Konusunu Oylayın.: Kutuplarda Namaz Vakitleri Nasıl Tayin Edilir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Kutuplarda Namaz Vakitleri Nasıl Tayin Edilir?
 1. 18.Haziran.2012, 01:09
  1
  Misafir

  Kutuplarda Namaz Vakitleri Nasıl Tayin Edilir?


  Kutuplarda Namaz Vakitleri Nasıl Tayin Edilir? Mumsema Almanya’da Annem-Babam Var, Namazlarını Nasıl Kılacaklar? Kutuplarda Namaz Vakitleri Nasıl Tayin Edilir?


 2. 18.Haziran.2012, 01:09
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Almanya’da Annem-Babam Var, Namazlarını Nasıl Kılacaklar? Kutuplarda Namaz Vakitleri Nasıl Tayin Edilir?

 3. 18.Haziran.2012, 02:57
  2
  Galus
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 13
  Mesaj Sayısı: 4,804
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 51
  Bulunduğu yer: Türkiye

  Cevap: Kutuplarda Namaz Vakitleri Nasıl Tayin Edilir?
  Almanyadaki anne ve babanız kıbleyi tayin eder ve kıble nereye bakıyorlarsa onagöre namazlarını kılarlar.

  Kutuplarda Namaz incelemesi

  Güneşin Doğmadığı Kutup çevresinde beş vakit namaz vakitleri nasıl belirlenir?

  Aşağıdaki videoda bu konuyu prof. Dr. Abdülaziz Bayındır hocamızın Norveç - Tromso'da gerçekleştirdikleri rasat çalışmalarıyla, Kutuplarda İslam'ın emri Namaz vakitleri konusuna ilmi ve İslami cevap verilmiş oldu.

  Günümüze kadar dini yazarlar bu konudaki sorulara biraz çaresiz cevap veriyorlardı "Beş vaktin belirlenebildiği En yakın yer veya Mekke'deki Namaz vakti saatleri uygulanır" derlerdi.

  Artık böyle afaki cevap vermeye gerek kalmadı, Süleymaniye vakfı girişimleri sonucu bu konuda netliğe kavuş oldu.
  VİDEOYU SEYRETMEK İÇİN TIKLAYINIZ
  http://www.kurandersi.com/rasat-cali...malarimiz.html

  Bundan sonra yapılması gereken en önemli çalışma Türkiye'de ibadet vakitlerimizi Boğaziçi Üniversitesine ait (Eski Robert Koleji) Kandilli Rasathanesi gözlemleri ile belirleniyor.
  Bu kurumun İslami güvenliği konusunda tereddütler olduğundan dolayı, Konuyu doğrudan İslami bir kurumun üstlenmesi gerektiği inancının artık yüksek sesle beyan ediliyor. Bu gerçekten yola çıkarak öncelikle Diyanet işleri başkanlığımızın Müslüman, dini bilgisi yeterli astroloji uzmanları istihdam ederek İbadet takvimi gözlemleri yapacak rasathane kurması gerekiyor.
  Diyanet işleri başkanlığımızın 120.000 kişilik personeli içinde 5-10 kişilik böyle bir kadroyu istihdam etmesinde zorluk olmadığını sanıyoruz, Burada önemli olan böyle bir kuruma ihtiyaç olduğunu idrakten geçmektedir.

  Süleymaniye vakfımızın gerçekleştirmiş olduğu bu çalışma aslında Diyanet işleri başkanlığımızın asli görevidir. Türkler asırlardır İslam'ın genel ihtiyaçlarını yerine getirmiş bir millet olduğundan dolayı bu tür çalışmalar İslam dünyası tarafından haklı olarak bizden bekleniyor.
  İslami bir ibadetin kuralları, İslami hassasiyeti olmayan bir kurumun inisiyatifi ile belirlenmesi dinen ve aklen doğru değildir.

  Müslüman bir kişi olarak Diyanet işleri başkanlığımızdan beklentilerimiz çoktur, Mevcut hizmet anlayışı sadece namaz kıldırmakla, mevlit töreni tertibine katılmakla sınırlı kalan bir anlayış bu 120.000 personelin mesaisini oluşturmaktadır.

  Acilen Diyanet işleri başkanlığımızın hizmet anlayışını sorgulayarak, İslam'ın hayatımızı 7/24 kuşattığı gerçeğinden yola çıkarak, Yaş ve kuru her konu hakkında hayatı daha kaliteli, Allah'a çok daha yakın bir bilgi ile iman edebilmenin şartlarını cemaate öğretmelerini beklemekteyiz.

