Konusunu Oylayın.: Öğle-ikindi namazlarını okul sebebile kaçırıyorum sabaha kalkamıyorum namazı kılıyımmı kılmayayımmı?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Öğle-ikindi namazlarını okul sebebile kaçırıyorum sabaha kalkamıyorum namazı kılıyımmı kılmayayımmı?
 1. 13.Aralık.2011, 17:02
  1
  Misafir

  Öğle-ikindi namazlarını okul sebebile kaçırıyorum sabaha kalkamıyorum namazı kılıyımmı kılmayayımmı?


  Öğle-ikindi namazlarını okul sebebile kaçırıyorum sabaha kalkamıyorum namazı kılıyımmı kılmayayımmı? Mumsema Öğle-ikindi namazlarını okul sebebile kaçırıyorum sabaha kalkamıyorum namazı kılıyımmı kılmayayımmı?


 2. 13.Aralık.2011, 17:02
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Öğle-ikindi namazlarını okul sebebile kaçırıyorum sabaha kalkamıyorum namazı kılıyımmı kılmayayımmı?

 3. 13.Aralık.2011, 17:51
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,529
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 226
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Öğle-ikindi namazlarını okul sebebile kaçırıyorum sabaha kalkamıyorum namazı kılıyımmı kılmayayımmı?
  Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her Müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Kelime-i şehâdetten sonra İslâm'ın en önemli rüknü olan namaz, günde beş ayrı zaman diliminde olmak üzere kadın ve erkek her müslüman için bir görevdir Namazı terk etmek, kılmamak büyük günahtır. Peygamberimiz, kıyamet gününde hesabı sorulacak ilk amelin namaz olacağını bildirmiştir (Tirmizî, "Salât", 188). Namaz günün belli zaman dilimlerinde yerine getirilmesi gereken bir farzdır. Bu itibarla farz namazlar için vakit şarttır. Bir farz namazın vakti içinde kılınması edâ, vaktinin çıkmasından sonra kılınması da kazâ olarak adlandırılır. Bir namazın özürsüz olarak vaktinde kılınmaması ve ileriki bir vakitte kazâ edilmek üzere ertelenmesi doğru değildir ve günahtır. Bahsettiğiniz mazeret olarak değer kazanamayabilir. Okul içinde de namaz kılacak imkanınız mutlaka bulunmaktadır. Mazeretler nedeniyle vaktinde kılınamamış olan namazın daha sonra kılınması gerekir. Bu sebeple siz vaktinde kılamadığınız namazları en kısa zamanda kaza ederek, namazlarınızı kılmaya devam etmelisiniz.
  Sakarya il mftlğ. 4. 13.Aralık.2011, 17:51
  2
  Silent and lonely rains  Ergenlik (bulûğ) yaşına ve belli bir aklî olgunluk düzeyine gelmiş her Müslümanın namaz kılması farz-ı ayındır. Kelime-i şehâdetten sonra İslâm'ın en önemli rüknü olan namaz, günde beş ayrı zaman diliminde olmak üzere kadın ve erkek her müslüman için bir görevdir Namazı terk etmek, kılmamak büyük günahtır. Peygamberimiz, kıyamet gününde hesabı sorulacak ilk amelin namaz olacağını bildirmiştir (Tirmizî, "Salât", 188). Namaz günün belli zaman dilimlerinde yerine getirilmesi gereken bir farzdır. Bu itibarla farz namazlar için vakit şarttır. Bir farz namazın vakti içinde kılınması edâ, vaktinin çıkmasından sonra kılınması da kazâ olarak adlandırılır. Bir namazın özürsüz olarak vaktinde kılınmaması ve ileriki bir vakitte kazâ edilmek üzere ertelenmesi doğru değildir ve günahtır. Bahsettiğiniz mazeret olarak değer kazanamayabilir. Okul içinde de namaz kılacak imkanınız mutlaka bulunmaktadır. Mazeretler nedeniyle vaktinde kılınamamış olan namazın daha sonra kılınması gerekir. Bu sebeple siz vaktinde kılamadığınız namazları en kısa zamanda kaza ederek, namazlarınızı kılmaya devam etmelisiniz.
  Sakarya il mftlğ.

+ Yorum Gönder