Toplu cenaze törenlerinde kadın ve erkeklerin cenaze namazları aynı anda kılınabilir mi? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Misafir Misafir
  Misafir

  Toplu cenaze törenlerinde kadın ve erkeklerin cenaze namazları aynı anda kılınabilir mi?


  s.a dostlar
  Toplu cenaze törenlerinde kadın ve erkeklerin cenaze namazları aynı anda kılınabilir mi?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 336
  Tecrübe Puanı: 43
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: Toplu cenaze törenlerinde kadın ve erkeklerin cenaze namazları aynı anda kılınabilir mi?


  Birkaç cenaze varsa hepsine ayrı ayrı namaz kılma daha iyidir. En erken getirilenin namazı önce kılınır. Hepsi birlikte gelmiş ise halk nazarında daha faziletli olanın ki önce kılınır. Hepsine bir tek namaz kılmak da yeterli olur.

  Bu takdirde cenazeler, geniş bir sıra halinde dizilir ve imam bunlardan birisinin göğsü karşısında durarak namaz kıldırır. Yahut cenazeler tek sıra hâlinde kıbleye doğru uzunlamasına da konulabilir.

  Kadın ve Erkek Cenazesi Birarada Hazır Olursa :

  Erkek imamdan tarafa, kadın kıbleden tarafa konularak namaz­ları kılınır. Yani erkek tam imamın önüde bulundurulur, kadın on­dan sonra konulur. Erkek çocukla kadın bir arada bulunursa, erkek çocuk imamın önüne, kadın da ondan sonra konulur. Tabii bu ter­tip, musalla taşları müsait olduğu takdirde uygulanır. Musalla taş­ları bir sıra halinde tesbit edilmişse, o takdirde takdim te'hir diye bir husus söz konusu değildir. Ancak imam konulan cenazelerin na­mazlarını ayrı ayrı kıldıracak olursa, erkeklere öncelik tanır.(Nasbu'r-Raye - Zeylaî : 2/266, 267)


+ Yorum Gönder