+ Yorum Gönder
Namazlar ve Nafile Namazlar Kategorisinden Teravih namazı yalnız kılınır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Teravih namazı yalnız kılınır mı?

  Reklam

  Teravih namazı yalnız kılınır mı? Mumsema Teravih namazı yalnız kılınır mı


  Teravih namazı yalnız kılınabilir. En sağlam görüşe göre, teravihte cemaat olmak sünnet-i kifâyedir. Yani bir mescitte hiç kimse teravihi cemaatle kılmazsa, hepsi günahkâr olur. Teravih namazı tek başına kılınabilir. Fakat cemaatle kılınması daha faziletlidir. Teravih namazına, yarısında yetişen kimse, önce yatsı namazının farzını kılar ve daha sonra teravih namazını kılmak için imama uyar. Eksik kalan teravih rekatlarını, daha sonra kendisi tamamlar. Hatim ile teravih namazını kılmak sünnettir. 2. islamdostu
  hizmetkar

  --->: Teravih namazı yalnız kılınır mı


  Reklam


  yalnız kılınabilir ama camiye gidelim. Allah razı olsun

 3. imam
  Üye
  TERÂVİH


  Sözlükte "rahatlatmak, dinlendirmek" anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan terâvih, dinî bir kavram olarak, Ramazan ayında, yatsı namazından sonra kılınan nafile namaza verilen isimdir. Namazın her dört rekatinin sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehap olup buna tervîha denilmiştir. Sonra bu kelimenin çoğulu olan terâvih kılınan bu namaza isim olmuştur.
  Terâvih namazı yirmi rekat olup, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Hz. Peygamber, "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek Ramazan namazını (terâvih namazını) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır." buyurmuştur (Buhârî, Salâtü't-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 174). Nafile namazların münferid olarak kılınması daha faziletli olduğu halde, terâvih namazının cemaatle kılınması sünnettir. Hz. Peygamber terâvih namazını iki defa cemaatle ashaba kıldırmış, ancak daha sonra farz olur düşüncesiyle cemaatle kıldırmamıştır (Buhârî, Salâtü't-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 177). Terâvih namazını iki rekatte bir selam vererek ve dört rekatin sonunda biraz dinlenerek kılınması müstehabdır. Bu dinlenmelerde tehlîl (lâ ilâhe illallâh demek) ve salavât ile meşgul olunur.
  Terâvih namazını kıldıran imamın, okuyuşu uzatarak cemaati bıktırıp dağıtmamalı; çabuk kıldırarak namaza noksanlık getirmemelidir. Namazda kıraatin gereği gibi yapılmasına ve ta'dil-i erkana riâyet edilmesine özen gösterilmelidir.

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  teravih namazı tek başına kılınabilir mi

  Nafile namazların tek başına kılınması daha faziletli olduğu halde, terâvih namazının cemaatle kılınması Hz. Peygamber (s.a.s.)’in uygulaması ile sabittir. Nitekim Hz. Peygamber terâvih namazını birkaç defa cemaatle kıldırmış, ancak daha sonra farz olur düşüncesiyle cemaate kıldırmaktan vazgeçmiştir (Buhârî, Salâtü’t-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 177). Hz. Ömer halife olunca, halkın dağınık bir şekilde Terâvih namazı kıldıklarını görüp, tekrar cemaatle kılınmasının daha hoş olacağını düşünmüş ve ashapla istişare ederek bu namazın yeniden cemaatle kılınmasını başlatmıştır. Halkın vecd içinde bu namazı kıldıklarını görünce, “ne güzel bir adet oldu” diyerek memnuniyetini belirtmiştir (Buhârî, Salâtü’t-Terâvih, 1). Hz. Ali de, bu uygulama sebebiyle “Ömer mescitlerimizi Terâvihin feyziyle nurlandırdığı gibi, Allah da Ömer’in kabrini öyle nurlandırsın” diye dua etmiştir (el-Muttekî el-Hindî, Kenzu’l-Ummâl, XII, 576).

 5. Misafir
  Tesekkurler acıklayıcı bilgi veren arkadaslara ve katılımcılara ALLAH .c.c razı olsun

 6. Misafir
  çok güzel açıklamışsınız sınawıma yardımcı oldunuz cok teşekkur ederim

 7. @hmet
  Üye
  teravih namazı cemaatle kılınabildiği gibi tek başına da kılınır

 8. Misafir
  Benim bildiğim Peygamber Efendimiz (s.a.v.) zaten teravih namazını evde yalnız kılıyordu. Hz. Ömer döneminde cemaatle kılınmaya başlandı.

 9. Misafir
  Bu mübarek KADİR GECESİNDE çok lazım oldu.Bu yazıyı kim yazdıysa ALLAH c.c. ona hakkında hayırlısını nasip etsin.

 10. Misafir
  Canlı bomba korkusundan evde kılmak istiyorum ama bilmiyorum Nasıl kılacağımı

 11. Misafir
  çok yardımcı oldnuz sağolun allah senden razı olsun

  Allah razı olsun Tüm emeği geçenlerden😃

 12. Misafir

  Reklam


  zaten peygamberimiz (s.a.v) de teravih namazı nı evde tek başına kılıyordu diye biliyorum mümin kardeşim

+ Yorum Gönder
teravih namazı tek başına kılınır mı,  teravih namazı cemaatle mi kılınır,  teravih namazı tek kılınır mı,  teravih namazı yalnız kılınır mı,  teravih namazi tek basina kilinirmi,  tek başına teravih namazı kılınır mı,  teravih namazı evde kılınırmı