Hem namazı hem de abdesti bozan durumlar 5 üzerinden 4.67 | Toplam : 24 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Hem namazı hem de abdesti bozan durumlar


  Hem namazı hem de abdesti bozan durumların neler olduğu hakkında bana eğitici bir yazı yazar mısınız ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  meryemgül1 ~~Medinenin Gülü ~~
  meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  meryemgül1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 48911
  Mesaj Sayısı: 2,093
  Tecrübe Puanı: 59
  Yer: Türkiye

  Yanıt: Hem namazı hem de abdesti bozan durumlar


  Namazda Kahkaha ile Gülmek:

  Kahkaha, sesli olarak gülmek demektir. Hanefîler dışında kalan cumhura göre, iki ve daha fazla harf çıkaracak şekilde sesli olarak gülmek namazı bozar. Anlaşılabilir bir tek ses dahi çıkarılsa yine namaz bozulur. Sesli gülmekten ötürü namazın bozulmasının sebebi, gülme sırasında ortaya çıkan kelimelerdir.

  Hanefiler (el-Hidâye, 1, 6, el-Bedâyî, 1,232), namazda gülme ile kahkahayı birbirinden ayırmışlardır. Hanefilere göre gülmek, sadece kendisinin duyabileceği kadar olan harekettir. Gülmede yanındakiler sesi işitmez. Bu şekilde gülmenin hükmü, sadece namazı bozmuş olmaktır. Bu türlü gülmek abdesti bozmaz. Fakat kahkaha, hem namaz kılanın kendisinin, hem de yakınındakilerin işiteceği kadar olandır. Bu hem namazı, hem de abdesti bozar. Tebessüm ise sessiz olarak ortaya çıkan hareket olup bundan ötürü namaz bozulmaz.

  Hanefilerin yukarıdaki görüşlerinin dayandığı delil mana olarak şu hadis-i şeriftir

  "Sizden her kim kahkaha ile (sesli olarak) gülerse hem namazı hem de abdesti birlikte iade etsin." (Nasbu'r-Râye, I, 47-54)

  Teşehhüt miktarı oturmadan önce gülme vuku bulduğu takdirde, bilerek abdesti bozmakla namaz bozulduğu gibi, Hanefîlere göre kahkaha ile, yani sesli olarak gülmekle de namaz batıl olur.

  Eğer gülmek teşehhüt miktarı oturduktan sonra olursa teşehhüt ile tamamlanan namaz batıl olmaz. Hatta abdestini bozsa da namaz batıl olmaz. Sadece abdestsizliğin ortaya çıktığı kısım bozulur. Nitekim namazda imamdan bir kaç rekât geri kalan, sonradan namaza başlayan kimsenin namazı fasit olur. Dolayısıyla kılınamayan namaz rekâtlarının bu geçilmiş olan kısım üzerine bina kılınması, yani onun üzerine namaza devam edilmesi mümkün olmaz. Çünkü sesli gülmenin vuku bulduğu kısmı cemaatin namazının ortasından itibaren bozmuştur. Namazın bir kısmı bozulursa o namaz da bozulur.

  2 - Bu konuda rivayet edilmiş müsned ve mürsel hadisler vardır. Müsned olan hadisler Ebu Musa el-Eş'arî, Ebû Hureyre, Abdullah b. Ömer, Enes b. Mâlik, Câbir b. Abdullah, İmran b. Husayn ve Ebu'l-Muleyh tarafından rivayet edilmiştir. Ebu Musa hadisini Taberanî rivayet etmiştir: "Bir ara Resuluiiah (as.) insanlara namaz kıldırırken, bir adam mescide girerek, mescit içindeki bir çukura düşmüştü. Bu adamın gözleri kör idi. Namazdaki cemaatın çoğu buna güldüler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.) gülen cemaatın namazları ile birlikte abdestlerini yenilemelerini emretmiştir."


  Şafii mezhebine göre namazdayken kahkaha ile gülündüğünde iki veya daha fazla harf yahut anlaşılır bir harf açığa çıkarsa namaz bozulur. Bu durumda namazın bozulması kahkahadan değil, kahkaha ile birlikte telaffuz edilen harften dolayıdır. Gülmesi baskın gelen kişi çok gülmediği takdirde namazı bozulmaz.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Yanıt: Hem namazı hem de abdesti bozan durumlar


  Allah razı olsun çok işime yaradı


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Hem namazı hem de abdesti bozan durumlar


  işime yaradı teşekkürler


+ Yorum Gönder