Sırası ile 5 vakit namazda okunan dualar 5 üzerinden 4.48 | Toplam : 303 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Sırası ile 5 vakit namazda okunan dualar


  namazlarda okunan tüm dualar sırası ile hangi dua hangi namazda okunur açıklamalı olarak ögrenmek istiyorum

  İlgili Yazılar

 2. 2
  imam Özel Üye
  imam
  Özel Üye

  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 6,133
  Tecrübe Puanı: 66
  Yer: minallah-ilelllah

  Cevap: Sırası ile 5 vakit namazda okunan dualar


  NAMAZDA OKUNAN DUALAR
  Sübhaneke

  .
  "Subhâneke'l-lâhumme ve bi-hamdike. Ve tebâra ke'smuke ve teâlâ cedduke (ve celle senâuke) ve lâilâhe ğayruk."

  (Allah'ım! Sen eksik sifatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.)

  NOT: Parantez içindeki "Ve celle senâük" cümlesi cenaze namazında okunur.
  Okunduğu yerler:
  1) Her namazın ilk rek'atınde iftitah tekbirinden sonra,
  2) İkindi namazının sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca fatihadan önce,
  3) Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rek'ate kalkınca fatihadan önce,
  4) Teravih namazı dört rek'atte bir selâm verilerek kılınıyorsa üçüncü rek'ate kalkıldığı zaman fatihadan önce.
  5) Cenaze namazında birinci tekbirden sonra.
  Ettehiyyâtü
  .
  "Ettehiyyatu lillahi ves-salevatu vet-tayyibatu, esselamu aleyke eyyühen-nebiyyu ve rahmetullahi ve berekatuh, es-selamu aleyna ve ala ibadillahis-salihiyn. eşhedu enla ilahe illallah, ve eşhedu enne muhammeden abduhu ve rasuluh."
  (Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah'a dır. Ey Peygamber! Allah'ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizim üzerimize ve Allah'ın bütün iyi kulları üzerine olsun. Şahitlik ederim ki, Allah'tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O'nun kulu ve Peygamberidir.
  Okunduğu Yerler:
  Namazların her oturuşunda okunur.
  Allâhümme Salli & Barik
  Allâhümme Salli:
  .
  "Allâhumme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ ibrâhîme ve alâ âli ibrâhîme inneke hamîdun mecîd"
  (Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.
  Allahümme Bârik:
  .

  "Allâhumme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ bârakte alâ ibrahîme ve alâ âli ibrâhîme inneke hamîdun mecîd"
  (Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.)
  Okundukları Yerler:
  1) Bütün namazların son oturuşlarında Ettehiyyatü'den sonra,
  2) İkindi namazının sünneti ile Yatsının ilk sünnetinin birinci oturuşunda Ettehiyyatü'den sonra,
  3) Dört rekatta bir selâm verilerek kılınan Teravih ve Nafile namazlarının ikinci rek'atının sonundaki oturuşta "Ettehiyyatü"den sonra,
  4) Cenaze namazında ikinci tekbirden sonra.
  Rabbenâ
  Rabbenâ âtina:


  "Rabbenâ âtinâ fid-dünyâ haseneten ve fil-âhirati haseneten ve kınâ azâben-nâr"
  (Allah'ım! Bize dünyada iyilik ve güzellik, ahirette de iyilik, güzellik ver. Bizi ateş azabından koru.)


  Rabbenâğfirli:  "Rabbenağfir lî ve livâlideyye ve lil-mü"minîne yevme yekûmul-hisâb"
  (Ey bizim Rabbimiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde (herkesin sorguya çekileceği günde) bağışla.)
  Okundukları Yerler:
  1) Namazlardaki son oturuşlarda Allahümme salli ve Allahümme barikten sonra,
  3) Cenaze namazında üçüncü tekbirden sonra okunacak duaları bilmeyen bunların yerine "Rabbenâ âtina" ayetini dua niyetiyle okuyabilir.
  Kunut Duaları
  Allâhumme İnnâ Nesteînuke:

  .
  "Allâhumme inna nesteînuke ve nesteğfiruke ve nestehdîke ve nu'minu bike ve netûbu ileyke ve netevekkelu aleyke ve nusnî aleykel-hayra kullehû neşkuruke velâ nekfuruk ve nahla'u ve netruku men-yefcuruk"
  (Allahım! Senden yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz. Sana inanırız, sana tevbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek seni hayır ile öğeriz. Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve sana karşı geleni bırakırız.)


  All"ahumme İyyake ne'budu:  "Allâhumme iyyake ne"budu ve leke nusallî ve nescudu ve ileyke nesâ ve nahfidu nercû rahmeteke ve nahşâ azâbek. İnne azâbeke bil-kuffâri mülhık"
  (Allahım! Biz yalnız sana kulluk ederiz. Namazı yalnız senin için kılarız, ancak sana secde ederiz. Yalnız sana koşar ve sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalıiırız. İbadetlerini sevinçle yaparız. Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz. Azabından korkarız, şüphesiz senin azabın kâfirlere ve inançsızlara ulaşır.)
  Okundukları Yerler:
  1- Vitir namazının üçüncü rek'atınde fatiha ve sûre okunduktan sonra eller yukarı kaldırılıp tekbir alınır ve eller tekrar bağlanınca kunut duaları okunur.
  Âyetel Kürsi
  Âyetel Kürsî olarak bilinen bu âyet, Bakara Sûresinin 255. âyetidir. Namazda Zamm-ı sûre olarakta okunabilir. Daha çok dua olarak ve de her namazın ardından yapılan tesbih öncesi okunur.

