Kurumuş meninin veya meninin güsülden sonra insan vücüdüna bulaşması güslü gerektirir mi? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
 1. 1
  Alican Çelik Misafir
  Misafir

  Kurumuş meninin veya meninin güsülden sonra insan vücüdüna bulaşması güslü gerektirir mi?


  kurumuş meninin veya meninin güsülden sonra insan vücüdüna bulaşması güslü gerektirir mi?saygılarla...

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Abdullatif seyyah
  Abdullatif
  seyyah
  Abdullatif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 56182
  Mesaj Sayısı: 629
  Tecrübe Puanı: 25
  Yer: sınırdan..

  --->: kurumuş meninin veya meninin güsülden sonra insan vücüdüna bulaşması güslü gerektirir mi?


  Aşağıda ki alıntıdan yola çıkarak, şunu söyleyebiliriz.Eğer şehvetsiz bir şekilde çıkan meni bile gusül gerektirmiyorsa, (değil vücudunuza bulaşmak, sizden çıktığı halde) o zaman gusülden sonra kuru/yaş meninin vücudunuza bulaşması veya değmesi tekrar gusül abdesti almanızı gerektirmez..

  Soru: Cinsel ilişkiden sonra gusül abdesti alıyorum. Fakat aradan yarım saat-bir saat geçmesine rağmen arada parça şeklinde meni geliyor, içim rahat etmiyor. Tekrar gusül abdesti almam gerekiyor mu?
  Cevap: İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa, ikinci kez yıkanması gerekir. Fakat idrarını yaptıktan veya epeyce yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak gelecek meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda o meni, yerinden, şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur.
  Yine bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi çıkacak olsa, tekrar gusletmesi gerekmez. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, “Guslü Gerektiren Haller”, 178. paragraf)


+ Yorum Gönder