5 üzerinden 4.22 | Toplam : 9 kişi
 1. 1
  Misafir
     

  Namaz borcu olan kimse tesbih namazı kılabilir mi?

  Namaz borcu olan kimse tesbih namazı kılabilir mi? Kaza namazı olan bir kimse tesbih namazı kılmasında bir sakınca var mıdır ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici

  Yanıt: Namaz borcu olan kimse tesbih namazı kılabilir mi?

  Tesbih namazı içinde bol tesbih ve zikir bulunan bir namazdır. En azından hayatta bir sefer, yılda bir, ayda bir veya haftada bir defa kılınması tavsiye edilmiştir. Kaza namazı olanların tesbih namazı kılmalarında bir sakınca yoktur, kılabilirler. Şafiiler ise kazası olan sünnet namazlarını kılması caiz değildir.


 3. 3
  Misafir

  Cevap: Namaz borcu olan kimse tesbih namazı kılabilir mi?

  Allah ebeden Razi olsun. uzun zamandir kaza Namazi ve Nafile Namazi hakkinda bilgi edinmek istedim, Larkin hep farkli yorumlar okudum. Biri' Kaza Namazi varsada Nafileler kilinir diyor, otekisi kilamazsin diyor kafam cok karisti, Siz cok guzel Anlatmissiniz! Cok Tesekkurler!


 4. Reklam

 5. 4
  Misafir

  Yorum: Namaz borcu olan kimse tesbih namazı kılabilir mi?

  Kazaya kalmış namazların kazası ile meşgul olmak, nafile namaz kılmaktan önemli ve önceliklidir. Ancak vakit namazları ile birlikte kılınan düzenli nafileler (revatip sünnetler) ve teravih namazı imkânlar ölçüsünde kılınmalıdır. Hz. Peygamber bir hadislerinde, "Kulun kıyamet günü ilk hesaba çekileceği konu, farz namazlardır. Eğer bu tamamsa işi kolaylaşmıştır. Aksi halde, "bakın bakalım, nafileden, bir şeyi var mı?" denir. Nafile ile farz eksikleri tamamlanır.." buyurmuştur (Tirmzî, “Salât”,188; İbn Mâce, “İkame”, 202).


  Namaz borcu olan kimselerin, sünnet yerine kaza namazı kılmaları mı, yoksa sünnetleri terketmemeleri mi daha iyidir?


  Hanefi mezhebine göre, üzerinde namaz borcu olan kimselerin, kaza namazı kılmaları beş vakit namazın farzlarından önce ve sonra kılınmakta olan revatib sünnetleri ile, teravih, duha ve tesbih namazı gibi kılınması hakkında Rasulüllah (S.A.V.)'in emir ve tavsiyesi olan namazlar müstesna- diğer nafile namazları kılmalarından efdaldir.

  Yani üzerinde namaz borcu olanlar, üzerimde kaza namazım var diye revatip olan sünnetleri terketmezler. Hem bu sünnetleri eda ederler, hem de fırsat buldukça vaktinde kılamadıkları namazları kaza ederler.
  Rasulüllah (S.A.V.) bir hadis-i şeriflerinde:


  "Kulun kıyamet günü ilk hesaba çekileceği konu, farz namazlardır. Eğer bu tamamsa işi kolaylaşmıştır. Aksi halde, "bakın bakalım, nafileden, bir şeyi var mı?" denir. Nafile ile farz eksikleri tamamlanır.."buyurmuştur.

  Malikî, Şafiî ve Hanbeli mezheplerine göre ise namaz borcu olan kimselerin sabah namazının sünneti dışında, revatip'ten olsun, olmasın, nafile namaz ile meşgul olmaları uygun değildir. Bir an önce borçlarını kaza etmeleri gerekir.+ Yorum Gönder