Namaz Ağır Gelir mi? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Hoca Moderatör
  Hoca
  Moderatör

  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 0
  Tecrübe Puanı: 0
  Yer: çalışma odam:)

  Namaz Ağır Gelir mi?


  Namaz Ağır Gelir mi?
  “Sabır ve namazla Allah’tan yardım isteyin. Fakat bu, Allah’tan korkanlardan başkasına pek ağır gelir.”
  Bakara Sûresinin 45. âyetinde böyle buyuruyor Rabbimiz.
  İnsanın yaratılış vazifesi ibadet, yani kulluk. Kendisini yoktan var eden, en güzel organ, duygu ve yeteneklerle donatan Rabbine şükür olarak kullukta bulunur insan. Önce Yaratıcısının varlık ve birliğine inanır, sonra da emirlerini tutup yasaklarından kaçınmak olan ibadet eder.
  Bu insanlığının gereğidir. Meselenin bilincinde olan insan değil usanç duymak, tembellik göstermek, ,zevk ve şevkle koşar kulluğa.
  Öyle ya, ellerimiz, ayaklarımız olmasa da birisi bize el ayak verse değil bir saat, on saat hizmet ederiz ona. Sadece el ayak, göz kulak değil, sayısız organ ve duyguları, hepsinden önemlisi insaniyeti, aklı, fikri bahşeden Rabbimize nasıl kullukta bulunmaz, zevkle şevkle koşmayız?
  Bir iş yerinde cüz’î bir ücretle çalışan işçi işverene saygıda kusur etmez. Etse işten atılır.
  Biz de onca nimetleri bahşeden Rabbimize karşı saygısızlık edemeyiz. Allah’tan korkma demek, Ona saygıda bulunma demektir. Saygımızı da emirlerini tutup yasaklarından kaçınarak gösteririz.
  Rabbimiz sabırla, namazla Kendisinden yardım dilememizi emrediyorsa—ki başka türlü nasıl yardım dileyebiliriz?—Özellikle namazın en önemli bir yönü duâ değil midir? Ekmeksiz, havasız, susuz yaşayamayız. Organ, duygu ve yeteneksiz edemeyiz. Hepsi de Onun bağışı değil midir? Ekmek de, su da, hava da, herşey Onun. O halde Ona her an muhtacız. Ondan yardım dilemek, Ona olan saygımızı ibadetle, özellikle sabır ve namazla göstermek zorundayız.
  Bu bize aslâ ağır gelmez. İştiyakla koşarız namaza.
  Namaza kim koşmaz? Namazı bilmeyen.
  İnançsız insan namazın ne anlama geldiğini bilmez. İçten inanmadığı halde dıştan inanmış gözüken münafık da bilmez. İnandığı halde namaza koşamayan tembel Müslüman da bilmiyor demektir. O da koşmaz.
  Sabah namazı vakti camiye gelenlere bin YTL verilecek dense camiler dolup taşar. Peki, ya Allah Resûlü (asm) sabah namazının sadece sünnetinin dünya ve dünya içindeki her şeyden hayırlı olduğunu bildirirken bin YTL’ye tatlı uykusunu bölüp koşan bir insan dünya ve dünya içindeki her şeyden hayırlı olan namaza nasıl koşmaz? Demek namazsız mü’min cehaleti sebebiyle bilmiyor namazın değerini. İnançsız insanla, inanmadığı halde inanmış gibi gözüken insan nerden bilsin? Onun için böyle inanmış gözüken kimseler için Allah Resûlü (asm) buyururlar ki, “Onlar sabah ve yatsı namazının ne demek olduğunu bir bilselerdi namaza emekleyerek gelirlerdi.”

  Şaban Döğen - Yeni Asya


  İlgili Yazılar

 2. 2
  Yetim Hadimul Müslimin
  Yetim
  Hadimul Müslimin

  Üye No: 9
  Mesaj Sayısı: 1,149
  Tecrübe Puanı: 14
  Yer: Hadimul Müslimin

  --->: Namaz Ağır Gelir mi?


