+ Yorum Gönder
Namazlar ve Namaz Hakkında Soru ve Cevaplar Kategorisinden Vatanı asli, vatanı ikamet ve vatan-ı sükna ne demektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Vatanı asli, vatanı ikamet ve vatan-ı sükna ne demektir?

  Reklam

  Vatanı asli, vatanı ikamet ve vatan-ı sükna ne demektir? Mumsema Vatanı aslî, vatanı ikamet ve vatan-ı süknâ ne demektir?


  İslam namaz ve oruç gibi ibadetlerin uygulanması konusunda yolcularla ilgili bazı bazı özel hükümler getirmiştir. Buna göre dinen yolcu sayılan kimselerin dört rekâtlı farz namazları iki rekât kılmaları, ramazan oruçlarını yolucu bulundukları sürece sonradan tutmak üzere erteleyebilmeleri bu özel hükümlerdendir. Dinen yolcu sayılabilmenin iki temel ölçüt vardır. Bunlardan biri mekân, diğeri ise mesafedir. Yolculuk konusu ile ilgili olarak bir kimsenin bulunduğu yer ya “vatan-ı aslî”, ya “vatan-ı ikamet”, ya da “vatan-ı süknâ”dır. Vatan-ı aslî: Aslî yerleşim yeri demektir. Bir insanın doğup büyüdüğü yer veya çalışıp geçimini sağladığı, ev alıp çoluk çocuğu ile yerleştiği ve sürekli kalmaya niyet ettiği yerdir. Vatan-ı ikamet: Yerleşmek maksadı ile olmaksızın on beş günden fazla kalmak üzere bulunduğu aslî vatanından en az doksan km. uzaklıktaki yerdir. Vatan-ı sükna: bir kimsenin on beş günü tamamlamadan ayrılmak üzere bulunduğu, aslî vatanından en az doksan km. uzaklıktaki yerdir (Haddad, el-Cevheratü’n-neyyire, I, 342). Bu hükümler Hanefi mezhebine göredir. Diğer mezheplerde, misafir olmak için gidilmesi gereken, asgari mesafe ve kalınacak azami süre konusunda farklı görüşler vardır (Ramlî, Nihâyetü’l-muhtâc, II, 257; Buhûtî, Keşşâfu’l-kınâ, I, 504).

 2. Misafir

  Cevap: Vatanı aslî, vatanı ikamet ve vatan-ı süknâ ne demektir?


  Reklam


  Hanefi mezhebin de bayanlar mahremsiz başka memlekete gidemez Peki o ilim almak veya zarureten bir şey için başka mezheplerden faydalanıp başka mekana gidebilir mi?

 3. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Hanefi Mezhebine göre durum değişiktir

  Vatan üç çeşittir:


  1-Vatan-ı asli ne demek: Vatan-ı Asli bir insanın doğup büyüdüğü veya evlenip içinde yaşamak istediği veya yerleşip kalmak istediği yerdir.

  2-Vatan-ı ikamet ne demek: Bu da yukarıda sayılan şeylerden birisi olmamakla birlikte bir misafirin on beş gün veya daha fazla bir süre kalmak istediği yerdir.Mesela ;Adanalı bir vatandaş İstanbula gidip ticaret veya okumak gibi bir iş için on beş günden fazla kalmak istediğinde İstanbul kendisi için Vatan-ı ikamet sayılır. Hem Vatan-ı asli de hemde vatan-ı İkamette seferi namaz söz konusu değildir.

  3-Vatan-ı Sükna ne demek:
  Bir misafirin onbeş günden az kalmak istediği yerdir.Vatan-ı sükna da bulunan bir misafir seferde olduğu gibi seferi namazını kılacaktır.Buna göre yaklaşık olarak 85 km.likbir yola çıkan bir kimse giderken ve gelirken yolculuk esnasında seferi namazı kılacağı gibi varacağı yer vatan-ı asli ile ikamet olmadıktan sonra yine seferi namazı kılacaktır.


+ Yorum Gönder
vatanı sükna,  vatani sukna,  vatanı sükna nedir,  vatanı ikamet nedir,  vatanı asli nedir,  vatani sukna nedir,  vatanı sukna ne demek