Konusunu Oylayın.:

Minare dinen gerekli midir? Bir cami için birden çok minare caiz midir?

5 üzerinden 4.50 | Toplam : 2 kişi
Minare dinen gerekli midir? Bir cami için birden çok minare caiz midir?
 1. Güncelleme: , 11.Aralık.2012, 16:51
  1
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,336
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 101

  Minare dinen gerekli midir? Bir cami için birden çok minare caiz midir?

  Minare dinen gerekli midir? Bir cami için birden çok minare caiz midir? Mumsema
  Minare dinen gerekli midir? Bir cami için birden çok minare caiz midir?
  minare bid'at mıdır

  Ezân, Hz. Bilal tarafından Medîne’nin en yüksek evlerinden birinin damında okunarak uygulamaya konulmuştur. Onun için ezanı yüksek bir yerde okumak sünnettir. Tarihi süreç içinde ezan ile namaz vaktinin girdiğini duyurmak ve daha uzak yerlere ulaşmasını sağlamak için Ashâb-ı kiram zamanından itibaren minareler yapılmaya başlanmıştır (İbn-i Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 259; Mehmet Zihni Efendî, Ni’met-i İslâm, 174). Minarelerin yüksek veya birden fazla olup olmaması cami mimarisi ile ilgili bir husustur. Minarelerin şekli ve sayısı ile ilgili olarak dini bir düzenleme söz konusu değildir. Örf, gelenek minarelerin şekil ve sayılarının belirlenmesinde etkin ise de halktan toplanan paraların gereksiz yere israf edilmemesine de özen gösterilmelidir. 2. 11.Aralık.2012, 16:51
  1
  Moderatör  Minare dinen gerekli midir? Bir cami için birden çok minare caiz midir?
  minare bid'at mıdır

  Ezân, Hz. Bilal tarafından Medîne’nin en yüksek evlerinden birinin damında okunarak uygulamaya konulmuştur. Onun için ezanı yüksek bir yerde okumak sünnettir. Tarihi süreç içinde ezan ile namaz vaktinin girdiğini duyurmak ve daha uzak yerlere ulaşmasını sağlamak için Ashâb-ı kiram zamanından itibaren minareler yapılmaya başlanmıştır (İbn-i Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 259; Mehmet Zihni Efendî, Ni’met-i İslâm, 174). Minarelerin yüksek veya birden fazla olup olmaması cami mimarisi ile ilgili bir husustur. Minarelerin şekli ve sayısı ile ilgili olarak dini bir düzenleme söz konusu değildir. Örf, gelenek minarelerin şekil ve sayılarının belirlenmesinde etkin ise de halktan toplanan paraların gereksiz yere israf edilmemesine de özen gösterilmelidir.

 3. 24.Kasım.2014, 19:23
  2
  EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ekim.2014
  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 2,068
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 21

  Cevap: Minare dinen gerekli midir? Bir cami için birden çok minare caiz midir?


  Minare dinen gerekli olmasa bile camilerin görüntüsü ve ezan okuma için yüksek bire çıkma ihtiyacı onların olmasını sağlamaktadır.Mimar Sina eserlerinde minarelere çok önem verilmiştir.

 4. 24.Kasım.2014, 19:23
  2
  Kıdemli Üye  Minare dinen gerekli olmasa bile camilerin görüntüsü ve ezan okuma için yüksek bire çıkma ihtiyacı onların olmasını sağlamaktadır.Mimar Sina eserlerinde minarelere çok önem verilmiştir.
+ Yorum Gönder