  "Allâhu lâilâhe illâ huve'l-hayyu'l-kayyûm. Lâ-te'huzuhü sinetun ve-lâ nevm. Lehû mâ fi's-semâvâti vemâ fi'l-ard. Men-zellezî yeşfe'u 'indehû illâ bi-iznih. Ya'lemu mâ-beyne eydîhim vemâ halfehum velâ yuhitûne bi-şey'in min-'ilmihî illâ bi-mâ şâ'. Vesi'a kursiy-yuhu's-semâvâti va'l-arda ve!â ye'ûduhû hıfzuhumâ ve hüve'l-aliyyu'l-azîm."
  Manası: Allah ki O'ndan başka ilah yoktur. Diri ve her şeyi yönetendir. O'nu ne bir uyuklama, ne de bir uyku tutmaz. Göktekilerin ve yerdekilerin hepsi O'nundur. O'nun İzni olmadan huzurunda kim şefaat edebilir? Onların önlerinde ve arkalarında olanı bilir. Onlar O'nun ilminden ancak O'nun dilediği kadar bir şey kavrayabilirler. O'nun tahtı gökleri ve yeri kaplamıştır. Gökleri ve yeri korumak O'nu yormaz. 0, yüce ve büyüktür.


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Sırası ile 5 vakit namazda okunan dualar


  Güzel hazırlanmış bu duaları ezberleyip namazda okuyalım

  5 vakit namazda okunan süreler.sırasıyla Allah razı olsun bunu hazırlayandan


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Sırası ile 5 vakit namazda okunan dualar


  Mükemmel olmuş ellerinize sağlık çok teşekkür ederim ödevim için çok lazım oldu


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hocam ben ramazan ayında orucumu tutuyorum, kuran ı kerım televizyon dan takıp ederek okuyorum bı sakıncası varmı ,bıde namaz kılmıyorum kılmak ıcın ne yapmalıyım yardımcı olun


 7. 6
  Galus Özel Üye
  Galus
  Özel Üye

  Üye No: 13
  Mesaj Sayısı: 3,115
  Tecrübe Puanı: 34
  Yer: Türkiye

  Oruç tutmanız sizi kötü alışkanlıktan alıkoyuyor zaten. Senin namaz kılmak istemen zaten doğru yolda olduğunun göstergesidir. Kuranı tv den okumanda bir sakınca yoktur. Namaz kılmak için bilgi edineceğim kitaplar var alıp öğrenebilir sınız Allaha emanet olun


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namaz kılmak istiyorsan hemen youtube’dan Sözler Köşkü, Çay House, Çınaraltı kanallarını takip edip videolarını izleyebilirsin. Ayrıca bu mübarek ayda hemen başlaman çok iyi olur kardeşim. Ramazanda oruçluylen namaz kılmak bambaşka sevabı da çok büyüktür bundan şüphen olmasın. Ben de inanmazdım namaza başlayacağımı fakat 2 aydır başladım ve artık başımı kaldırmaz oldum namazdan. Bir kere başla güzel başla :)


 9. 8
  E.c Misafir
  Misafir

  Selamun aleykum hocam benim bir arkadaşım namazı bırakmıştı şuan tekrar başladı. Kotu alışkanlıgı olan bir arkadaşım di herşeyi bıraktı ama esrar içmeye devam ediyor . Namazını da bırakmıyor. Namazları kabul olur mu yada ne yapması gerek. Saygılar


 10. 9
  mum Kişisel Rütbe
  mum
  Kişisel Rütbe

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,923
  Tecrübe Puanı: 102

  Esrar gibi haram madde kullanan günah işlemiş olur fakat namazını kılabilir.


 11. 10
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kuran’ın iniş amacı nedir? Oku anla ve emredildiği gibi yaşa. Sizce kuranı okuyupta anlayan kaç kişi var. Namazın anlamı nedir. Allah’a dua etmek ve verdiği nimetler için hamd ve şükür etmek. Allah huzurunda lisan varmıdır? Yok, peki hangi lisan geçerli kalbinden geçirdiğin geçerli. Sizce Arapça anlamını bilmeden kılınan namazlar geçerlimi? Türkçe kılmak yada kendi dilinde kılmak dahamı iyi.


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Selâm aleyküm hocam ben ben de çok unutkanlık var namaza bazen oturuyorum bazen dua 'ları unutuyorum acaba namazım kabul oluyor mu


 13. 12
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,937
  Tecrübe Puanı: 10

  Aleykum selam. İnsanın elinde olmayan ve hatırlamadığı durumlardan inşaallah bir sorumluluk olmaz. Sadece namazı bozan bir durum olur ve sende bunu hatırlarsan o namazını yeniden iade etmen gerekecek.


+ Yorum Gönder