5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Vitir namazı okunacak dualar

  Vitir namazı okunacak dualar nelerdir Vitir namazında hangi duaların okunması gerekmektedir açıklar mısınız ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Muhammed الله اكبر

  Cevap: Vitir namazı okunacak dualar

  Vitir Namazında Okunacak Sureler Ve Ondan Sonra Okunacak Dualar


  Üç rekât vitir namazı kılan kimse için, birinci rekâtta Fatiha'dan sonra "EI-Alâ" sûresini, ikinci rekâtta "Kâfirûn" sûresini ve üçüncü rekâtta da "Ihlâs" sûresini ve Muavvizeteyni (Felak ve Nas sûrelerini) okumak (Şafî'î mezhebinde) sünnettir.
  Eğer birinci rekâtta okuyacağı "EI-Alâ" süreyi unutursa, ikinci rekâtta "Kâfinin" sûresi ile onu okur. Eğer ikinci rekâtta "Kâfirim" sûresini oku*mayı unutursa, onu, üçüncü rekâtta "îhlâs ve Muavvizeteyn" süreleriyle beraber okur.


  1-
  Ubeyy ibni Kâ'b'dan sahih bir isnad ile rivayet edildiğine göre, şöyle demiştir: "Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem, vitir namazından selâm verdiği zaman şöyle derdi:
  ' Sübhâne '1-m eliki '1-kuddûsi
  (Her şeye mâlik olup her şeyden yüce olan varlığı bütün noksanlıklardan tenzih ederim)"

  2- Hazreti Ali'den (Radıyallahu Anh) rivayet edildiğine göre: "Resûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, vitir namazının sonunda şunu
  derdi:
  "Allâhümme innî eûzü bivechike'l-kerîmi, ve kelimâtikettâmmeti, min ukûbeüke ve eûzü bike minke. Lâ uhsî senâen aîeyke ente kemâ esneyte alâ nefsike.
  (Allah'ım! Senin gazabından nzâna sığınırım. Azabından afiyetine sığı*nının. Senden (helak etmenden) Sana sığınırım. Sana yaraşır övgüyü sayıp tamamlayamam, Sen kendini övdüğün gibisin."'+ Yorum Gönder