Konusunu Oylayın.: Mezhep taklidinde özürsüz kaza namazları

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Mezhep taklidinde özürsüz kaza namazları
 1. 08.Mayıs.2010, 20:14
  1
  Misafir

  Mezhep taklidinde özürsüz kaza namazları


  Mezhep taklidinde özürsüz kaza namazları Mumsema S.A. Benim geçmişte özürsüz olarak kılmadığım çok namazlarım var.Rabbim C.C.' ye olan bu namaz borçlarımı kılmaya başladım.İnşl.Rabbim C.C.tevbemide kabul eder beni affeder.Benim gibi bu durumda olanların cümlesininde tevbelerini Rabbim C.C. inşl. kabul eder. Benim sorum şöyle beni bu konuda yeterlince aydınlatırsanız çok sevineceğim.Ben hanefi mezhebindenim.Özürlerimden dolayı (Diş dolgusu ve sabit protez) maliki mezhebini taklit ediyorum.Kaza namazlarını kılmaya başladığım ilk günlerde normal vakit namazlarının sünnetlerinide kılıyordum.sonra sizin ve diğer sitelerde okuduğum yazılarda vakit namazlarının sünenetlerinin yerinede kaza namazlarının kılınması gerekiğinin okudum uygulamaya başladım.hatta sünnetlerin maliki mezhebinde de haram olduğunu biliyorum.buraya kadar güzel ama tv de olsun veya başka sitelerde olsun bunun aksini okuyunca kafam çok karıştı hangisinin doğru olacağı hususunda çelişkiye düştüm.yani henefi olan birininin sünnetleri terk etmesi doğru olmaz bu sünnetlerin vakit namazlarındaki eksiklikleri giderdiğini okudum.Ve tekrar vakit sünnetlerini kılmaya başladım. Bu kaynaklardan en önemli olan TAM İLMİHAL SADET-İ EBEDDİYEDE diş dolgusunun ve sabit protezin hanefi mezhebinde gusule abdese ve namaza uygun olmayacağı bu yüzden diğer mezheblerden birisinini taklit edilmesi gerektiğini okudum.bende her ihtimale karşı maliki mezhebini taklit ederek ibadetimi yapıyorum.şimdi size ayrıca şunuda sormak istiyorum.özürsüz kaza namazları çok olanın,hanefi mezhebinde vakit namazlarındaki sünnetleri kılması gerektiği ama diğer 3 mezhepte haram olduğu çoğu kaynaklardan biliniyor.şimdi burada ben henefiye göre mi hareket edip sünnetleri kılmaya devam edeceğim yoksa,maliki mezhebini taklit ediyorum diye sünnetlerin haram olacağı kannaati taşıyabilirmi ve sünnetlerin yerine kaza namaz borçlarımı mı kılacağım?Beni ve benim gibi böyle sorunu olanların cemi cümlesini aydınlatırsanız çok sevineceğim.özür yazdıklarım uzun oldu ama bir şeyi atlamak istemedim. ALLAH C..C. sizlerden ve hepimizden razı olsun.Bizleri doğru olanların yoluna ve doğru yola sevketsin.


 2. 08.Mayıs.2010, 20:14
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  S.A. Benim geçmişte özürsüz olarak kılmadığım çok namazlarım var.Rabbim C.C.' ye olan bu namaz borçlarımı kılmaya başladım.İnşl.Rabbim C.C.tevbemide kabul eder beni affeder.Benim gibi bu durumda olanların cümlesininde tevbelerini Rabbim C.C. inşl. kabul eder. Benim sorum şöyle beni bu konuda yeterlince aydınlatırsanız çok sevineceğim.Ben hanefi mezhebindenim.Özürlerimden dolayı (Diş dolgusu ve sabit protez) maliki mezhebini taklit ediyorum.Kaza namazlarını kılmaya başladığım ilk günlerde normal vakit namazlarının sünnetlerinide kılıyordum.sonra sizin ve diğer sitelerde okuduğum yazılarda vakit namazlarının sünenetlerinin yerinede kaza namazlarının kılınması gerekiğinin okudum uygulamaya başladım.hatta sünnetlerin maliki mezhebinde de haram olduğunu biliyorum.buraya kadar güzel ama tv de olsun veya başka sitelerde olsun bunun aksini okuyunca kafam çok karıştı hangisinin doğru olacağı hususunda çelişkiye düştüm.yani henefi olan birininin sünnetleri terk etmesi doğru olmaz bu sünnetlerin vakit namazlarındaki eksiklikleri giderdiğini okudum.Ve tekrar vakit sünnetlerini kılmaya başladım. Bu kaynaklardan en önemli olan TAM İLMİHAL SADET-İ EBEDDİYEDE diş dolgusunun ve sabit protezin hanefi mezhebinde gusule abdese ve namaza uygun olmayacağı bu yüzden diğer mezheblerden birisinini taklit edilmesi gerektiğini okudum.bende her ihtimale karşı maliki mezhebini taklit ederek ibadetimi yapıyorum.şimdi size ayrıca şunuda sormak istiyorum.özürsüz kaza namazları çok olanın,hanefi mezhebinde vakit namazlarındaki sünnetleri kılması gerektiği ama diğer 3 mezhepte haram olduğu çoğu kaynaklardan biliniyor.şimdi burada ben henefiye göre mi hareket edip sünnetleri kılmaya devam edeceğim yoksa,maliki mezhebini taklit ediyorum diye sünnetlerin haram olacağı kannaati taşıyabilirmi ve sünnetlerin yerine kaza namaz borçlarımı mı kılacağım?Beni ve benim gibi böyle sorunu olanların cemi cümlesini aydınlatırsanız çok sevineceğim.özür yazdıklarım uzun oldu ama bir şeyi atlamak istemedim. ALLAH C..C. sizlerden ve hepimizden razı olsun.Bizleri doğru olanların yoluna ve doğru yola sevketsin.

 3. 08.Kasım.2013, 01:53
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,962
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: mezhep taklidinde özürsüz kaza namazları
  Tam ilmihal dediğin eseri bırak, Diyanet islam ilmihali al hem sağlam hem kafa karıştırmaz sade ve anlaşılırdır.

  Diş dolgusu ve kaplaması için malikiyi taklit etmeye hiç gerek yoktur.

  Hanefi mezhebine göre kazası olan sünnet namazları kılabilir.


 4. 08.Kasım.2013, 01:53
  2
  Moderatör  Tam ilmihal dediğin eseri bırak, Diyanet islam ilmihali al hem sağlam hem kafa karıştırmaz sade ve anlaşılırdır.

  Diş dolgusu ve kaplaması için malikiyi taklit etmeye hiç gerek yoktur.

  Hanefi mezhebine göre kazası olan sünnet namazları kılabilir.
+ Yorum Gönder