Namaz ibadetinin önemi nedir? 5 üzerinden 4.08 | Toplam : 92 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Namaz ibadetinin önemi nedir?


  Namaz ibadetinin önemi nedir? Namaz ibadetinin önemiyle ilgili bir yazı örneği verir misiniz ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Cevap: namaz ibadetinin önemi nedir?


  NAMAZIN ÖNEMİ HAKKINDA


  İslam’ın beş temel esaslarından biri ve mü’minin miracı olan namaz, Allah’a şükranda bulunmanın en güzel ifadesidir. Namaz, günah ve kusurlarla kirlenen gönüllerimizin aydınlanmasına katkı sağlayan özel bir ibadettir.

  Âlemleri yoktan var eden Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Yalnız Allah’a ibadet edin. Ona hiç bir surette ortak koşmayın. Anne ve babanıza hürmet ve itaat edin. Hısım ve akrabaya, fakir- lere, yolda kalmışlara yardım edin, haklarını verin. İsraf etmeyin. Cimrilikten sakının. Fakirlik korkusu ve geçim endişesi ile çocuklarınızı öldür- meyin. Yetimlerin mallarına dokunmayın, onlara iyi muamele edin. Zinaya yaklaşmayın. Haksız yere cana kıymayın. Verdiğiniz sözü tutun. Ölçüyü ve tartıyı tam yapın, doğruluğa dikkat edin. Bilmediğiniz bir şeyin ardına düşüpte körü körüne onu takip etmeyin. Yeryüzünde kibir ve gururla yürümeyin.”(1)
  “Namazı dosdoğru kılın, çünkü namaz müminler üzerine vakitleri belli bir farzdır.” (2)


  İmandan sonra İslam’ın en önemli esaslarından biri olan namaz konusunda Peygamber (sav) Efendimiz şöyle buyurmuştur: “İslam beş temel üzerine kurulmuştur. Allahtan başka ilah olmadığına Hz. Muhammed (sav)’in onun kulu ve resulü olduğuna şehadet etmek, Namaz kılmak, Zekât vermek, Hacc yapmak ve Ramazan Orucu’nu tutmaktır.”( 3)
  Namaz, insana daima Allah’ı hatırlatarak kalplere sorumluluk duygusunun yerleşmesine vesile olur. Namaz müminleri her türlü kötülük ve haramdan korur. Namaz kılan Müslüman kötülüğe meyletmez ve kimsenin, malına, canına, namusuna göz dikmez.

  Cenabı Hak Kuran-ı Kerimde bu hususu şöyle ifade etmektedir: “Resulüm! Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl! Muhakkak ki namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette ibadetlerin en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.’’ (4)


  Namazın temizlik ve vücut sağlığı bakımından insana pek çok faydası vardır. Çünkü namaz kılan kimse, abdest almak zorundadır. Bu da günde birkaç defa hem maddi hem de manevi olarak temizlenmek demektir. Sevgili Peygamberimiz (sav); “Sizden herhangi birinizin kapısı önünde bir nehir bulunsa ve o kimse bu nehirde günde beş defa yıkansa kendisinde kirden bir şey kalır mı?”diye sordu. Sahabe-i Kiram “hiç kir kalmaz ya Rasülullah. Cevabını aldığında “İşte beş vakit namazda buna benzer, Allah namazla günahları siler.’’ (5) buyurmuşlardır.

  Allah’ın huzurunda ilk sorguya çekileceğimiz ibadet olan namazı kılmak suretiyle Allah’ın rıza-sına nail olmaya çalışmalıyız. Hutbemi şuurlu bir şekilde namaz kılan Müslümanların huzura ereceğini ifade eden şu ayetlerle bitiriyorum:

  “Gerçekten mü’minler kurtuluşa ermişlerdir. Onlar ki namazlarında huşu içerisindedirler. Onlar faydasız işlerden ve boş sözlerden yüz çevirirler, zekâtı verirler, iffetlerini korurlar… Ve onlar emanetlerine ve verdikleri sözlerine riayet ederler. Onlar namazlarını kılmaya devam ederler.” (6)
  Dursun ALAMEHMET
  Kaynak:
  (1) İsra Suresi Ayet ( 23-37)
  (2) Nisa, 4/ 103
  (3) Riyazü’s-Salihin, Hadis No: 1079
  (4) Ankebut Suresi Ayet ( 45 )
  (5) Sahih-i Müslim Salât hadis no: 1071
  (6) Mü’minun Suresi Ayetler (1- 9 )


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: namaz ibadetinin önemi nedir?


  Çok teşekkürler çok güzel bilgiler paylaşıyorsunuz bu site dini bilgileri çok güzel öğretiyor


 4. Reklam

+ Yorum Gönder