Nişanlıya itaat edilir mi 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Nişanlıya itaat edilir mi


  Sözlüye itaat olurmu? Sözlü, eğer biraz kilo alabilirsen al dese ve birse arkadaşlarınla akşam çıkma dese, diğeri kilo almazsa ve dışarıya akşam çıkması sakıncalımı?
  Ve aynı şekilde evlendikten sonra bu durum yine devam ederse o zaman ?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Omer Faruk Devamlı Üye
  Omer Faruk
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,692
  Tecrübe Puanı: 17

  Yorum: Nişanlıya itaat edilir mi


  İslamda itaat ALlah'adır. Evlendiğiniz kişi itaati yanlış anlamış siz de bu itaat işini abartmayın. Müstakbel eşiniz evine köle aldığını zannetmiş. İslam'daki adalet adil olana itaattir. Günlük işlerde itaat sözkonusu değildir. İkiniz ayrı birer bireysiniz. O'nun için Allah Kur'an'da kadını ve erkeği ayrı ayrı muhatap almıştır.

  Bazı erkekler evin reisi olmayı kral olmayla karıştırıyorlar. Böyle bir aile sağlıklı bir aile değildir. İtaat Allah'ın kuralları çerçevesindedir.

  Sevgili genç kardeşim, İslam'ı öğrenin ona göre evlenin aksi takdirde bu itaat meselesine dayalı bir sürü problem ile karşı karşıya kalacaksınız

  Evet evde erkeğin doğal bir liderliği vardır ama bu sınırsız emretme yetkisi değildir. Rasulullah bile eşleriyle problem yaşamış ama onlara nasıl davrandığına bakın erkekler de öyle davransın. Ne dövme ne de sövme var. Ne de zorla bir şey yaptırma...

  Şimdi anlatılan itaat meselesi Rasulullah'ın yaşantısında yok. Kendi özel ihtiyaçları için bile eşlerine emretmemiş. Dikişini dikmiş temizliğini yapmış.

  Kadın erkekten zayıftır ama bir "kişidir". O'nun kişiliğini silmek aileye fayda değil zarar verir. Ümmetin yarısı olan kadınlar evde çektikleri bu sıkıntıdan dolayı insanlığa örnek olacak liderler yetiştiremiyorlar.

  Selametle kızım....


 3. 3
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Yorum: Nişanlıya itaat edilir mi


  bunu itaat olarak görmeyin birisi akşam arkadaşlarımla çıkacam derse diğeri de iyi sen bilirsin haydin eyvallah der


 4. Reklam

 5. 4
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Nişanlıya Günahı Sormak ?


  Nişanlıya daha önce ilişkin oldumu (sevgilin oldumu) ve bakire olup olmadığını sormak caizmi (hem erkeğin hemde kızın bunu sorması)?

  Eğer diğerinin cevabı evetse yani iki günahıda işlemişse. Yani başkasına günahı sormak ve o kızında evetse cevap günahını anatması günahmı? İnternette işlediğin günahı anlatmakta günah diye biliyorum.


+ Yorum Gönder