+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Namaz Soruları Kategorisinden Şafi Mezhebinde Kaza Namazı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Şafi Mezhebinde Kaza Namazı

  Reklam
  Cevap: Şafi Mezhebinde Kaza Namazı isimli yazı www.Mumsema.com

  şafiye göre kaza namazı


  Şafiîlere göre farz namazlar, herhangi bir mazeretten dolayı kazaya bırakılmışsa, ilk fırsatta kaza edilmesi mendup, daha sonra kaza edilmesi ise vaciptir. Fakat herhangi bir mazeret olmaksızın kazaya bırakılmışsa, ilk fırsatta acilen kaza edilmesi vaciptir. Şafiî Mezhebine göre üzerinde kaza namazı olan kimse, bayram ve vitir namazı da dâhil sünnet-i müekkede olsun, gayr-i müekkede olsun geçmiş namazlarının hepsini kaza etmeden hiç bir nafile namaz kılamaz. Buna göre üzerinde kaza namazı bulunan kimsenin, bütün zamanını bu namazları kaza etmeye ayırması gerekir. Hatta uyku, evin geçimi, terk edilmesi güç olan önemli bir iş hariç bütün vakitlerini kazaya kalan namazlarını kılmakla geçireceğinden nafile ile meşgul olması caiz değildir. (Dimyâdî, İ’anetü’t-Tâlibîn, Daru’l-Fikr, Beyrut, I, 23)


 2. Misafir

  Cevap: Şafi Mezhebinde Kaza Namazı


  Reklam  Ben şimdi kılacağı kaza namaz sayısını bilmiyorsam ne yapmalıyım ve ben okul okuyom ve sınıfta mecburi kızlar var bunun için hanifi mezhebini taklid edip abdest alabilirmiyim?

 3. Misafir
  Selamın Aleyküm.Ben 16 yaşındayım ve şafiiyim. Benim kaza namazlarım war bunları yelafi etmek için her waktin kazasını kılıyorum (öğle namazı daha sonra öğle namazının kazası,ikindi namazı sonra kazası vb.) bu doğrumudur? Bide kazalrımı yatsı namazından sonra her waktın kazasını kılabilirmiyim. (Lütfen yardımcı olurmusunuz.) teşekkürler

 4. Şema
  Moderatör
  şafi mezhebine göre namaz kazaları
  sınıfta mecburi kızlar var bunun için hanifi mezhebini taklid edip abdest alabilirmiyim?
  Bu konuda hanefi mezhebini taklit edebilirsin.
  bu doğrumudur?
  Doğru yapıyorsun.
  kazalrımı yatsı namazından sonra her waktın kazasını kılabilirmiyim.
  kılabilirsin. Bir günde en az 5 vakit kaza kıl.

 5. Misafir
  Kazası olan sabah namazının sünetini kılabilirmiyim

 6. Şema
  Moderatör
  şafi mezhebine göre namaz kazaları olan sabah namazı sünnetini kılabilir.

 7. Misafir
  Ben şuan 15 yaşindayım şafii mezhebindenim namazlarima inşallah daha yeni başlayacağım önceden kilmadigim farzlarin hepsini hesaplayip onlarin kazaalarini mi kilmaliyim ve nasil hesaplayabilirim

 8. arifselim
  Yönetici
  Ergenlik yaşına girdiğin seneden itibaren bir hesap yapmalısın. Tam net hatırlayamazsan o zaman tahmini olarak ve içinin rahat edeceği bir hesap yap.

 9. Misafir
  Selamun aleyküm . Kaza namazları hangi vakitlerde kılınmaz hocam

 10. klav
  Özel Üye
  Ve aleykümüsselam Kaza namazı her zaman kılınabilir.

 11. Misafir
  -Ben safii mezhebindenim ve 25 yasindayim bu yasama kadar namaz kilmisligim yok bir aya yakindir namaza basladim bol bol nafile namaz kiliyodum bunlarin hicbiri kabul olmadi mi?
  -Birde nafile namaz mi kilamam nafile ibadet mi edemem, yani kacirmak istemedigim teheccud namazlarini ve zikirlerini terk mi etmeliyim 13 yillik kaza namazlarimi eda edene kadar.
  - Bir de camide kilicagim sunnetler yerine farzdan once o vaktin kazasini kilsam son sunnetleri napmaliyim kilmayayim mi yani her gun her vakitte bir vaktin kazasini eda etsem gecede teheccud yerine 1 gunluk kaza eda etsem her gun 2 gunluk kazami eda etmis olurum ama son sunnetler hesabimi karistirabilir camide kilsam da bunlari terk etme durumumda ne olur?
  -birde kazalari eda edene kadar zikir ilim ve kuran okumaya devam etmem mekruh mu olmus olacak?

  Yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler.

 12. arifselim
  Yönetici
  - Kıldıkların inşaallah kabul olur ama artık bundan sonra nafile değil sadece kazaları kılman gerekir.

  - Kazaların bitene kadar nafileleri kılamazsın sürekli kazalarla meşgul olman gerekir.

  - Kendine göre düzgün bir hesap yapmalısın. Günde 1- 2 - 3 veya 5 gün olabilir. Kendi durumuna göre mümkün mertebe boş bırakmadan kazaları bitirmeye çalışmalısın.

  - Kazaların yanında özellikle ilimle meşgul olabilirsin ama namaz ve hele kaza namazı en güzel ve en üstün zikirdir bunu bilmelisin.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
şafi mezhebine göre namaz kazaları,  şafilerde kaza namazı,  şafilerde kaza namazı nasıl kılınır,  şafii mezhebinde sabah namazının kazası nasıl kılınır,  şafi mezhebinde kaza namazları,  safilerde kaza namazi,  şafilerde kaza namazı nezaman kılınır