Konusunu Oylayın.: Cuma namazı kaç kişi ile kılınmalıdır? Bazı köylerde cuma namazı cemaati bazen 1 bazen 2 bazen de 3 oluyor.

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Cuma namazı kaç kişi ile kılınmalıdır? Bazı köylerde cuma namazı cemaati bazen 1 bazen 2 bazen de 3 oluyor.
 1. 20.Eylül.2011, 23:16
  1
  Misafir

  Cuma namazı kaç kişi ile kılınmalıdır? Bazı köylerde cuma namazı cemaati bazen 1 bazen 2 bazen de 3 oluyor.


  Cuma namazı kaç kişi ile kılınmalıdır? Bazı köylerde cuma namazı cemaati bazen 1 bazen 2 bazen de 3 oluyor. Mumsema Cuma namazı kaç kişi ile kılınmalıdır? Bazı köylerde cuma namazı cemaati bazen 1 bazen 2 bazen de 3 oluyor. Bu durumda nasıl hareket etmeliyiz. Cuma namazı kıldırmalımıyız?


 2. 20.Eylül.2011, 23:16
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Cuma namazı kaç kişi ile kılınmalıdır? Bazı köylerde cuma namazı cemaati bazen 1 bazen 2 bazen de 3 oluyor. Bu durumda nasıl hareket etmeliyiz. Cuma namazı kıldırmalımıyız?

 3. 20.Eylül.2011, 23:17
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,997
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Cuma namazı kaç kişi ile kılınmalıdır? Bazı köylerde cuma namazı cemaati bazen 1 bazen 2 bazen de 3 oluyor.
  Cuma namazı için cemaatın en az miktarı, imamdan başka üç kişidir. İmam Ebû Yusuf'a göre, imamdan başka iki kişidir. (İmam Malik'den bir rivayete göre otuz, İmam Şafiî ile İmam-ı Ahmed'in mezheblerine göre de kırk kişidir.) Cemaatın aklı yerinde ve erkek olması ve en az bu üç kişinin birinci secdeye kadar hazır bulunması da İmam Azam'a göre şarttır. Buna göre yalnız kadınların veya çocukların cemaatiyle veya birinci secdeden önce dağılıp da azınlıkta kalan cemaatle cuma namazı kılınamaz. Cemaatın huzuru, iki İmama göre tahrimeye kadar şarttır. İmam Züfer'e göre, hiç olmazsa ka'dede teşehhüd miktarı duruncaya kadar cemaatın hazır bulunması şarttır. Cemaat bundan önce dağılacak olsa, geriye kalan bir veya iki kişinin öğle namazını kılması gerekir. Cemaatın mukim veya hür olmaları şart değildir. Öyle ki, misafir veya köle olan bir müslüman cuma namazını kıldırabilir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 4. 20.Eylül.2011, 23:17
  2
  Moderatör  Cuma namazı için cemaatın en az miktarı, imamdan başka üç kişidir. İmam Ebû Yusuf'a göre, imamdan başka iki kişidir. (İmam Malik'den bir rivayete göre otuz, İmam Şafiî ile İmam-ı Ahmed'in mezheblerine göre de kırk kişidir.) Cemaatın aklı yerinde ve erkek olması ve en az bu üç kişinin birinci secdeye kadar hazır bulunması da İmam Azam'a göre şarttır. Buna göre yalnız kadınların veya çocukların cemaatiyle veya birinci secdeden önce dağılıp da azınlıkta kalan cemaatle cuma namazı kılınamaz. Cemaatın huzuru, iki İmama göre tahrimeye kadar şarttır. İmam Züfer'e göre, hiç olmazsa ka'dede teşehhüd miktarı duruncaya kadar cemaatın hazır bulunması şarttır. Cemaat bundan önce dağılacak olsa, geriye kalan bir veya iki kişinin öğle namazını kılması gerekir. Cemaatın mukim veya hür olmaları şart değildir. Öyle ki, misafir veya köle olan bir müslüman cuma namazını kıldırabilir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder