+ Yorum Gönder
Namazlar ve Nafile Namazlar Kategorisinden Teheccüd (gece) Namazı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hknnnnn
  Emekli
  Reklam

  Teheccüd (gece) Namazı

  Reklam

  Teheccüd (gece) Namazı Mumsema Teheccüd (gece) namazı, yatsı namazından sonra, uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra kılınan nafile namaza denir. İmsak vaktine kadar kılınabilir. Yorgunluk sebebiyle gece kalkamayacağından korkan kimsenin uyumadan önce kılması da mümkündür. Çok faziletlidir ve ümmete sünnettir.

  Teheccüd namazı, Peygamber Efendimize "sallallahü aleyhi ve sellem" vacip yani farz hükmündeydi. Bu namaz O'nun ümmeti için sünnet-i müekkededir.

  "Ey Resûlüm. Gece vakti de uyanıp, sadece sana mahsus fazladan bir ibadet olarak teheccüd namazını kıl. Umulur ki Rabbin seni övülmüş bir makam olan en büyük şefaat makamına çıkarır." (İsra Sûresi, 79)

  "Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101)

  "Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah rahmet etsin." (Ebû Dâvud, Tatavvu, 18, Vitir, 13)

  Teheccüd namazı nasıl kılınır:

  - İki, dört veya sekiz rekat olarak kılınabilir. İki rekatta bir selam verilmesi daha faziletlidir.

  - "Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazını kılmaya" diye niyet edilirek namaz kılınır.

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Teheccüd (gece) Namazı


  Reklam


  teheccud namazı en faziletli nafile namazdır.
  Teheccüd namazına kalkmayı Allah tüm Müslümanlara nasip etsin.

+ Yorum Gönder