  Günümüzde Yalan, Haram, Faiz, Kumar, içki, Gıybet, İftira vs. gibi çok büyük günahların hafife alınmasının aslında insanı küfre götürdüğü, İslam dairesinden çıkardığı, İmanın kaybına sebep olduğu gerçeğini bilmiyoruz. İslami ve İnsani anlamda suç olan bu eylemlerin meşru sayılması kişiyi dinden çıkardığı gibi hafife alması veya hiç düşünmeyerek ilgilenmemesi de kişiyi dinden çıkardığını bu toplum bilmiyor.

  Kendini İslam saliki kabul eden cemaatin kahhar çoğunluğu sosyal hayatımızda İslami hükümleri hiç düşünmüyor, bu zümrenin önemli kısmı Cumadan Cumaya Camiye gidiyor, Oruç'u gereği gibi tutmuyor, Zekat ve Sadakaya sadakatle bakmıyor. Toplumun bu cehaletinin vebali kendini din görevlisi olarak görenlerin boynundadır. Bu iş için makam işgal eden, maaş alanların boynundadır.

  BASINDA NORVEÇ ÇALIŞMASI HABERİ:

  Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Abdülaziz Bayındır, bir heyetle kutuplara 5 vakit namaz incelemesine gittiklerini söyledi ve ekledi: ''Dünyada ilk kez böyle bir incelemeyi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Karşılaştığımız sonuçlar çok mutluluk verici, Kur'an-ı Kerim'de belirtilenler tamamen örtüşüyor.

  Güneşin doğmadığı ve batmadığı zamanlarda namaz vakitlerinin nasıl tespit edileceği ile ilgili yıllardır tartışma yaşandığını dile getiren Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Abdülaziz Bayındır, ''Beş vakit namaz, Türkiye'de hangi şartlara göre tespit ediliyorsa orada da tespit ediliyor'' dedi.

  Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi, 12-15 Ocak tarihlerinde Norveç'in Tromso şehrinde Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, Astronom Prof. Dr. Adnan Ökten ve Doç. Dr. Servet Bayındır'dan oluşan bir bilim heyetinin, kutup bölgelerinde namaz vakitlerini belirlediğini, düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.

  Vakfın Süleymaniye'de bulunan binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Vakıf Başkanı Bayındır, güneşin doğmadığı ve insanlığın yaşadığı en kuzey bölgelerden biri olan Norveç'in kuzeyinde bulunan Tromso'da, 3 günlük bir inceleme yaptıklarını kaydederek, ''Gece ve gündüz olaylarının yaşanmadığı yerlerde namaz vakitleri hep tartışma konusu olmuştur. Kur'an-ı Kerim'de geçen ayetlerde, aydınlığın tüm çevreye yayılması anından, doğuda kaybolmaya başlamasına kadar geçen süre gündüz, güneşin meridyen geçişine başlamasına öğlen, aydınlığın zayıflamasına ikindi ve doğu ufkunda karanlığın başlaması da akşam vakti olarak bildirilir'' diye konuştu.

  İnceleme yapılan bölgede yatsı ve sabah namazı vakitlerinin açık bir şekilde gerçekleştiğini kaydeden Bayındır, şunları söyledi:

  ''Beş vakit namaz, Türkiye'de hangi şartlara göre tespit ediliyorsa orada da tespit ediliyor. Dünyada ilk kez böyle bir incelemeyi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Karşılaştığımız sonuçlar çok mutluluk verici, çünkü gözlemlerimizle, Kur'an-ı Kerim'de belirtilenler tamamen örtüşüyor. Çalışmamızın amacı Tromso gibi özellikler taşıyan bölgelerin, takvim, internet ya da başka bölgelerin namaz saatlerinden bağımsız bir şekilde görülebilmesi ve Kur'an-ı Kerim'de bildirildiği gibi ortaya koymaktır.''

  Benzer bir çalışmayı, Haziran ayında güneşin hiç batmadığı dönemde de gerçekleştireceklerini dile getiren Bayındır, ''Tromso'da 800 Müslüman yaşamaktadır. Yaptığımız çalışmalarda bazı insanlar, gözlemlerimize tanık olup çok sevindiler. İncelememiz boyunca video kayıtları yaptık. Bunlar, bilimsel araştırmalarımızı paylaşmamızı kolaylaştıracak'' ifadelerini kullandı.

  İstanbul Üniversitesi Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Ökten ise inceleme sürecinin astronomi ve dini açıdan değerlendirildiğini belirterek, Kur'an-ı Kerim'de belirtilen namaz vakti tanımlarına uygun güneş hareketlerini tespit ettiklerini söyledi.

