+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namazda Kalp Huzuru (Huşu') Kategorisinden Kalp Huzuru'nu Temin Edecek Çareler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Nursedaa
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kalp Huzuru'nu Temin Edecek Çareler

  Reklam

  Kalp Huzuru'nu Temin Edecek Çareler Mumsema Kalp Huzuru'nu Temin Edecek Çareler  Mü'minin Allah'ı tâzim etmesi, Allah'tan korkması, rahmetini umması, kusurlu olduğu için O'ndan utanması ve iman ettikten sonra bu vasıflardan ayrılmaması gereklidir. Bu sıfatların, mü'mindeki kuvvet derecesi, yakînin kuvveti nisbetinde olmalıdır, Mü'minin namazda bu sıfatlardan ayrılmasının sebebi, fikrinin dağınıklığı, kalbinin münacaattan uzaklığı ve namazdan gafil oluşu olabilir. Mü'mini namaz hususunda gaflete düşüren ancak oyalayıcı vesveselerdir. Bu bakımdan kalbin ihzarı için faydalı olan tedavi, ancak bu vesveselerin defedilmesidir; zira sebebi ortadan kaldırılmadıkça birşeyin yokedilmesi mümkün değildir. O halde ortadan kaldırılması istenilen unsurun sebebini bilmelisin. Vesveselerin doğuş sebebi ya zâhirîdir ya da bâtınî (gizli )dir. Hâricî sebep, kulağın işittiği veya gözün gördüğü şeylerdir. Zira bu şeyler insanın himmetini elinden kaçırıp kendisine tâbi kılar ve istediği şekilde tasarruf eder. Bu tasarruftan sonra insan fikri, kendisini meşgul eden unsurdan bir başkasına intikal etmek suretiyle daldan dala atlar. Görmek ise, düşünmeye sebeptir. Düşüncelerin bir kısmı diğerinin doğmasına vesile olur. Niyeti kuvvetli ve himmeti yüce olan kimseyi, duyularının üzerinde cereyan eden hâdiseler meşgul edemez. Fakat zayıf bir insanı meşgul edeceği kesindir. Bunun tedavisi ise sözkonusu sebepleri önlemeye bağlıdır.

  Şöyle ki, insan namaz kılarken gözünü kapatmalı veya namazı karanlık bir yerde kılmalıdır. Önünde hislerini meşgul edecek birşeyi bırakmadığı gibi namaz kılarken bir duvara yaklaşıp arada mesafede bırakmamalıdır. Umumî yolların kenarlarında namaz kılmaktan sakınmalı; bu vazifeyi nakışlı yerler ve boyalı sergiler üzerinde edâ etmekten kaçınmalıdır.

  Bu hikmete binaen âbidler, ibadetlerini karanlık ve ancak secde edebilecekleri büyüklükteki yerlerde yaparlardı. Böylece huzurlarının dağılmasını önlerlerdi. Daha kuvvetli olanlar ise, camilere gidip, gözlerini kapatır, yalnızca secde mahallerine bakarlardı; namazın kemâlini de kişinin sağ ve solundaki insanları tanımamasında bulurlardı. İbn Ömer (r.a) namaz kıldığı yerde asılı bulunan mushaf veya kılıçları indirir ve yöneldiği duvarda yazı varsa silerdi.

  Alıntı


 2. rana
  Aciz Kul

  --->: Kalp Huzuru'nu Temin Edecek Çareler


  Reklam


  Allah c.c. razi olsun Nursedaa

 3. betafix
  huzur yüreğinde saklı
  ALLAH CC razı olsun kardes haydı namaza ....

 4. LeyL!
  Devamlı Üye
  Cezâkellâhu Hayran (Allah hayırlı mükâfaat versin)

 5. Candle
  Devamlı Üye
  insan namaz kılarken gözünü kapatmalı veya namazı karanlık bir yerde kılmalıdır
  Namazla ilgili bu tavsiye sünnete uygun değildir.
  Çünkü gözleri kapatmak ve karanlıkta namaz kılmak mekruhtur.

 6. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Dikkatini çeken birşey varsa onu ibadetten alıkoycak bir durum ozaman kapatabilir. Zaten yazıdada o cümle söylenirken başında zayıf insandan bahsedilmiş. "Fakat zayıf bir insanı meşgul edeceği kesindir. Bunun tedavisi ise sözkonusu sebepleri önlemeye bağlıdır.

  Şöyle ki, insan namaz kılarken gözünü kapatmalı veya namazı karanlık bir yerde kılmalıdır."

+ Yorum Gönder