Kek yaparken dikkat edilecek hususlar

5 üzerinden 4.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  H@RB!KIZ GöNüL DoSTu
     

  Kek yaparken dikkat edilecek hususlar

  1— Kek yaparken önce un elenir. Fırın tepsisıi veya kalıp yağlanır. (Margarin kağıdı ile tepsiyi yağlamak yeterlidir.)
  2— Şekerle yumurta çarpılmadan önce gerekli bütün malzemeler hazırlanır. Şeker, yumurta karışımı yeterli kıvama gelince bekletilmeden diğer malzemeler ilâve edilir. (Bekletilirse sulanır ve kabarmaz.)
  3— Yumurta alüminyum kaplarda çarpılmaz. (Rengini bozar.)
  4— Yumurta şekerle yoğurt kıvamına gelinceye kadar çarpılır. Elektrikli çarpıcı yoksa yumurtanın sarısı şekerle, şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Akı ayrı bir yerde katı kar haline getirilir. Aklara önce şeker-yumurta sarısı karışımı katıp yedirilir, sonra elenmiş un ilâve ediHp kaşıkla karıştırılır.
  5— Kek hamurları daima ısıtılmış fırına konur. Fırının özelliğine göre hamur hazırlanırken (hazırlama durumu dikkate alınarak) fırın ısıtılır. Isısı ortadan biraz hafif hararette olmalıdır.
  6— Pişerken fırın kapağı açılmaz.
  7— Termostatsız elektrikli fırınlar fazla ısındığından hamur pişerken arada bir fırın söndürülüp yakılır.
  8— Kekler pasta tenceresinde pişiriliyorsa ısısı ortadan hafif hararete ayarlanır.
  9— Kekler soğuduktan sonra kabından çıkarılır. Alt kısmı üste gelmek üzere servis tabağına yerleştirilip üzerine pudra şekeri serpilir.

  __________________

  İlgili Yazılar

 2. 2
  EHLİMAN Kıdemli Üye

  Cevap: Kek yaparken dikkat edilecek hususlar

  Kek yaparken ilk başta kullanılan unun kalitesi ve inceliği önemlidir.Malzemelerin çok iyi çırpılması gerekmektedir.Kek yaparken neyli yapacaksanız ona göre güzel malzemeler kullanılmalıdır.Üzümlü tarçınlı ve cevizli en çok yapılan çeşitleridir.


+ Yorum Gönder