+ Yorum Gönder
Namazlar ve Nafile Namazlar Kategorisinden Güneş ve ay tutulmasında niçin namaz kılınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. @hmet
  Üye
  Reklam

  Güneş ve ay tutulmasında niçin namaz kılınır?

  Reklam

  Güneş ve ay tutulmasında niçin namaz kılınır? Mumsema Güneş ve ay tutulmasında niçin namaz kılınır?
  Güneş ve ay tutulmasında ikişer rekât nafile namaz kılmak, tutulmaları önlemek, yahut gidermek için değildir. Belki bu hâdiseler, böyle ibadetlerin vakitleri olmasındandır. Nasıl güneş göğün tam ortasına gelince öğle namazının vakti geldi, diyor, namaz kılıyorsak; güneş tutulunca, yahut Ay kapanınca da, Resûlüllaha uyarak iki rekât namaz kılıyor dünyayı ve kâinatı vaz ettiği kanunlarıyla idare eden Rabbimize hamd ve şükürler ediyoruz.

  Kaldı ki, iki rekât namaz kılma sünneti, sadece bu iki hâdiseye münhasır değildir. Bütün felâketlerde, sel, yangın, zelzele ve düşman tehlikesi gibi hallerde Allah'a yönelmek, maruz kalınan bu gibi afetlerden ümmet-i Muhammedi korumasını niyaz etmek de sünnettendir. Her türlü beşerî tedbirlerin yok olup, tesirsiz kaldığı zamanlarda Rabbimizden medet umup, imdat istemek en güzel ve zaruri bir ilticadır. Başka ümit kapısı, imdat yeri de yoktur zaten.


 2. DEMETT
  Üye

  Reklam


  ya mükemmel bi site.harikasınız.ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN.SİZE HANGİ GÜZEL ŞEYİ SÖYLESEM GERÇEKTEN AZDIR.HAYIRLI GECELEEEEEEEEEEEEEEEEEEER HEPİNİZE!!

  Ya Aslinda Bu Bİraz SaÇma Oldu.ama BİranÖnce Mesaj Atiyim Dedİm.gÜneŞ Ve Ay Tutulunca Satanİstler Kurban Verİyo.alakasiz Oldu Yİne Ama Aklima P Geldİ.a.e.olun

 3. yavuzerol
  Üye
  Arkadaşım Kitabımızda Ne Yazıyorsa Ona Inanalım Zaten Yüce Raabim Herşeyi Kuran-ı Kerimde Buyurmaktadır.

 4. Şema
  Moderatör
  Güneş ve Ay Tutulmasında Niçin Namaz Kılınır?

  Güneş ve ay tutulmasında ikişer rekât nafile namaz kılmak, tutulmaları önlemek, yahut gidermek için değildir. Belki bu hâdiseler, böyle ibadetlerin vakitleri olmasındandır. Nasıl güneş göğün tam ortasına gelince öğle namazının vakti geldi, diyor, namaz kılıyorsak; güneş tutulunca, yahut ay kapanınca da, işte böyle iki rekât sünnetin vakti geldi deyip Resûlullah'a ittiba ederek namaza duruyor, dünyayı ve kâinatı vaz ettiği kanunlarıyla idare eden Rabbimize hamd ve şükürler ediyoruz. Kaldı ki, iki rekât namaz kılma sünneti, sadece bu iki hâdiseye münhasır değildir. Bütün felâketlerde, sel yangın, zelzele ve düşman tehlikesi gibi hallerde Allah'a yönelmek, mahuz kalınan bu gibi afetlerden ümmet-i Muhammed'i korumasını niyaz etmek de sünnettendir. Her türlü beşerî tedbirlerin yok olup, tesirsiz kaldığı demlerde Rabbimizden meded umup, imdad istemek en güzel ve zaruri bir ilticadır. Başka Ümit kapısı, imdat yeri de yoktur zaten. Dinî meseleleri bilmeyen bazı itikatsız kimseler, bu namazları, başlayıp bitmesi hesaplarla belli olan bu hâdiseleri önlemek, yahut gidermek için kılınan namazlar zannettiklerinden itiraz ediyor, ehl-i imanı zan altında tutmak istiyorlar. Halbuki, bu gibi hâdiseler böyle namazların vaktidir, edâ etme zamanıdır. Yoksa önleme, giderme sebebi değildir. Nitekim günde beş vakitte kıldığımız namazlar da, zamanı değiştirmek, gidişatı önlemek için olmayıp vakitlerinin gelişinden dolayı kılınan namazlar olduğu gibi.

