Konusunu Oylayın.: Dört rekâtlı bir namazda imam yanlışlıkla beşinci rekâta kalkarsa cemaatin ne yapması gerekir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Dört rekâtlı bir namazda imam yanlışlıkla beşinci rekâta kalkarsa cemaatin ne yapması gerekir?
 1. 30.Kasım.2011, 07:30
  1
  Misafir

  Dört rekâtlı bir namazda imam yanlışlıkla beşinci rekâta kalkarsa cemaatin ne yapması gerekir?


  Dört rekâtlı bir namazda imam yanlışlıkla beşinci rekâta kalkarsa cemaatin ne yapması gerekir? Mumsema dört rekâtlı bir namazda, imam yanlışlıkla beşinci rekâta kalkarsa cemaatin ne yapması gerekir?


 2. 30.Kasım.2011, 07:30
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  dört rekâtlı bir namazda, imam yanlışlıkla beşinci rekâta kalkarsa cemaatin ne yapması gerekir?

 3. 30.Kasım.2011, 10:11
  2
  Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Aralık.2009
  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 8,389
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 140
  Bulunduğu yer: Akdeniz

  Cevap: dört rekâtlı bir namazda, imam yanlışlıkla beşinci rekâta kalkarsa cemaatin ne yapması gerekir?
  1- İmam son oturuştan sonra beşinci rekâta kalkarsa; bu durumda cemaat imama uymaz. “Subhânallâh” diyerek imamı uyarır. Şayet imam bu uyarı sonucunda geri dönüp oturursa namaz sahih olur ve sehiv secdesi yapmak gerekir. Eğer imam 5. rekâtın secdesini yapmışsa cemaat imama uymayıp kendi başına selam verir. 2- İmam son oturuşu yapmadan kalkarsa; bu durumda da cemaat imama uymaz. “Subhânallâh” diyerek imamı uyarır. Şayet imam bu uyarı sonucunda geri dönüp oturursa namaz sahih olur ve sehiv secdesi yapmak gerekir. Eğer imam 5. rekâtın secdesini yapmışsa bu durumda hem imamın, hem de cemaatin namazı fasit olur. (bkz. Vehbe Zuhaylî, İslâm Fıkhı Ansiklopedisi)


 4. 30.Kasım.2011, 10:11
  2
  Hüvel Baki..  1- İmam son oturuştan sonra beşinci rekâta kalkarsa; bu durumda cemaat imama uymaz. “Subhânallâh” diyerek imamı uyarır. Şayet imam bu uyarı sonucunda geri dönüp oturursa namaz sahih olur ve sehiv secdesi yapmak gerekir. Eğer imam 5. rekâtın secdesini yapmışsa cemaat imama uymayıp kendi başına selam verir. 2- İmam son oturuşu yapmadan kalkarsa; bu durumda da cemaat imama uymaz. “Subhânallâh” diyerek imamı uyarır. Şayet imam bu uyarı sonucunda geri dönüp oturursa namaz sahih olur ve sehiv secdesi yapmak gerekir. Eğer imam 5. rekâtın secdesini yapmışsa bu durumda hem imamın, hem de cemaatin namazı fasit olur. (bkz. Vehbe Zuhaylî, İslâm Fıkhı Ansiklopedisi)
+ Yorum Gönder