  Ökten, Vakıf yetkililerinin, dini kriterleri kendisine belirttiğini ifade ederek, ''Yaptığımız işlem gözlemlerin sonucunda bilimsel hesaplar yapmaktı. Ben bu faaliyette bilimsel danışman olarak çalıştım. Gözlemler sonucunda vakıf yetkilileri güneş hareketlerinin dini kriterlere uyup uymadığını kararlaştırdılar ben ise bunu bilimsel hesaplarla denetledim'' dedi.

  KUTUPLARDA NAMAZ KONUSUNA GEÇMİŞTE VERİLEN CEVAPLAR:

  Kutuplarda Namaz Nasıl Kılınır?
  Gece ve gündüz süreleri bizimkilerden farklı olan kutuplarda namaz ve oruç vakitlerinin nasıl tespit edileceği hususu, İslam alimleri tarafından müzakere edilerek neticeye bağlanmıştır. Buna göre kutup dairelerinde ibadet vakitleri "fetva" ve "takva" diye ikiye ayrılır.

  Birincisi; İbadet ancak vakitle farz olur. Vakit girmeyince, ibadet farz olmaz. Bu itibarla kutuplarda bulunan insanlar, ne kadar uzun günde olurlarsa olsunlar, sadece o günün namazını kılarlar ve bize göre bir ay kadar uzun yada daha fazla olan bir zaman için, bir günlük ibadet yaparlar. Fıkıh ilminin bir kaidesi "Namazın bir sebebi, vaktin girmesidir. Vakit girmeyince sebep ortadan kalkar. sebep olmayınca da müsebbeb (yani namaz) da olmaz " hükmüdür.

  Bu hükümden dolayı kutuplarda yaşayanlar hangi vakte rastlarsa, o vaktin namazını kılarlar ve geriye kalan vaktin gelmesini (ne kadar uzun olursa olsun) beklerler bu fetva tarafıdır. Bununla amel ederler, kendilerini mesuliyetten kurtarmış olurlar.

  Kutuplarda namaz konusundaki "takva" hükmü ise şudur: kutuplarda uzun gün, uzun gece yaşayan insanlar, ibadet vakitlerini kendilerine yakın normal vakitli mıntıkaya bakarak tespit ederler. Yani, kırk beş derece enlemindeki normal vakitli bölgelerin namaz vakitlerini esas alırlar. Onların ibadet vakitlerini kendileri için de ibadet vakti kabul ederek, yirmi dört saat içinde beş vakit namazlarını kılarlar. Bu takdirde bizden farklı durumları olmaz.

  İslam alimlerinin bu ikinci hükmü takva hükmüdür. Ayrıca şu noktayı da açıklığa kavuşturmak yerinde olur ki, bütün İslam ülkeleri, vakitleri normal olan kırk beş derece enlemi içerisindedir.


 4. 18.Haziran.2012, 02:57
  2
  Özel Üye  Almanyadaki anne ve babanız kıbleyi tayin eder ve kıble nereye bakıyorlarsa onagöre namazlarını kılarlar.

  Kutuplarda Namaz incelemesi

  Güneşin Doğmadığı Kutup çevresinde beş vakit namaz vakitleri nasıl belirlenir?

  Aşağıdaki videoda bu konuyu prof. Dr. Abdülaziz Bayındır hocamızın Norveç - Tromso'da gerçekleştirdikleri rasat çalışmalarıyla, Kutuplarda İslam'ın emri Namaz vakitleri konusuna ilmi ve İslami cevap verilmiş oldu.

  Günümüze kadar dini yazarlar bu konudaki sorulara biraz çaresiz cevap veriyorlardı "Beş vaktin belirlenebildiği En yakın yer veya Mekke'deki Namaz vakti saatleri uygulanır" derlerdi.

  Artık böyle afaki cevap vermeye gerek kalmadı, Süleymaniye vakfı girişimleri sonucu bu konuda netliğe kavuş oldu.
  VİDEOYU SEYRETMEK İÇİN TIKLAYINIZ
  http://www.kurandersi.com/rasat-cali...malarimiz.html

  Bundan sonra yapılması gereken en önemli çalışma Türkiye'de ibadet vakitlerimizi Boğaziçi Üniversitesine ait (Eski Robert Koleji) Kandilli Rasathanesi gözlemleri ile belirleniyor.
  Bu kurumun İslami güvenliği konusunda tereddütler olduğundan dolayı, Konuyu doğrudan İslami bir kurumun üstlenmesi gerektiği inancının artık yüksek sesle beyan ediliyor. Bu gerçekten yola çıkarak öncelikle Diyanet işleri başkanlığımızın Müslüman, dini bilgisi yeterli astroloji uzmanları istihdam ederek İbadet takvimi gözlemleri yapacak rasathane kurması gerekiyor.
  Diyanet işleri başkanlığımızın 120.000 kişilik personeli içinde 5-10 kişilik böyle bir kadroyu istihdam etmesinde zorluk olmadığını sanıyoruz, Burada önemli olan böyle bir kuruma ihtiyaç olduğunu idrakten geçmektedir.

