Parmaklarımız niçin çıtlar? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
 1. 1
  YaBaNCı Devamlı Üye
  YaBaNCı
  Devamlı Üye
  YaBaNCı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 08.Haziran.2007
  Üye No: 1040
  Mesaj Sayısı: 63
  Tecrübe Puanı: 2
  Yaş: 28
  Yer: nereye

  Parmaklarımız niçin çıtlar?


  Parmaklarımız niçin çıtlar?
  Bazı insanlar her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar hallerinden memnun görünürler.

  En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, örneğin parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir

  bağlantı kapsülü vardır. Bu kapsülün içinde kemiklerin hareketleri sırasında buraları yağlayan bir sıvı vardır. Bu sıvının içinde erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur.

  Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte kulağımıza gelenler bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerinin hareket kabiliyetini arttırır.

  Şüphesiz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır. Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekerseniz, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 artırır.

  Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içersinde tekrar oluşması biraz zaman alır.

  Tüm bu açıklamalar, deneylerle ispatlanmasına rağmen, yine de bu kadar küçük gaz miktarının bu kadar büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hala anlaşılmış değildir. Bu sorunun tatmin edici bir cevabı da henüz yoktur. Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor. İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor.

  Evet geldik en çok merak edilen soruya! Parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı mıdır? Bu konuda elde çok az bilimsel çalışma sonucu vardır. Bir görüşe göre parmak çıtlatmanın eklem yerlerimizdeki sıvıya bir tesiri yoktur. Diğer bir görüşe göre ise sürekli olarak bunu yapanlarda ve bunu alışkanlık haline getirenlerde, eklemler etrafındaki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısı ile elin kavrama gücü azalmaktadır.

  Bazı insanlar için psikolojik bir hastalık bence, çıtlatmadan duramıyorlar


  İlgili Yazılar

 2. 2
  suskun karizma Devamlı Üye
  suskun karizma
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik: 06.Haziran.2013
  Üye No: 101565
  Mesaj Sayısı: 210
  Tecrübe Puanı: 3

  Cevap: Parmaklarımız niçin çıtlar?


  Parmaklarımız neden çıtlar hakkında kısa bilgi

  Parmaklarımız neden çıtlar

  Şüphesiz insan vücudunda en kolay çıtlatılabilen yer parmaklar olmakta ve çoğumuz sık sık iki elimizin parmaklarını iç içe geçirip dışa doğru gererek parmaklarımızı çıtlatırız. Çoğu kişinin rahatlama hissi duyduğu parmak çıtlatma sonrası parmaklarımızdan ses gelir ve genellikle bu sesin kemiklerden geldiğini düşünürüz. Ancak parmakların çıtlama esnasında gelen ses kemiklerden kaynaklanmamaktadır. Parmakların neden çıtladığı ve çıtlama esnasında gelen sesin neden kaynaklandığını merak edenler için yapmış olduğumuz araştırma sonrası öğrendiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

  İnsan vücudunda sürtünmeli eklem yerinin en çok bulunduğu yerlerden biri olan parmakların birbirine birleştiği noktada bağlantı kapsülü bulunmaktadır. Kapsülün içindeki sıvı oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazının erimiş halidir ve bu sıvı hareket esnasında kemiklerin yağlanmasını sağlar. Parmakların gerilmesiyle eklem yerleri düzleşir ve kapsülde gerildiği için kapsülün içindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlar. Parmak çıtlatıldığında duyduğumuz ses gaz kabarcıklarının patlama sesidir.

  Uzmanlar sürekli olarak parmakların çıtlatılmamasını önermekteler. Çünkü parmakların sık sık çıtlatılmasından ötürü eklemlerin etrafındaki yumuşak doku zarar görür, parmaklar şişer, dolayısı ile elin kavrama gücü de azalmış olur. 3. 3
  @hmet Özel Üye
  @hmet
  Özel Üye
  @hmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üyelik: 16.Mayıs.2007
  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 6,865
  Tecrübe Puanı: 72
  Yer: gölbaşı

  Cevap: Parmaklarımız niçin çıtlar?


  Parmaklarımızı sık sık çıtlatmamız zararlıymış ama vaz geçemiyoruz


 4. Reklam

+ Yorum Gönder