Kerahat vaktinde Kaza namazı kılınmazmı? Bilmeden Kılınırsa kefareti nedir? 5 üzerinden 4.25 | Toplam : 16 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Kerahat vaktinde Kaza namazı kılınmazmı? Bilmeden Kılınırsa kefareti nedir?


  aksam namazina yakin vaktinde kaza namazi kildim bilmiyerekten bu sideden yeni orendim kildigim kaza namazlarinin kefaleti nasil odemem lazim

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Desert Rose Kıdemli Üye
  Desert Rose
  Kıdemli Üye

  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 10,966
  Tecrübe Puanı: 160

  Cevap: Kerahat vaktinde Kaza namazı kılınmazmı? Bilmeden Kılınırsa kefareti nedir?


  Beş vakit vardır ki, onlara mekruh vakitler denir.

  Birincisi: Güneşin doğmasından bir mızrak boyu (beş derece) ki, yükselişine kadar olan zamandır. Memleketimize göre güneşin doğuşundan sonra kırk ile elli dakika arasında bir zamandır.

  İkincisi: Güneşin yükselip de tam tepeye geldiği zeval anının bulunduğu vakittir. Buda öğle namazından önceki 30-40 dakikalık bir zamandır.

  Üçüncüsü: Güneşin sararmasından ve gözleri kamaştırmaz bir hale gelmesinden itibaren batışı zamanına kadar olan vakittir. Buda güneşin batmasından yani akşam namazından 45 dk. öncedir.

  Dördüncüsü: Fecri Sadıkın doğmasından güneşin doğacağı zamana kadar olan vakittir.

  Beşincisi: İkindi namazı kılındıktan sonra güneşin batmasına kadar olan vakittir.

  İlk üç kerahet vaktinde ne kazaya kalmış farz namazlar, ne vitir gibi vacip olan namazlar, ne de önceden hazırlanmış bir cenaze namazı kılınabilir, nede evvelce okunmuş bir secde ayeti için tilavet secdesi yapılabilir. Bunlar yapılsa iadeleri gerekir.

  Bu üç vakitte nafile namazda kılınmaz. Ancak kılınacak olsa kerahetle caiz olur ve iadesi gerekmez. Çünkü bu kerahet nafile namazların sıhhatli olmasına engel değildir. Bununla beraber bu vakitlerden birine rastlayan bir nafile namazı kerahet vaktinden sonra onu kaza etmek daha fizaletlidir.

  Bu üç vakit ateşe tapanların ibadet zamanıdır. Onlara benzemekten kaçınmak, hak dine saygının gereğidir.

  Diğer iki kerahet vaktinde ise nafile namaz kılmak mekruhtur. Farz ve vacip namaz mekruh değildir. Cenaze namazı ve tilavet secdesi de mekruh değildir. Bu iki vakitten birinde başlanmış olan bir nafile namazı, kerahetten kurtulması için bozulmuş olursa, sonradan onu kaza etmek gerekir.

  Güneşin batışı halinde yalnız o günün ikindi namazı kılınabilir. Fakat diğer bir günün kazaya kalmış olan ikindi namazı kılınmaz. Çünkü kamil bir vakitte vacip olan bir ibadet, nakıs olan ( keraheti bulunan) bir vakitte kaza edilemez. Kerahet vakti ise ibadetlerin noksanlığına sebebdir.

  Güneşin doğuşuna rastlayan her hangi bir namaz ise bozulmuş olur. Bunun için bir kimse daha ikindi namazını kılmakta iken güneş batsa namazı bozulmaz. Fakat sabah namazını kılmakta iken güneş doğsa, namazı bozulur. Çünkü birinci halde, yeni bir namaz vakti girmiş olur. İkinci halde ise, namaz vakti çıkmış; fakat yeni bir namaz vakti girmemiş olur.

  Tam zeval anına rastlayan bir namaz farz veya vacip ise bozulur. Eğer nafile ise mekruh olmuş olur. Yalnız İmam Ebu Yusufa göre Cuma günü zeval vaktinde nafile namaz kılınması caizdir ve keraheti yoktur. Zeval vakti son bulup da güneş batıya doğru yönelmeye başlayınca artık ittifakla kerahet vakti çıkmış olur.

  Kerahet vaktinde okunan bir secde ayetinden dolayı secde yapılabilir. Ancak kerahet vaktinden sonraya bırakmak daha faziletlidir. Yine kerahet vakitlerinden birinde hazırlanmış olan bir cenazenin namazı o vakitte kılınabilir. Öyleki faziletli olan bu namazı geciktirmeyip hemen kılmaktır. Çünkü cenazelerde acele etmek menduptur.

