Konusunu Oylayın.:

Ezan ve kameti oluşturan cümleler ikişer kere mi, birer kere mi okunmalıdır?

5 üzerinden 3.80 | Toplam : 5 kişi
Ezan ve kameti oluşturan cümleler ikişer kere mi, birer kere mi okunmalıdır?
 1. Güncelleme: , 11.Aralık.2012, 16:33
  1
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,336
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 101

  Ezan ve kameti oluşturan cümleler ikişer kere mi, birer kere mi okunmalıdır?

  Ezan ve kameti oluşturan cümleler ikişer kere mi, birer kere mi okunmalıdır? Mumsema
  Ezan ve kameti oluşturan cümleler ikişer kere mi, birer kere mi okunmalıdır?

  Kamet cümlelerinin kaçar sefer okunacağı konusundaki uygulama farkları bu konuda Hz. Peygamber (s.a.s.)’den farklı rivayetlerin gelmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Ebû Hanîfe ve İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed başta olmak üzere talebeleri, Kûfeli âlimler ve Süfyan-ı Sevri ve İbnu’l-Mübârek gibi diğer bazı âlimler dört sefer okunan baştaki tekbir cümleleri dışındaki ezan ve kamet cümlelerinin ikişer sefer okunacağını söylemişlerdir. Delil olarak ise sahabilerden Abdullah b. Zeyd’in ezan ve kamete dair gördüğü rüyada öğrendiği ve Hz. Peygamber (s.a.s.)’in de tastik ettiği sözlerle ilgili rivayeti gösterirler. Bu rüya ile ilgili rivayetlerde kamet ve ezanın başındaki tekbir dört defa, diğer cümleler ise çift olarak zikredilmiştir. (Ebû Dâvûd, Salât, 499; Müslim, Salât, 1, 377). Yine şu rivayeti de delil olarak zikrederler: “Rasûlüllah (s.a.s.)’in ezanında ve kametinde cümleler çift çift idi” (Tirmizî, Salât: 142, (194); Şeybânî, Kitabu’l-Âsâr, II, 83; Serahsî, el-Mebsut, I, 128; İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtar, II, 55). Şafii ve Hanbelî mezheplerine göre ezan okunurken, yukarıdaki görüşte olduğu gibi ilk tekbirler dört, diğer cümleler ikişer kere söylenir Kamete gelince; Şâfiî ve Hanbeli mezheplerine göre baştaki tekbir ile “kad kâmeti’s-salâh” cümlesi ikişer sefer, diğer cümleler birer sefer söylenir. Maliki mezhebine göre ise, kamette tekbirler ikişer sefer, diğer cümleler birer sefer söylenir (Nevevî, el-Mecmû’, III, 90, 94-97). Bu konuda şu rivayeti delil almışlardır: “Rasûlüllah (s.a.s.), Bilâl’e cümleleri ikişer kere söyleyerek ezan, birer kere söyleyerek de kamet okumasını emretti.” (Buhârî, Ezan, 359). 2. 11.Aralık.2012, 16:33
  1
  Moderatör  Ezan ve kameti oluşturan cümleler ikişer kere mi, birer kere mi okunmalıdır?

  Kamet cümlelerinin kaçar sefer okunacağı konusundaki uygulama farkları bu konuda Hz. Peygamber (s.a.s.)’den farklı rivayetlerin gelmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Ebû Hanîfe ve İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed başta olmak üzere talebeleri, Kûfeli âlimler ve Süfyan-ı Sevri ve İbnu’l-Mübârek gibi diğer bazı âlimler dört sefer okunan baştaki tekbir cümleleri dışındaki ezan ve kamet cümlelerinin ikişer sefer okunacağını söylemişlerdir. Delil olarak ise sahabilerden Abdullah b. Zeyd’in ezan ve kamete dair gördüğü rüyada öğrendiği ve Hz. Peygamber (s.a.s.)’in de tastik ettiği sözlerle ilgili rivayeti gösterirler. Bu rüya ile ilgili rivayetlerde kamet ve ezanın başındaki tekbir dört defa, diğer cümleler ise çift olarak zikredilmiştir. (Ebû Dâvûd, Salât, 499; Müslim, Salât, 1, 377). Yine şu rivayeti de delil olarak zikrederler: “Rasûlüllah (s.a.s.)’in ezanında ve kametinde cümleler çift çift idi” (Tirmizî, Salât: 142, (194); Şeybânî, Kitabu’l-Âsâr, II, 83; Serahsî, el-Mebsut, I, 128; İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtar, II, 55). Şafii ve Hanbelî mezheplerine göre ezan okunurken, yukarıdaki görüşte olduğu gibi ilk tekbirler dört, diğer cümleler ikişer kere söylenir Kamete gelince; Şâfiî ve Hanbeli mezheplerine göre baştaki tekbir ile “kad kâmeti’s-salâh” cümlesi ikişer sefer, diğer cümleler birer sefer söylenir. Maliki mezhebine göre ise, kamette tekbirler ikişer sefer, diğer cümleler birer sefer söylenir (Nevevî, el-Mecmû’, III, 90, 94-97). Bu konuda şu rivayeti delil almışlardır: “Rasûlüllah (s.a.s.), Bilâl’e cümleleri ikişer kere söyleyerek ezan, birer kere söyleyerek de kamet okumasını emretti.” (Buhârî, Ezan, 359).

 3. 24.Kasım.2014, 18:51
  2
  EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ekim.2014
  Üye No: 104895
  Mesaj Sayısı: 2,068
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 21

  Cevap: Ezan ve kameti oluşturan cümleler ikişer kere mi, birer kere mi okunmalıdır?


  Arap ülkelerinde okunan ezanda bizlerde dört defa söylenenler iki iki defa söylenenler de tek sefer söylenmektedir.Fakat ülkemizde nasıl yapılıyor ise öyle yapmak gerekir.

 4. 24.Kasım.2014, 18:51
  2
  Kıdemli Üye  Arap ülkelerinde okunan ezanda bizlerde dört defa söylenenler iki iki defa söylenenler de tek sefer söylenmektedir.Fakat ülkemizde nasıl yapılıyor ise öyle yapmak gerekir.
+ Yorum Gönder