Namaz kıldıktan sonra iç çamaşırında kurumuş leke görmek 5 üzerinden 4.00 | Toplam : 26 kişi
 1. 1
  Üye Misafir
  Misafir

  Namaz kıldıktan sonra iç çamaşırında kurumuş leke görmek


  Namaz kıldıktan sonra iç çamaşırımda kurumuş leke gördüm.Dışkı lekesiydi ama kurumuştu.Hemen hemen el ayası kadar büyüklükteydi.Namazımı tekrar mı kılmalıyım ?

  2-Mesela iç çamaşırımın ön kısmında idrar lekesi oluyor.Sıvı olarak.Arka kısmında ise kurumuş dışkı lekesi oluyor.Ben bunların toplamını mı esas alacagım onu anlatabilir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Darusselam Üye
  Darusselam
  Üye

  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 3,146
  Tecrübe Puanı: 32

  Cevap: Namaz kıldıktan sonra iç çamaşırında kurumuş leke görmek


  Namaza mani olan necasetin ölçüsü nedir?


  Namaz kılarken elbiselerin temiz olması takvaya en uygun olanıdır. Ancak yemek sıçraması veya necis olmayan bir şeyin elbiseye değmesi namaza mani değildir. Bu elbise ile namaz kılınabilir. Vesveseye düşmeye gerek yoktur.
  Eğer elbiseye necaset bulaşmışsa ve bunun miktarı az ise bununlada namaz kılınabilir.
  Şeriatın temiz saymadığı, necis (pis) kabul ettiği şeylerin fıkıh kitablannda iki kısma ayrılarak incelendiği görülür:

  1 — Ağır Necaset (Necaset-i Galîza),

  2 — Hafif Necaset (Necaset-i Hafife)

  Bu ayırım, pisliğin az veya çok oluşuna göre değil, namazın sıhhatına mâni olup olmayan miktarına göre yapılmaktadır.

  Yoksa pislik, ister galiz olsun, ister hafif, eşyayı kirletmekte birbirine eşittir. Meselâ, bunlar az miktarlardaki bir suyun içine düşseler, o suyu derhal necis (pis) ederler. Artık o sudan abdest almak caiz olmaz.


  Hafif Necâsetin Namaza Mâni Sayılan Miktarı Ne Kadardır?

  Hafif necâsetlerde ölçü, pisliğin, bulaştığı elbisenin veya uzvun dörtte birisini kaplamasıdır. Miktar dörtte birden az olursa namaza mâni olmaz. Çok olursa, namazın sıhhatine mânidir. Yıkamak farz olur.
  Ancak, ibâdete mâni olmayacak miktarda da olsa, galiz ve hafif her türlü necâsetten temizlenmek takvâya uygun bir davranış olur. Peygamber Efendimiz, "temizlik îmandandır" buyururken, temizliğe dikkat edenlerin kuvvetli bir îmana sahip olduklarına işaret etmiştir.
  Bu bakımdan ister necâsetin galiz kısmından, isterse de hafif cinsinden olsun, kirlenen yerleri imkânımızın müsaadesi nisbetinde temizlemeye çalışır, her ne kadar namaza mâni olmayacak miktarda olsa da, yine tertemiz bir beden ve elbise ile ibadet etmeyi isteriz. Kaldı ki, namaza mâni olmayacak miktardaki pisliği temizlemenin vâcib olduğu da bâzı kitablarımızda kayıtlıdır.


  Galiz Necasetten Namazın Sıhhatine Mâni Olan Miktar Ne Kadardır?

  Bu pisliğin, kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur.
  Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır.
  Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünseyok edilmesi sünnettir.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Namaz kıldıktan sonra iç çamaşırında kurumuş leke görmek


  namaz kıldıktan sonra iç çamaşırımda katı dışkı bulaşığı gördüm.namazı tekrar kılayım mı?


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Namaz kıldıktan sonra iç çamaşırında kurumuş leke görmek


  Eğer bu necaset namazdan sonra olduğundan emin değil isen namazını yeniden kılman gerekir. Ancak namazdan sonra olmuşsa o zaman tekrar etmeye gerek yoktur.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kiloduna katı necaset bulastiktan sonra bilmeden 1saat sonra abdest aliyorum fakat necasetin farkinda olmadan namaz kılıyorum namaz kabul olurmu


 7. 6
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Namaz kılarken üzerinizde bir dirhem yani 3 gr katı necis varsa namaz sahih olmaz. Eğer bu miktarda bir necaset ile namaz kılmışsan o namazı kaza etmen gerekir.


 8. 7
  Misafir Misafir
  Misafir

  Ilginc nasil camasiriniz on tarafinda idrar arka tarafinda kati dışkı.nasil taharet oluyosunuzki bunlar camasirinizda kaliyor.85 yasinda falanmisiniz.insan namaz kilmasa bile boylemi temizlenir boylemi dolaşilir.sasirdim bu bu soruyi sorana dogrusu.


 9. 8
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hasta olabilir bagsur olabilir 85 yasinda demissin ilk once anla dinle kınamak yerine


 10. 9
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Aynı şey bı defa benim başıma da geldi, ne kadar önyargılı bir insansınız yazık yaa, insanlık hâli herşey olabilir, siz çok temizsiniz yani masaallah 😖


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Bende herhalde bağasur dan dolayı ister istemez iç çamaşırımda dışkı oluyor ne kadar dikkat etsem çıkarıp temiz olanı giysem de yine oluyor acaba yaptığım ibadete engel olurmu kıldığım namaz kabul olurmu


 12. 11
  mum Admin
  mum
  Admin

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,914
  Tecrübe Puanı: 102

  İbadete engel olmaz demek yanlış olur ama iç çamaşırını namaz vakti değiştirdiğinizde o anda namaz kılncaya kaadar oluşacak kirlilik namaza engel olmaz çünkü mazeret sahibisiniz.


 13. 12
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selamun Aleyküm benim sorum namaz kıldıktan veya Kuran okuduktan sonra tuvalette dübürümde necaset olduğunu fark ettim çamaşıra felan bulaşmamıştı ama ibadetim kabul olur mu.


 14. 13
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,935
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykum selam. Eğer abdestten sonra bu necaset çıkmış ise abdest geçerli olmaz yani bozulur ve o farzları kaza etmek gerekir. Ama necaset abdest alınmadan önce çıkmış ve sonra abdest alınmış ise, abdest geçerli olur.

  Ancak bir avuç içi miktarından daha fazla bulaşan necaset namaza engel olur ve yine o namazı kaza etmek gerekir.


+ Yorum Gönder