  Ahmed Şahin zaman

  tam metin

 5. LeyL!
  Devamlı Üye
  Cezâkellâhu hayran,
  Allah sizlere hayırlı mükâfaat versin


 6. Misafir
  Allah kabul etsin ve bizi bağışlasın

 7. Şema
  Moderatör
  Güneş Tutulması Namazının Bahsi:


  Güneş tutulduğu zaman, imam halkla beraber iki rekaat, nafile namazı gibi kılar. Her rekâtta tek bir rükû vardır. Her iki rekâtta da okumayı uzatır. Ebû Hanife'ye göre, gizli okuması lâzımdır. Ebû Yusuf vs-Muhammed'e göre, sesli okur. Namazdan -sonra güneş açılıncaya kadar dua eder. Halkın önünde Cuma namazını kıldıran imam, güneş tutulma namazını kıldıracaktır.

  Eğer halkın toplanması sağlanamazsa "halk teker teker namazı kılarlar. Ayın tutulmasında cemaatla kılınacak namaz yoktur. Ancak her*kes tek basma namaz kılar. Güneş tutulması namazından sonra hutbe okumak yoktur
  ___________________________________

 8. @hmet
  Üye
  ay tutulmasında kılınan namaz

  Güneş ve ay tutulmasını Allah Teâlâ’nın kudreti dahilindeki olaylardan biri olarak görmeliyiz. Tam anlamıyla hikmet ve neticelerini bilemesek de kul olarak böyle bir olayı Rabbimizin mülkünün büyüklüğü, kudretinin sınırsızlığı olarak anlarız.
  Güneş tutulmasına, KUSÛF, ay tutulmasına da HUSÛF adı verilir.
  Gerek güneş tutulması ve gerekse ay tutulması vuku bulduğunda namaz kılmak müekked sünnetlerdendir. Yani Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemden bizzat sabit olan ve emredilen sünnet namazlardan biridir.
  Bu namazlar, beş vakit namaz kılan herkes için sünnettir. Ancak farz değildir.
  Ezan ve ikametleri yoktur. İlan edilerek insanların toplanması ile kılınır.
  Cemaatle veya tek olarak kılınabilir.
  Hanefi mezhebi imamlarının tespit ettiği şekli sabah namazının iki rekaat sünneti gibidir. Diğer içtihatlara göre bazı farklılıklar varsa da bu şekilde eda edilmesi pratik olması bakımından uygun olur inşaallah.
  Güneş tutulmasında kıraat gizli olur. Ay tutulmasında ise tek kılan gizli okur.
  Bu namazları kerahet vaktinde kılmamak uygun olandır.
  Cuma namazı gibi hutbe irad edilmesi şart değildir.
  Güneş tutulduğunda kılınan namazın cemaatle kılınması sünnet olandır. Yeri de şehrin büyük camisidir. Ay tutulmasında kılınan namaz ise tek olarak da kılınabilir.
  Her iki olayı da mü’min gözüyle görmek imanın gereğidir. İnsan oğlunun gelmiş olduğu bilgi ve teknoloji düzeyi, bu tür olayların önceden biliniyor olmasını sağlayabilir. Bu bilgi olayın azametini, Allah Teâlâ’nın kudretini görmezden gelmeye sevk ederse iman açısından sıkıntılı bir noktaya gelinmiş demektir. Dua edilmeli, ahireti hatırlamaya, istiğfara yanaşılmalıdır.
  Nureddin yıldız hoca

+ Yorum Gönder
ay tutulmasında kılınan namaz,  güneş tutulunca kılınacak namaz