Ayakta idrar yaptıktan sonra kılınan namaz kabul olmuyor mu yoksa mekruh mu oluyor?

5 üzerinden 3.68 | Toplam : 38 kişi
 1. 1
  Misafir

 2. 2
  Galus Özel Üye

  Yanıt: Ayakta idrar yaptıktan sonra kılınan namaz kabul olmuyor mu yoksa mekruh mu oluyor?

  Değerli Kardeşimiz;  İdrarı ayakta yapmak günah değildir. Ancak ayakta idrar yapan kimselerin üzerlerine necasetin sıçraması ve bulaşması ihtimali yüksektir. Bu durum da ibadetlerine zarar verebilir. Peygamber Efendimiz bu konuya dikkat çekmek için ikaz ve uyarıda bulunmuştur. Yoksa necaset bulaşmadan ayakta idrar yapmak günah olmaz. Bununla beraber oturarak tuvalet ihtiyacını gidermek hem adaba uygundur hem de sağlık açısından daha faydalıdır.


  Buhari ve Müslim, Abdullah b. Abbas (r. a)’ın şöyle söylediğini rivayet etmişlerdir: Rasulullah (a. s) iki kabrin yanından geçti ve şöyle buyurdu: “Bu kabirlerde yatanlar azap görmektedirler. Ama büyük bir şeyden dolayı azap görmüyorlar”. Rasulullah (as) daha sonra sözüne şöyle devam etti: “Evet bunlardan birisi, insanlar arasında söz taşırdı. Diğeri ise bevlinden (idrarını üzerine sıçratmaktan) sakınmazdı. (Buhari, Vudu, 56; Müslim, Taharet, 34; Nesai, Cenaiz, 166; Diğer rivayetler için bkz. Beyhaki, Ebû Bekir Ahmed b. el-Hüseyin, “İsbatü Azabi’l-Kabr ve Suali’l-Melekeyn”, Mektebetü’t-Turas, Kahire trs s. 115)


  Ayakta bevl edilmemelidir. Bu tuvalet adabına aykırıdır. Ayakta bevletmekten dolayı idrarın kişinin üzerine sıçraması doğru olmaz. Bu durumun kabir azabına sebeb olduğu rivayetlerden anlaşılmaktadır. Bu şekilde ihtiyaç giderme tıbben de zararlıdır. Çünkü ayakta idrar yapıldığında idrarın bir kısmı mesanede kalmakta bu da hastalıklara sebeb olmaktadır.

  Çömelerek idrar yapmanın tıbbi yararı şöyledir:

  Çömelince karın kasları kasılır, dizler karına tazyik yaparlar; dolayısıyla mesane baskı altında kalır. Bevletme sonucunda mesane tam boşaldığından mesanede artık idrar kalmaz. Mesane tam boşalır. Bu ise idrar yolları ve mesane taşlarının oluşmasını önlediği gibi, prostat hastalığı olanlarda şikayetlerin azalmasında da etkili olur. Çömelerek idrar yaparken hafif sol tarafa meyil edilmelidir. İdrar yollarının anotomisine (yapısına) en uygun olan bu pozisyonda idrar yolarının ve mesane tam boşalması mümkün olmaktadır. (Op. Dr. Ali Hatay, Üroloji Uzmanı)


  Bu durumda idrar sıçramasa dahi ayakta bevletmek doğru değildir.


 3. 3
  yaso-123 Devamlı Üye

  Yanıt: Ayakta idrar yaptıktan sonra kılınan namaz kabul olmuyor mu yoksa mekruh mu oluyor?

  ben paçamı katlıyıp giriyorum bacaklarıma sıçrasa bile hemen abdest aldığım için temizlemiş oluyorum :)

  ayrıca çömelerek yapınca sanki daha çok sıçrıyor daha yakın olduğu için ...


 4. Reklam

 5. 4
  Misafir

  Cevap: Ayakta idrar yaptıktan sonra kılınan namaz kabul olmuyor mu yoksa mekruh mu oluyor?

  Hocam arkadaşımız namaz kabul oluyor mu diye sormuş siz tıbbi ve kabir azabından bahsetmissiniz ayrı bi bilgi verdiğiniz için Allah razı olsun ama sorulan sorunun cevabı nerde ? Kabul oluyor mu olmuyor mu


 6. 5
  Şem'a YÖNETİCİ
  Ayakta işemek namaza engel mi
  Alıntı
  ayakta idrar yaptıktan sonra kılınan namaz kabul olmuyor mu yoksa mekruh mu oluyor??
  İdrar damlamaları olursa namaz olmaz.


 7. 6
  Ahmet28 Üye
  Ayakta idrar yapmanın namazın kabul olması veya olmamasıyla bir alakası yok diye biliyorum. Ancak şu yönden alakası olabilir : İdrar yaptıktan sonra, idrar iç çamaşırımıza bulaşırsa, o iç çamaşırıyla namaz kılınamaz, değiştirilmesi gerekir.


 8. 7
  Misafir
  Güzel insan ibatetin kalbül olup olmadığını hoca vsr din adamları bilemez zira allah bağışlayıcıdır affedicidir kul kim olaki taktir buyursun sadece doğrusunun nasıl olması gerektiğını söyler


 9. 8
  vel Fecr Devamlı Üye
  İbn Abbas r.a. şöyle demiştir: Nebi (Sallallahu aleyhi ve Sellem) Medine'deki (veya Mekke'deki) bahçelerden birine uğradı. Kabirlerinde azap gören iki insanın sesini duydu. Bunun üzerine şöyle buyurdu: "ikisi azap görüyorlar. (Kendilerince) büyük bir günah sebebiyle azap görmüyorlar. Oysa ki bu büyük bir günahtır. Birisi idrarından sakınmazdı. Diğeri ise insanlar arasında laf getirip götürürdü (koğuculuk yapardı)".
  Sonra bir dal istedi. Dalı ikiye ayırarak her birinin kabrinin başına bir parçasını koydu.
  Ona: "Ey Allah'ın Resulü bunu niçin yaptın" diye soruldu. şöyle buyurdu: "Umulur ki bu dallar kurumadıkça onların azabı hafifletilir".

  Hadisten Çıkan Bazı Sonuçlar;

  -Kabir azabı vardır ve bu hadis onu göstermektedir.

  -İdrardan sakınma konusunda uyarı vardır. Beden ve elbisedeki diğer ne*casetler de idrar gibidir.

  -Necaseti gidermeyi sadece namaz kılmak için kalkıldığı vakitle sınırlayan*ların görüşlerinin aksine, necasetin her halükârda giderilmesi gerekir.

  yani ayakta idrar yapınca üstüne sıçrama durumu var hatta oturunca bile. bu elbiseye sıçrayan necaset, namazın farzları olan necasetten tahareye engel teşkil ettiğinden ve namazın farzı yerine gelmediğinden namazın üzerinden düşmeme durumu ortaya çıkıyor. yani kılmamış gibi.

  ha üzerinizde pislik vardır farketmemiş namazını kılmışsınızdır onu Allah teala bilir.
  ama idrarın üstüme sıçradığını görmedim demek ve gerektiği kadar ehemmiyet göstermemek. aslında necasetten tahareye pekte önem vermediğimizi gösterir ve bu da namazlarımıza yansır. kalbleri bilen Allah tealadır.


 10. 9
  vel Fecr Devamlı Üye
  hatta Allah rasulu muhammed a.s. ihtiyacını gördükten sonra su ile paçalarını sıvarmış ki olduda bir necaset bulaştıysa su ile temizlensin diye.


+ Yorum Gönder