Konusunu Oylayın.: Namazı terketmenin cezası dinimize göre nedir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Namazı terketmenin cezası dinimize göre nedir?
 1. 13.Aralık.2011, 18:29
  1
  Misafir

  Namazı terketmenin cezası dinimize göre nedir?


  Namazı terketmenin cezası dinimize göre nedir? Mumsema Namazı terketmenin cezası dinimize göre nedir? Namazı bırakan bir kişinin dinimizce cezası nedir ?


 2. 13.Aralık.2011, 18:29
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Namazı terketmenin cezası dinimize göre nedir? Namazı bırakan bir kişinin dinimizce cezası nedir ?

 3. 13.Aralık.2011, 19:37
  2
  Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Aralık.2009
  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 8,391
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 140
  Bulunduğu yer: Akdeniz

  Cevap: Namazı terketmenin cezası dinimize göre nedir?
  Namazı terketmek, kılmamak büyük günahtır. Peygamberimiz, kıyamet gününde hesabı sorulacak ilk amelin namaz olacağını bildirmiştir (Tirmizî, "Salât", 188) Namaz kılmak, Müslümanlığın dışa yansıyan temel göstergele­rinden biri sayıldığı için İslâm bilginleri farziyetini inkâr etmeksizin namazı terkeden kimse için, mevcut bazı rivayetleri de kendi anlayışlarına göre de­ğerlendirerek, bazı müeyyideler öngörmüşlerdir. Gayet tabiidir ki namaz ve diğer ibadetler Allah rızâsı için ve içten gelerek yapıldığında anlamını ve ama­cını gerçekleştirmiş olur. Bunun dışında birtakım zorlamalarla veya gösteriş için kılınan namazların bir değeri olmadığına göre, namazı terkedenler için fakihlerin kendi zamanlarına göre öngördükleri müeyyideleri kamu düzeni ve genel ahlâk ilkesi açısından değerlendirmek gerekir. Esasen bu müeyyidelerin dayandırıldığı hadislerin büyük çoğunluğu, namazın terkedilmesinin müeyyi­desini değil, İslâm dininde namaz ibadetinin önemini gösterme amacına yöne­lik bulunmaktadır. Kimsenin kimseyi zorla müslüman etme hak ve yetkisi bulunmadığına göre, bu dine mensup olanlar kendi özgür iradeleriyle bu dini seçmiş olacaklar ve bu dinde oldukça önemli bir yeri bulunan namaz ibadetin­den haberdar olacak ve bunu zevkle yerine getireceklerdir.


  Sakarya İl Müftülüğü


 4. 13.Aralık.2011, 19:37
  2
  Hüvel Baki..  Namazı terketmek, kılmamak büyük günahtır. Peygamberimiz, kıyamet gününde hesabı sorulacak ilk amelin namaz olacağını bildirmiştir (Tirmizî, "Salât", 188) Namaz kılmak, Müslümanlığın dışa yansıyan temel göstergele­rinden biri sayıldığı için İslâm bilginleri farziyetini inkâr etmeksizin namazı terkeden kimse için, mevcut bazı rivayetleri de kendi anlayışlarına göre de­ğerlendirerek, bazı müeyyideler öngörmüşlerdir. Gayet tabiidir ki namaz ve diğer ibadetler Allah rızâsı için ve içten gelerek yapıldığında anlamını ve ama­cını gerçekleştirmiş olur. Bunun dışında birtakım zorlamalarla veya gösteriş için kılınan namazların bir değeri olmadığına göre, namazı terkedenler için fakihlerin kendi zamanlarına göre öngördükleri müeyyideleri kamu düzeni ve genel ahlâk ilkesi açısından değerlendirmek gerekir. Esasen bu müeyyidelerin dayandırıldığı hadislerin büyük çoğunluğu, namazın terkedilmesinin müeyyi­desini değil, İslâm dininde namaz ibadetinin önemini gösterme amacına yöne­lik bulunmaktadır. Kimsenin kimseyi zorla müslüman etme hak ve yetkisi bulunmadığına göre, bu dine mensup olanlar kendi özgür iradeleriyle bu dini seçmiş olacaklar ve bu dinde oldukça önemli bir yeri bulunan namaz ibadetin­den haberdar olacak ve bunu zevkle yerine getireceklerdir.


  Sakarya İl Müftülüğü
+ Yorum Gönder