+ Yorum Gönder
Namazlar ve Nafile Namazlar Kategorisinden Tahiyyetü'l-mescid Namazı Nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Tahiyyetü'l-mescid Namazı Nedir?

  Reklam

  Tahiyyetü'l-mescid Namazı Nedir? Mumsema
  TAHİYYETÜ'L-MESCİD NAMAZI


  Kelime anlamı bakımından mescidin selamlanması, saygı gösterilmesi demektir. Dinî bir kavram olarak, camiye giren kimsenin, mescidlerin sahibi olan Allah'a saygı ve ta'zîm amacıyla iki rekat namaz kılması anlamına gelir. Hz. Peygamber, "Biriniz mescide girdiğinde, oturmadan önce iki rekat namaz kılsın." buyurmuştur (Müslim, Salatü'l-Müsâfirîn, 11). Namaz kılınması mekruh olan vakitlerin dışında mescitlere giren kimsenin, oturmadan önce tahiyyetü'l-mescid kılması menduptur. Normal vakitlerde mescide girdiği halde tahiyyetü'l-mescid kılamayan kimsenin, bunun yerine dört defa "sübhanallahi ve'l-hamdü lillahi velâ ilâhe illallahu vallahu ekber" demesi menduptur. Camiye herhangi bir namazı kılmak için veya farz kılmak ve imama uymak niyetiyle girmek ve oturmadan o namaza başlamak da tahiyyetü'l-mescid yerine geçer. (İ.P.)

 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: Tahiyyetü'l-mescid Namazı Nedir?


  Reklam


  hocam bu hanımlar içinde geçerli bir durum mu?

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Şafii Mezhebinde Tehiyyetül Mescid Namazı

  Farz Namazlara Tâbi Olmayan Nafileler

  1. Tahiyyetu'l-Mescid Namazı


  Mescide girildiğinde oturmadan önce kılınan iki rekât sünnettir. Bunun delili şu hadîstir:
  Herhangibiriniz mescide girdiğinde iki rekât namaz kılmadan otur­masın.[12]
  Tahiyyetu'l-Mescid namazı, farz namaz veya herhangibir nafile na­maz kılmakla da eda edilmiş olur. Çünkü esas olan, mescide girildiğinde oturmadan önce namaz kılmaktır.

  ___________________________
  Yukardaki ilk konu Hanefi Mezhebine göredir.

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Tahiyyetü'l Mescid Namazı Ne Demektir?

  Tahiyye; selam vermek demektir. tahiyyetü'l mescid, mescidi yani camiyi selamlamak demektir. Kuranı kerimde mescitlere "Allah'ın Evleri" denilmiştir. Bir eve giren kimsenin, önce ev sahibini selamlaması kadar tabi bir şey olamaz. Bu halde Allah'ın Evine girenin de Onu selamlaması gerekir. Selamlamanın en mükemmel ve en güzel şekli namazla olur. Camiye giren kimsenin tahiyyetü'l mescid kılmak suretiyle Allah Teala'yı bir nevi selamlamış, ona bağlılığını saygısını ve kulluğunu sunmuş olur. Bir mescide sadece ziyaret için veya öğretmek veya öğrenmek gibi bir maksatla giren kimse orada nafile olarak iki rekat namaz kılar. Dileyen daha fazla kılabilir. Mescide günde birkaç defa bu şekilde girilse , bir defasında böyle namaz kılınması yeterlidir. Tahiyyetü'l mescid namazı, mescide girildiğinde daha oturmadan kılınmalıdır. Faziletli olan da budur. Oturulduktan sonra da kılınır. Bazıları; oturmadan kılınırsa eda, oturduktan sonra kılınırsa kaza olur, demişlerdir.
  Ebû Katade -radıyallahu anh- 'den rivayet edildiğine göre; Rasulullah -sallallahü aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: "Sizden her kim mescide girerse iki rekat namaz kılmadan oturmasın" (Buhari, Salat, 59)

 5. Misafir
  İşrak Namazı iki rekatdır.Güneş bir-iki mızrak boyu yükselmesi yani güneş doğduktan yaklaşık 45-50 dakika sonra kılınır.

+ Yorum Gönder
tahiyyetül mescid,  tahiyyetül mescid namazı nedir,  tahiyyetül mescid namazı,  tahiyyetül mescid namazi,  tahiyatul mescid namazi,  tahiyyetül mescit namazı,  tahiyyetü'l mescid namazi nedir