  Süleymaniye vakfımızın gerçekleştirmiş olduğu bu çalışma aslında Diyanet işleri başkanlığımızın asli görevidir. Türkler asırlardır İslam'ın genel ihtiyaçlarını yerine getirmiş bir millet olduğundan dolayı bu tür çalışmalar İslam dünyası tarafından haklı olarak bizden bekleniyor.
  İslami bir ibadetin kuralları, İslami hassasiyeti olmayan bir kurumun inisiyatifi ile belirlenmesi dinen ve aklen doğru değildir.

  Müslüman bir kişi olarak Diyanet işleri başkanlığımızdan beklentilerimiz çoktur, Mevcut hizmet anlayışı sadece namaz kıldırmakla, mevlit töreni tertibine katılmakla sınırlı kalan bir anlayış bu 120.000 personelin mesaisini oluşturmaktadır.

  Acilen Diyanet işleri başkanlığımızın hizmet anlayışını sorgulayarak, İslam'ın hayatımızı 7/24 kuşattığı gerçeğinden yola çıkarak, Yaş ve kuru her konu hakkında hayatı daha kaliteli, Allah'a çok daha yakın bir bilgi ile iman edebilmenin şartlarını cemaate öğretmelerini beklemekteyiz.

  Günümüzde Yalan, Haram, Faiz, Kumar, içki, Gıybet, İftira vs. gibi çok büyük günahların hafife alınmasının aslında insanı küfre götürdüğü, İslam dairesinden çıkardığı, İmanın kaybına sebep olduğu gerçeğini bilmiyoruz. İslami ve İnsani anlamda suç olan bu eylemlerin meşru sayılması kişiyi dinden çıkardığı gibi hafife alması veya hiç düşünmeyerek ilgilenmemesi de kişiyi dinden çıkardığını bu toplum bilmiyor.

  Kendini İslam saliki kabul eden cemaatin kahhar çoğunluğu sosyal hayatımızda İslami hükümleri hiç düşünmüyor, bu zümrenin önemli kısmı Cumadan Cumaya Camiye gidiyor, Oruç'u gereği gibi tutmuyor, Zekat ve Sadakaya sadakatle bakmıyor. Toplumun bu cehaletinin vebali kendini din görevlisi olarak görenlerin boynundadır. Bu iş için makam işgal eden, maaş alanların boynundadır.

  BASINDA NORVEÇ ÇALIŞMASI HABERİ:

  Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Abdülaziz Bayındır, bir heyetle kutuplara 5 vakit namaz incelemesine gittiklerini söyledi ve ekledi: ''Dünyada ilk kez böyle bir incelemeyi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Karşılaştığımız sonuçlar çok mutluluk verici, Kur'an-ı Kerim'de belirtilenler tamamen örtüşüyor.

  Güneşin doğmadığı ve batmadığı zamanlarda namaz vakitlerinin nasıl tespit edileceği ile ilgili yıllardır tartışma yaşandığını dile getiren Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Abdülaziz Bayındır, ''Beş vakit namaz, Türkiye'de hangi şartlara göre tespit ediliyorsa orada da tespit ediliyor'' dedi.

  Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi, 12-15 Ocak tarihlerinde Norveç'in Tromso şehrinde Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, Astronom Prof. Dr. Adnan Ökten ve Doç. Dr. Servet Bayındır'dan oluşan bir bilim heyetinin, kutup bölgelerinde namaz vakitlerini belirlediğini, düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.

  Vakfın Süleymaniye'de bulunan binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Vakıf Başkanı Bayındır, güneşin doğmadığı ve insanlığın yaşadığı en kuzey bölgelerden biri olan Norveç'in kuzeyinde bulunan Tromso'da, 3 günlük bir inceleme yaptıklarını kaydederek, ''Gece ve gündüz olaylarının yaşanmadığı yerlerde namaz vakitleri hep tartışma konusu olmuştur. Kur'an-ı Kerim'de geçen ayetlerde, aydınlığın tüm çevreye yayılması anından, doğuda kaybolmaya başlamasına kadar geçen süre gündüz, güneşin meridyen geçişine başlamasına öğlen, aydınlığın zayıflamasına ikindi ve doğu ufkunda karanlığın başlaması da akşam vakti olarak bildirilir'' diye konuştu.

