Kaza namazı nasıl kılınır nasıl niyet edilir 5 üzerinden 4.92 | Toplam : 25 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kaza namazı nasıl kılınır nasıl niyet edilir


  ben 1980 dogumluyum namaza yeni başladım ara sıra kıldıklarım oldu fakat ben ergenlik çağından itibaren üzerime farz olan namazlarımı kaza etmek istiyorum kaç senelik kaza yapmam gerekiyo ve nasıl niyet etmem gerekiyo beni aydınlatırsanız çok sevinirim
  ALLAH (C.C)RAZI OLSUN İNŞALLAH SAYGILARIMLA mustafa DEMİR.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Mürid74 Devamlı Üye
  Mürid74
  Devamlı Üye

  Üye No: 83646
  Mesaj Sayısı: 161
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: kaza namazı nasıl kılınır nasıl niyet edilir


  Degerli Kardesim,

  Namaz ergenlik çağına girmiş ve akıllı olan kadın erkek her müslümana farzdır. Ergenlik erkeklerin ihtilam olmaya (rüyalarında boşalmaya), kızların da adet görmeğe başladıkları zamandır.

  Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

  (Mehmed Paksu)
  (Mum nickli kardesimden alintidir)


  Allah (c.c.) yardimcimiz olsun!!! 3. 3
  maydın Özel Üye
  maydın
  Özel Üye

  Üye No: 761
  Mesaj Sayısı: 686
  Tecrübe Puanı: 8
  Yer: iskenderun

  Cevap: kaza namazı nasıl kılınır nasıl niyet edilir


  Kardeşim ergenlik çağına kaç yaşında girmişsen o yıldan itibaren kaza namazlarını kılman gerekir.

  Örnek olarak 15 yaşında girdiysen

  15 yaşından başlayıp bu zaman da ne zaman namaza başlamışsan örneğin (25) bu güne kadar olan yılların kaza namazlarını kılman gerekir...


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: kaza namazı nasıl kılınır nasıl niyet edilir


  Hocam bende yeni başladım namaza Allah kabul ederse sormak istediğim kaza namazını niyet ederken niyet ettim bugün vaktinde yetişipte kılamadığım sabah namazına diye niyet ediyorum.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  merhaba ben size bir soru soracam onegin ben öğle namazın kazasını kılmak istiyorum mesela 15 günlük öğle namazını tek bir niyetle ve tek bir vedaya kilabilirmiyim kılamiyorsam nasıl kılmam gerekiyor bana daha anlaşılır bir şekilde söylermisiniz bunu bilmeye çok ihtiyacım var lütfen bana anlatın nasıl yapmam gerektiğini


 7. 6
  Selam2 Devamlı Üye
  Selam2
  Devamlı Üye

  Üye No: 107794
  Mesaj Sayısı: 178
  Tecrübe Puanı: 2

  Her kazaya kalmış bir öğle namazı için bir defa öğle namazı kılarsın. 15 kazayı bir seferde kılmak olmaz. 500 tane öğle kazası varsa yine 500 defa ayrı ayrı öğle namazı kazası kılarsın. Diğerleri de bu şekil yaparsın.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  "Niyet ettim Allah rızası için vaktine yetişip de kılamadığım son sabah namazını kılmaya" demek yerine "son sabah namazının farzını" diyordum ben. Sorun yaratır mı ? Çünkü sadece kalp ile yapılsa bile sorun olmaz diye biliyorum.


 9. 8
  mum Kişisel Rütbe
  mum
  Kişisel Rütbe

  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,923
  Tecrübe Puanı: 102

  Kalbinizde geçen önemlidir, dil ile söylenen fazla önemli değildir namazınız geçerlidir.


+ Yorum Gönder