Mesaj Sayısı: 293
  Tecrübe Puanı: 5

  Allah razı olsun dayım çok faydalı bir konu


 11. 10
  Mumtehine haftanın üyesi-6
  Mumtehine
  haftanın üyesi-6
  Mumtehine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 23.Ekim.2007
  Üye No: 3717
  Mesaj Sayısı: 173
  Tecrübe Puanı: 4

  mumsema Nickli Üyeden Alıntı

  Allah’ın huzurundaymış gibi namaz kılmanın yolu, demek ki gayretle bulunabilirmiş. Bize düşen bu bilge insanların tarif etmeye çalıştıkları yollardan giderek namazda huşu haline erişmek olmalıdır.
  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!
  Amin...Amin ecmain insaAllah!
  Allahu Teala razi olsun.
  Karanliklar icinde kalmis, taat ve ibadete kavusmus olanlar da vardir.Sebebi,yaptiklari ibadetleri gormeleridir.("Ben su ibadeti yaptim"diye dusunmeleri)
  Allahu Zulcelal'in basari ihsan ettigini bilmezler,ya da inayetini sezemezler.Ancak Allahu Zulcelal dilerse,bunlarin perdesini acar.Acinca,nurla nuru gormeye baslarlar.Gozleri nur,baktiklari sey nur olur.Boyle olunca,Hak'tan baskasini gormezler.
  Bir kimse,yaptigi ibadeti ve taati gorurse Efendisini bilemez.O'nun bilgisinden mahrum kalir.
  Efendisini goren ise baskasini bilemez.
  Bir kimse,Allahu Zulcelal'in yardimi olmadan bir is yapamayacagini anlarsa,Allahu Zulcelal'in iyi isleri icinde kendisini kaybeder.Kul,ibadetini gorur,Yaraticisini goremezse,taat tadindan mahrum kalir.Bazen bu hal,insani iyi arzudan da mahrum kilar.Cunku insanlarin cogu iyiligi gorunce,o iyilik sahibini unuturlar.Allahu Zulcelal,her seyden pak ve temizdir,Subhandir.
  Nessac soyle demis;
  "Bir kimse ibadet ettigi zaman,nefsini gorurse,ucuptan kurtulamaz.
  Ibadet ettigi zaman halki goren ve onlarin gormesini isteyen riyakardir.
  Ibadetinin coklugunu gorup,duran kendisini aldatmaktan alamaz.
  Sevaba guvenen,Hak katinda perdelenmis olur.
  Yalniz Allahu Zulcelal'i goren,O'nun karsisinda tam yerine oturmus ve saglam bir dost olur."

  Rabia Hatun(ks) da soyle demis;
  "Dunya,kendisine kosanlarin kalbine perde olur.Allahu Zulcelal'in nurunu goremezler.Bilseler,dunyayi birakirlar.O zaman perde de olmaz,dunyalik da daha iyi gelmeye baslar."


 12. 11
  BERRA Üye
  BERRA
  Üye
  BERRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 02.Kasım.2007
  Üye No: 3950
  Mesaj Sayısı: 6
  Tecrübe Puanı: 2

  ALLAH sizden razı olsun. Bence en basiti okuduğumuz sürelerin anlamını düşünürsek vesveseyide engellemiş oluruz inşallah.


 13. 12
  mumsema Administrator
  mumsema
  Administrator
  mumsema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 20.Ocak.2007
  Üye No: 129
  Mesaj Sayısı: 6,738
  Tecrübe Puanı: 99
  Yer: Türkiye

  BERRA Nickli Üyeden Alıntı
  ALLAH sizden razı olsun. Bence en basiti okuduğumuz sürelerin anlamını düşünürsek vesveseyide engellemiş oluruz inşallah.
  faydası olur tabi ama günahlar terkedilmedikçe huşu beklenmemeli:(

  Allaha sendende razı olsun


 14. 13
  cananım admine
  cananım
  admine
  cananım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 15.Haziran.2007
  Üye No: 1101
  Mesaj Sayısı: 144
  Tecrübe Puanı: 3
  Yaş: 29
  Yer: istanbul

  “Namaz kılarken Azrail’in kılıcını başında bekler vaziyette ; Bu namazdan sonra canını teslim alacağını hayal edersen, başka bir şey hatırına gelmez. Sende o zaman huşu içinde namazını kılarsın.” Allah’ın huzurundaymış gibi namaz kılmanın yolu, demek ki gayretle bulunabilirmiş. Bize düşen bu bilge insanların tarif etmeye çalıştıkları yollardan giderek namazda huşu haline erişmek olmalıdır.
  Allah cümlemize huşu ile namazlar kılmamızı nasip eylesin. Âmin!  amin amin ALLAH razı olsun hocam .......


 15. 14
  mukadder Üye
  mukadder
  Üye

  Profili:
  Üyelik: 09.Temmuz.2008
  Üye No: 24942
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 39

  Esasen namazın huşusu, sahib-ul namazın herşeyini ifade eder. Namaz düzgünse bilinmeliki herşeyi düzgündür. Zira namaz bir takım hareketlerden oluşan eylemlerden ibaret değildir. Bilakis ruh, kalp ve aklın eğitildiği yani Allah potasında eritilmesi egzersizidir. Namaz ile fesad; namaz ile münkerat asla bir arada bulunamaz. Ya namaz vardır ya da münkeratlar. Münkeratlar varsa netice veriyor ki, namazda huşu yoktur. Bundan olacak ki, Namazı " Gözümün nuru..." olarak tarif eden Efendimiz bir hadisinde; "...Namazlarından onlara kalan sadece yorgunluktur." buyurarak işin ehemmiyetini vurgulamıştır. Demek namaz Allah'ın istediği tarzda ikame edilmeli. Miraç anlayışıyla kılınmalı...


+ Yorum Gönder
Git 12 Son