  İnceleme yapılan bölgede yatsı ve sabah namazı vakitlerinin açık bir şekilde gerçekleştiğini kaydeden Bayındır, şunları söyledi:

  ''Beş vakit namaz, Türkiye'de hangi şartlara göre tespit ediliyorsa orada da tespit ediliyor. Dünyada ilk kez böyle bir incelemeyi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Karşılaştığımız sonuçlar çok mutluluk verici, çünkü gözlemlerimizle, Kur'an-ı Kerim'de belirtilenler tamamen örtüşüyor. Çalışmamızın amacı Tromso gibi özellikler taşıyan bölgelerin, takvim, internet ya da başka bölgelerin namaz saatlerinden bağımsız bir şekilde görülebilmesi ve Kur'an-ı Kerim'de bildirildiği gibi ortaya koymaktır.''

  Benzer bir çalışmayı, Haziran ayında güneşin hiç batmadığı dönemde de gerçekleştireceklerini dile getiren Bayındır, ''Tromso'da 800 Müslüman yaşamaktadır. Yaptığımız çalışmalarda bazı insanlar, gözlemlerimize tanık olup çok sevindiler. İncelememiz boyunca video kayıtları yaptık. Bunlar, bilimsel araştırmalarımızı paylaşmamızı kolaylaştıracak'' ifadelerini kullandı.

  İstanbul Üniversitesi Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Ökten ise inceleme sürecinin astronomi ve dini açıdan değerlendirildiğini belirterek, Kur'an-ı Kerim'de belirtilen namaz vakti tanımlarına uygun güneş hareketlerini tespit ettiklerini söyledi.

  Ökten, Vakıf yetkililerinin, dini kriterleri kendisine belirttiğini ifade ederek, ''Yaptığımız işlem gözlemlerin sonucunda bilimsel hesaplar yapmaktı. Ben bu faaliyette bilimsel danışman olarak çalıştım. Gözlemler sonucunda vakıf yetkilileri güneş hareketlerinin dini kriterlere uyup uymadığını kararlaştırdılar ben ise bunu bilimsel hesaplarla denetledim'' dedi.

  KUTUPLARDA NAMAZ KONUSUNA GEÇMİŞTE VERİLEN CEVAPLAR:

  Kutuplarda Namaz Nasıl Kılınır?
  Gece ve gündüz süreleri bizimkilerden farklı olan kutuplarda namaz ve oruç vakitlerinin nasıl tespit edileceği hususu, İslam alimleri tarafından müzakere edilerek neticeye bağlanmıştır. Buna göre kutup dairelerinde ibadet vakitleri "fetva" ve "takva" diye ikiye ayrılır.

  Birincisi; İbadet ancak vakitle farz olur. Vakit girmeyince, ibadet farz olmaz. Bu itibarla kutuplarda bulunan insanlar, ne kadar uzun günde olurlarsa olsunlar, sadece o günün namazını kılarlar ve bize göre bir ay kadar uzun yada daha fazla olan bir zaman için, bir günlük ibadet yaparlar. Fıkıh ilminin bir kaidesi "Namazın bir sebebi, vaktin girmesidir. Vakit girmeyince sebep ortadan kalkar. sebep olmayınca da müsebbeb (yani namaz) da olmaz " hükmüdür.

  Bu hükümden dolayı kutuplarda yaşayanlar hangi vakte rastlarsa, o vaktin namazını kılarlar ve geriye kalan vaktin gelmesini (ne kadar uzun olursa olsun) beklerler bu fetva tarafıdır. Bununla amel ederler, kendilerini mesuliyetten kurtarmış olurlar.

  Kutuplarda namaz konusundaki "takva" hükmü ise şudur: kutuplarda uzun gün, uzun gece yaşayan insanlar, ibadet vakitlerini kendilerine yakın normal vakitli mıntıkaya bakarak tespit ederler. Yani, kırk beş derece enlemindeki normal vakitli bölgelerin namaz vakitlerini esas alırlar. Onların ibadet vakitlerini kendileri için de ibadet vakti kabul ederek, yirmi dört saat içinde beş vakit namazlarını kılarlar. Bu takdirde bizden farklı durumları olmaz.

  İslam alimlerinin bu ikinci hükmü takva hükmüdür. Ayrıca şu noktayı da açıklığa kavuşturmak yerinde olur ki, bütün İslam ülkeleri, vakitleri normal olan kırk beş derece enlemi içerisindedir.
+ Yorum Gönder