  Günein batışından sonra daha akşam namazının farzını kılmadan nafile namaz kılmak mekruhtur. Çünkü akşam namazı geciktirilmiş olur. Oysa ki, akşam namazında acele etmekte fazilet vardır.

  Cuma günü imam hutbeye çıktıktan sonra veya ikamet getirildikten sonra namaza başlamak mekruhtur.

  İki bayram namazından önce ve bayram hutbeleri arasdında ve bu hutbelerden sonra bayram namazı kılınan yerde nafile namaz kılmak mekruh olduğu gibi, güneş tutulması, yağmur duası ve hac hutbeleri arasında da mekruhtur. Bu hutbeleri dinlemek lazımdır.

  Mekruh olmayan bir vakitte başlanmış olan nafile bir namaz bozulmuş olsa, (bunu kaza etmek vacip olduğundan) ikindi namazından sonra güneşin batışına kadar ve fecrin doğuşundan sonra güneşin bit mızrak boyu yükselmesine kadar kaza edilmez, mekruhtur. Bununla beraber kaza edilse sahih olur. Diğer kerahet vakitleri de böyledir. Ancak başta sıralanan ilk üç kerahet vakti böyle değildir. Onların birinde kaza edilmesi sahih olmaz. Yeniden kaza edilmesi gerek
  Selam ve dua ile...

  Not) Kerahat vaktinde kılınan kaza namazının kefereti yeniden kaza etmektir.


 3. 3
  Sofistik Misafir
  Misafir

  Yorum: Kerahat vaktinde Kaza namazı kılınmazmı? Bilmeden Kılınırsa kefareti nedir?


  Ben bilmeden bile bile unuttum sanırım hatırlamıyorum ikindi vakti girdiğinde, ikindiyi kılmadan önce 12 rekat nafile namaz kıldım. Ne olacak şimdi. Nafile Namazım kabul olmaz mı günaha mı girdim? Teknik kelimelerden anlamıyorum anlayacağım şekilde açıklar mısınız? Sağolun.


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,939
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kerahat vaktinde Kaza namazı kılınmazmı? Bilmeden Kılınırsa kefareti nedir?


  - İkindi namazından önce kılınan herhangi bir nafile namaz yoktur. Nafileler ancak sünnette belli olan namazların kılınmasıdır.

  - İkindi farzını kılmadan kılınabilecek her türlü nafile namazı kılabilirsin ama bu nafilelerin sünnette olduğundan emin olmalısın.

  - Bu namazları kıldığın için sana günah olmaz.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Ben 40 yaşındaydım, Almanya’da doğdum, Alman bir ailenin yanında büyüdüm. Belki o nedenle, belki karakterim nedeniyle namazlarımı kılmadım. Şimdi iki yıldır, namazlarımı kılıyorum ve kazaya kalmış namazlarımı da kılmaya çalışıyorum. 3 tane çocuğum var ve çalışıyorum, yani çok zamanım kalmıyor. Şimdi bir yıllık Kaza namazımı kılmış hemen hemen bitirmiştim ki, kerahat vakitlerinde, özellikle ilk 3 kerahat zamanında kılınmış olan kaza nanazlarımın geçerli olmadığını okudum. Hangi kaza namazlarını hangi vakitte kaldığımı da bilmiyorum ki, boş vakit buldum mu, kılıyordum. Şimdi bu bir yıllık kaza nanszları hepsi geçersiz mi?

  Bana bir yardımcı olursanız, çok memnun kalacağım


 7. 6
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Alıntı
  3 kerahat zamanında kılınmış olan kaza nanazlarımın geçerli olmadığını okudum.
  Yanlış okumuşsunuz, kerahet vaktinde kılınan kaza namazları geçerlidir.
  Belki hanefi mezhebine göre 3 kerahet vaktinde hiç bir namaz kılınmaz diye geçer ama kılınan geçerli ve diğer 3 mezhepte sorun yok siz kılın


 8. 7
  Ad4m (Cezalı)
  Ad4m
  (Cezalı)

  Üye No: 119196
  Mesaj Sayısı: 184
  Tecrübe Puanı: 0

  Alıntı
  hanefi mezhebine göre 3 kerahet vaktinde hiç bir namaz kılınmaz diye geçer ama kılınan geçerli ve diğer 3 mezhepte sorun yok siz kılın
  nasıl yani anlamadım ?
  hanefi'ye göre kılınmıyor mu ? kılınsa da geçerli olmaz mı ?


 9. 8
  ACİLSERVİS Administrator
  ACİLSERVİS
  Administrator

  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 3,383
  Tecrübe Puanı: 10

  Geçerli diyor, kıl diyor ve tekrar geçerli diyor.


+ Yorum Gönder