Konusunu Oylayın.: Devamlı olarak uzun yola gidenler, namaz ve oruçları nasıl yerine getirmelidir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Devamlı olarak uzun yola gidenler, namaz ve oruçları nasıl yerine getirmelidir?
 1. 04.Ağustos.2012, 00:28
  1
  Misafir

  Devamlı olarak uzun yola gidenler, namaz ve oruçları nasıl yerine getirmelidir?


  Devamlı olarak uzun yola gidenler, namaz ve oruçları nasıl yerine getirmelidir? Mumsema Devamlı olarak uzun yola gidenler, namaz ve oruçları nasıl yerine getirmelidir?


 2. 04.Ağustos.2012, 00:28
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Devamlı olarak uzun yola gidenler, namaz ve oruçları nasıl yerine getirmelidir?

 3. 07.Ağustos.2012, 16:15
  2
  Muhasibi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,743
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 159
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Devamlı olarak uzun yola gidenler, namaz ve oruçları nasıl yerine getirmelidir
  İslam dini Ramazan ayında oruç tutamayan hasta ve yolcuların sonradan kaza etmelerini emreder. Mazeret ne kadar devam ederse şerî ruhsat da o kadar devam eder. Bu gibi kimseler bir sene veya on sene sonra, mazeretleri ortadan kalkınca, zamanında tutamadıkları Ramazan oruçlarını kaza ederler. Cenab-ı Hak buyuruyor ki:
  "Sizden bir kimse hasta veya yolcu olursa oruç tutmadığı günler sayısınca daha sonra diğer günlerde tutsun." (Bakara, 185)
  Namaz ise yolculuk sebebiyle kazaya bırakılmaz. Ancak seferi sayıldığı sürece dört rek'atlı farz namazlar iki rek'at olarak kılınır. Devamlı olarak uzun yola giden kaptan ve sürücülerin durumu da aynıdır. 4. 07.Ağustos.2012, 16:15
  2
  Devamlı Üye  İslam dini Ramazan ayında oruç tutamayan hasta ve yolcuların sonradan kaza etmelerini emreder. Mazeret ne kadar devam ederse şerî ruhsat da o kadar devam eder. Bu gibi kimseler bir sene veya on sene sonra, mazeretleri ortadan kalkınca, zamanında tutamadıkları Ramazan oruçlarını kaza ederler. Cenab-ı Hak buyuruyor ki:
  "Sizden bir kimse hasta veya yolcu olursa oruç tutmadığı günler sayısınca daha sonra diğer günlerde tutsun." (Bakara, 185)
  Namaz ise yolculuk sebebiyle kazaya bırakılmaz. Ancak seferi sayıldığı sürece dört rek'atlı farz namazlar iki rek'at olarak kılınır. Devamlı olarak uzun yola giden kaptan ve sürücülerin durumu da aynıdır.

+ Yorum Gönder