Teheccüd namazı nasıl kılınır ve hangi sureler okunur 5 üzerinden 4.69 | Toplam : 178 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Teheccüd namazı nasıl kılınır ve hangi sureler okunur


  Teveccüh namazında hangi sureleri okumalıyım Teveccüh namazı sırasında hangi surelerin okunması gerekmektedir ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,932
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Teheccüd namazı nasıl kılınır ve hangi sureler okunur


  Teveccüh değil 'Teheccüd Namazı' olmalıdır. Bu namazda diğer nafile namazlar gibi kılınır. Fatihadan sonra zammı sure olarak okunan bütün sureler veya ayetleri okuyabilirsin. Belli bir sure okuma şartı yoktur. Allah kabul eylesin.


 3. 3
  Desert Rose Kıdemli Üye
  Desert Rose
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 11,243
  Tecrübe Puanı: 163

  Cevap: Teveccüh namazı nasıl kılınır ve hangi


  Teheccüt namazı, yatsı namazından sonra geceleyin kılınır. Bir süre uyuduktan sonra kalkılarak kılındığı için teheccüd denmiştir. Yorgunluk sebebiyle gece kalkamayacağından korkan kimsenin uykudan önce kılması da mümkündür. İki, dört veya sekiz rekât olarak kılınabilir. Çok faziletlidir ve ümmete sünnettir. Cenâb-ı Hak Peygamber Efendimiz’e (asm) bu namazı şu âyetle emretmiştir: “Ey Resûlüm. Gece vakti de uyanıp, sadece sana mahsus fazladan bir ibadet olarak teheccüd namazını kıl. Umulur ki Rabbin seni övülmüş bir makam olan en büyük şefaat makamına çıkarır.” İsra Sûresi: 79.

  Teheccüt namazına, “Niyet ettim Allah rızası için teheccüt namazını kılmaya”
  diye niyet edilir. istediğin kadar rekat kılınabilir bir sınırlama yoktur.
  Namaz surelerinden yada kolayına gelen surelerden okunabilir.


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Cevap: Teveccüh namazı nasıl kılınır ve hangi sureler okunur


  Çok beğendim õzellikle bu gece için teşekür ederim.


 6. 5
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  dersim için çok yardımcı oldu teşşekkür ederim


 7. 6
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  rabbim hepimize bu namazı kılmayı nasip etsin inş.


 8. 7
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Tum gonul dostlarindan Allah razi olsun kilinan namazlarimizi kabul etsin insaallah amin


 9. 8
  adem yılmaz Misafir
  Misafir

  Allah hepinizde razı olsun çok beğendik
  çok güzel bir site allah hepinizden razı olsun....


 10. 9
  Fetva Meclisi Moderatör
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 6,434
  Tecrübe Puanı: 72

  Teheccüd namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur

  Teheccüd Namazı (Gece Namazı) Nasıl Kılınır:
  Yatsı namazından sonra , daha uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra, kılınacak nafile namaza "gece namazı"denir. Bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp kılınırsa "Teheccüd" adını alır. Teheccüd namazı iki rekettan on iki rekata kadardır. İki rekatta bir selam verilmesi daha faziletlidir. (Muhammed Bin Abdullah Hanî, Âdâb, s. 264)

  Teheccüd namazı, Rasul-i Ekrem -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimize vacip yani farz hükmündeydi. Bu namaz O'nun ümmeti için sünnet-i müekkededir.

  "Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101)

  Allâh Teâlâ çok sevdiği ve kâinâtı hürmetine yarattığı Habîb-i Edîb'ne daha fazla lütuflarda bulunmak için teheccüd namazını ona farz kılmıştı.

  "Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur'ân ile teheccüd namazı kıl, Yakındır ki Rabbin seni bir makam-ı mahmuda eriştire." (el-İsrâ/17, 79)

  Rasulullah -sallallâhu aleyhi ve selem- Efendimiz gece namazını hiç terk etmezdi. Öyle ki hastalanacak veya ağırlık hissedecek olsa oturarak kılardı. (Ebû Dâvûd, Tatavvu', 18) "Sabah namazından önce kılınan iki rek'at nâfile namaz dünyanın tamamından daha hayırlıdır." (Müslim, Salâtu'l-Müsâfirîn, 96) buyururdu. Gözümün nûru diye tavsif ettiği namazı geceleri daha bir iştiyak ve arzû ile kılardı. Ayakları şişecek kadar kendinde geçerek kıldığı teheccüd namazına olan iştihâsını şöyle dile getirmişti:

  "Allâh her peygamberde belirli birşeye karşı aşırı bir istek yaratmıştır. Benim en çok hoşlandığım şey de gece ibâdetidir..." (Heysemî, Mecmau'z-zevâid, II, 271)

  Allâh'a yaklaştıran en mühim ibâdet olması hasebiyle ümmetinin de bu nimetten nasiblenmelerini arzû ederlerdi. Öncelikle yakın akrabasından tebliğe başlayan Efendimiz, bir gece Ali ile Fâtımâ -radıyallâhu anhümâ-'nın kapısını çalmış ve onlara:

  - "Namaz kılmayacak mısınız?" (Buhârî, Teheccüd, 5) buyurarak geceyi boş geçirmemelerini istemişti.

  Diğer ashâbına da:

  "Aman gece kalkmaya gayret edin! Çünkü o sizden önceki sâlih kimselerin âdeti ve Allah'a yakınlıktır. (Bu ibâdet) günahlardan alı kor, hatalara kefâret olur ve bedenden dertleri giderir." (Tirmizî, De'avât, 101) buyurarak onları huzûrun kaynağına yöneltmek istemişti.

  Âile içinde kadın ve erkeğin Allâh'a ibâdet ve sâlih ameller işleme husûsunda birbirlerine destek olmalarının önemine dikkat çeken Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- bilhassa gece namazına kalkmada bu yardımlaşmanın daha da önemli neticeler hâsıl edeceğini şöyle ifâde etmiştir:

  "Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah rahmet etsin." (Ebû Dâvud, Tatavvu, 18, Vitir, 13) 11. 10
  tekinşeker Misafir
  Misafir

  Tüm ıslam ve müslüman alemlerine bu namazi kilmayi nasip et. YARABBİM


 12. 11
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Rabbim samimi namaz kılanlardan eylesin Allahım kabul etsin inşallah


 13. 12
  zaza kentli Misafir
  Misafir

  Fevkualade sahane tum muminlerden Allah razi olsun ecmein.


 14. 13
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah razı olsun sizden bu gece öğrenmiş oldun


 15. 14
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Allah razi olsun bizi aydinlattiginiz icin bu konuda.Yüce Rabim yapilan bütün ibadetlerinizi kabul etsin insallah...saygilar


+ Yorum Gönder
Git 12 Son