+ Yorum Gönder
Namazlar ve Nafile Namazlar Kategorisinden Teravih namazının rekat sayısı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Teravih namazının rekat sayısı

  Reklam

  Teravih namazının rekat sayısı Mumsema teravih namazının rekat sayısı


  Hanefilere göre, teravih namazının rekât sayısı Hz. Ömer (r.a)'ın uygulamasına dayanır. Hz. Ömer Mescid-i Nebevî'de halifeliğinin son zamanlarında teravih namazını yirmi rekât olarak kıldırdı. Dört halife devrinden sonra da kimse teravihin yirmi rekat olarak cemaatla kılınmasına karşı çıkmadı. Alimler bu hususta Hz. Muhammed (s.a.v)'in şu hadisine göre hareket etmişlerdir: "Benden sonra benim sünnetimden ve raşit halifelerin sünnetinden ayrılmayın" (Tirmizî, İlim, 16; İbn Hanbel, IV, 126). Diğer yandan Abdullah b. Abbas (r.a)'ın Ramazan ayında teravih namazını yirmi rekat olarak kıldığı ve arkasından da üç rekat vitir namazını kıldığı rivâyet edilmiştir. İmam Ebû Hanife'ye Hz. Ömer (r.a)'ın bu hususta yaptığı uygulama sorulunca, şöyle demiştir: Teravih namazı hiç şüphesiz müekked bir sünnettir. Hz. Ömer, bu namazın cemaatle ve yirmi rekat kılınmasını şahsi bir ictihadı ile yapmadığı gibi, bir bid'at olarak da emretmemiştir. O, kendisinin bildiği şer'î bir esasa ve Hz. Muhammed (s.a.v)'in bir vasiyetine dayanarak böyle yapmıştır (et-Tahtavî, Haşiye, 334).

  Teravih namazını, her iki rekatta bir selâm vererek on selâm ile bitirmek daha faziletlidir. Dört rekatta bir selam vermek de caizdir.

  Teravih namazını kılarken, iki rekatta bir selâm verilse, normal olarak akşam namazının iki rekat sünneti gibi ve dört rekatta bir selâm verilse, yatsı namazının dört rekat sünneti gibi kılınır. Başlarken ve her iki rekatın başında "Sübhâneke", "Ezûzübesmele" ve her oturuşta "et-Tahiyyat" ile "Salli-barik" duaları okunur. Cemaatle kılınınca, cemaat hem teravihe, hem de imama uymaya niyet eder. İmam teravih namazını sesli olarak kıldırır (el-Kasânî, Bedai'us-Sanâyi', Beyrut, 1974, I, 288; Tahtavî, Haşiye, 335 vd).

  Teravih namazını her iki rekatta bir selam vererek on rekatta bir kılmak daha faziletlidir. Dört rekatta bir de selam verilir. Sekizde, onda, on iki de veya yirmi rekatta bir de selam vererek kılmak da caizdir.

  İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen

 2. LeyL!
  Devamlı Üye

  --->: teravih namazının rekat sayısı


  Reklam


  Cezâkellâhu hayran (Allah hayırlı mükâfaat versin)

 3. islamdostu
  hizmetkar
  Allah razı olsun. teravih namazı rekat saıyısı 20 dir

 4. maria
  Devamlı Üye
  Teravih namazı ile ilgili bilgi için Allah razı olsun

 5. Yakut
  mumine.com
  Cezâkellâhu hayran (Allah hayırlı mükâfaat versin)

 6. imam
  Üye
  teravih namazını 20 rekattır

 7. imam
  Üye
  SORU: Sayın hocam bu teravih namazıyla ilgili koparılan hadiselere ne diyorsunuz? Teravih var mıdır? Peygamber efendimiz kılmasını yasakladı mı? Kılar mıydı? Kaç rekat kılınmalı? Sünnet mi? Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim. Hocam saygılarımla.

  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Bu Ümmet, sapıklık üzere birleşmez bir Ümmet’tir. Hakkı anlamada ihtilaf eder hatta hak bildiği için kardeşi ile dahi savaşır ama Ümmet olarak sapıklıkta, dine ilavede birleşmez. Teravih namazı, bin dört yüz seneden beri bu Ümmet’in ibadetlerinden biri olarak kılınmaktadır. On dört asır boyunca, Allah’ın adına ibadet uydurmada söz birliği etmiş bir Ümmet değildir bu Ümmet. Bu fırtınanın doğal olmadığında bir tereddüdümüz yoktur. Birileri meşhur olmak için dinimizden başka sularda yüzseler daha iyi olacak. elbette bizden iseler. uzak durmanızı, sorusu ile dahi meşgul olmamanızı tavsiye ederim. Evet, TERAVİH namazı Yatsı namazı asla değildir. Nihayetinde bir nafile namazdır ama bu Ümmet’e aittir ve Peygamber aleyhisselamın emri ile başlamıştır. Birileri evmizden bir tuğla sökmeye çalışmaktadırlar. Mesele budur. Herkes evine sahip çıksın.
  Benzer Konular:


 8. Misafir
  hocam s.a teravih namazını hızlı kılmaktan ziyade 2 rekatta bir son oturuşta ettahiyat salli barik rabbenaları yetiştiremiyorum hocaya hoca mubarek nasıl hızlı okuyor anlamadım sadece ettahiyyat yeterli olurmu yoksa namazım olurmu uydum imama diyorum sorumluluk onun tabikide

+ Yorum Gönder
teravih namazının rekat sayısı