  Alıntı
  Sabah namazı vakti camiye gelenlere bin YTL verilecek dense camiler dolup taşar. Peki, ya Allah Resûlü (asm) sabah namazının sadece sünnetinin dünya ve dünya içindeki her şeyden hayırlı olduğunu bildirirken bin YTL’ye tatlı uykusunu bölüp koşan bir insan dünya ve dünya içindeki her şeyden hayırlı olan namaza nasıl koşmaz?
  çok güzel hocam Allah razı olsun


 3. 3
  CeylaN Devamlı Üye
  CeylaN
  Devamlı Üye

  Üye No: 2090
  Mesaj Sayısı: 50
  Tecrübe Puanı: 2
  Yer: Ne önemi var ki?

  Cevap: Namaz Ağır Gelir mi?


  Namaz Ağır Gelir mi?
  konulu Bilgi için Allah (cc) razı olsun


 4. Reklam

 5. 4
  Bayildan Üye
  Bayildan
  Üye

  Üye No: 91296
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 24

  Cevap: Namaz Ağır Gelir mi?


  Selamun Aleykum Arkadaslar bi Sorum Olacakti Namazda Okunan Duvalar Hakkinda

  4.rekkata hani otururken , Rabbena Atina okunuyor , ama Rabbena Firli Okunurmu Onu Sorcaktim

  Bide Zammi Sure Olarak , Asr Suresi Okuyabiliyormuyum

  Simdiden Tesekurler ALLAH razi olsun


 6. 5
  Kimsesiz66 Üye
  Kimsesiz66
  Üye

  Üye No: 91184
  Mesaj Sayısı: 13
  Tecrübe Puanı: 1

  Namaz kılmak gerçekten büyük bir olaydır. Sadece eğilip rüku secde yapmak değil aksine bir savaştır nefis ve şeytan ile...Bu açıdan bakıldığı zaman Nasıl ki insan savaşa gideceği zaman hazırlık yapar zırh alır kılıç kuşanır;Bunun gibi kul namazdaki zırhı abdest olur, kuaşndığı kılıç okuduğu sureler olur ve koruyucusu ALLAH olur.Bu açıdan bakarsak ihlas ile yapılmadığı zaman zor gelebelir.Tavsiyem elbette vardır...Namazı Sevgili ile sizi herşeyden çok seven ile bir adım gittiğinizde size bin adım gelen yürüyerek gittiğinizde size koşarak gelen sevgili ile buluşma görünüz. Nasıl ki sevilen insan bekletilmez bir an önce kavuşmak isteriz Namaz da bizim için böyle olmalı...Namazda sevgili ile buluşup anlatmalıyız içimizdekini Rabbim elbette dinleyecek ve size kat kat verecektir...Çünkü Rabbimiz bizi herşeyden çok seviyor...Çünkü biz Habibim dediği kainatı yüzü suyu hürmetine yarattığı sen olmasaydın ben alemleri yaratmazdım Dediği Resulallah (s.a.v) ümmetiyiz...Sevelim ve bırakalım Namaz bizi kılsın...Allah yazdıklarımızı yaşayanlardan eylesin bizleri tabi bizim için hayırlısı ise :)


 7. 6
  Bayildan Üye
  Bayildan
  Üye

  Üye No: 91296
  Mesaj Sayısı: 3
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 24

  Cok guzel De Hocam Bide Benim Soruya Bi baksan :D TSk


 8. 7
  Kimsesiz66 Üye
  Kimsesiz66
  Üye

  Üye No: 91184
  Mesaj Sayısı: 13
  Tecrübe Puanı: 1

  Evet Kardeşim oda okunuyor :)


 9. 8
  Kimsesiz66 Üye
  Kimsesiz66
  Üye

  Üye No: 91184
  Mesaj Sayısı: 13
  Tecrübe Puanı: 1

  Evet Oda okunuyor :) Ecmain ALLAH SİZDEN DE RAZI OLSUN


+ Yorum Gönder