İslamdaki Bunlar Gibi Eylemler İnsan Haklarıyla çelişmiyor Mu? 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  İslamdaki Bunlar Gibi Eylemler İnsan Haklarıyla çelişmiyor Mu?


  Öncelikle belirteyim ateist vs. değilim, Müslümanım ama bu konular çok kafama takıkıyor. Bazıları:

  1- Kuranda Nur 2 ayetinde zina yapanlara 100 sopa cezası var. Bu ne kadar doğru (ahlak açısından)

  2- Kuranda erkeklere kadınlar size itaat etmediğinde hafif dövün gibi bir ayet geçiyor. Neden böyle dendiğini anlayabilmiş değilken kadın neden kocasına vurumıyor diye bir soruda da takıldı aklıma. İkisini birden cevaplarsanız sevinirim.

  3- Cennette neden huriler müjdeleniyor? Ayrıca doğru olsa bile neden kadınlara herhangi bir erkek vs. müjdelenmiyor?

  4- Tam emin değilim böyle birşey olup olmadığından ama sanırım bir kişi ya da aile bir çocuğu evlat aldığında dinen mirasını ona bırakması için varsa yiğenlerinden torunlarından vs. rıza almalıymış bu doğru mu doğruysa neden?

  5- İslamda kuzenle evlenmek caiz. Akraba evliliğinde de sakat çocuk doğma olasılığı daha yüksek. Süt kardeşten bile genlerin geçtiğini bilip süt kardeşlerinin evlenmesini yasaklayan Kuran, neden kuzenler için böyle bir yasak koymamış?

  6- Kuranda peygamber eşi olmak ile ilgili birkaç ayet vardı. Sanırım ahzap 50 idi. Bunlar peygambere özeldir vs. diyordu. Bu ne kadar doğru (yani ahlak olarak)?

  7- Erkeklere böyle birşey yokken kadınların başlarını örtmesi neden farz? Göğüsü anlayabilirim, erkekler için çekici ama neden saç ve baş? Hiçbir erkeği bir kadının saçına şehvet duyduğunu düşünmüyorum. Haydi öyle diyelim, kadınların saçı uzun, erkekler kendilerinden farklı olduğu için güzel bulabilirler gibimsi,, hadi öyle diyelim peki örneğin saçını kısa kesenler var erkek gibi, onlar da mı kapanacak?

  8- Bir kadının kocasından izinsiz bir yere gitmesi (kısaysa yada 2 3 günlük yolsa gidebilirmiş saçma bence neye göre bu çıkarımı yaptınız?) yasakmış. Ben buna inanmıyorum ama sizin de fikrinizi merak ediyorum.

  9- Bir de örneğin 1. ve 2. soruda bahsettiğim gibi cezalar günümüzde uygulanmıyor (en azından Türkiyede) uygulandığında uygulayan kişiye hapis veriliyor. O zaman bu devlet kanunları İslama göre yanlış??

  Evet temel olarak sorularım bunlar. Sizden ricam bunları cevaplarken "Sen islamdan çıkmışsın, nasıl müslümansın; Allah öyle kural koymuş sorgulayamazsın" gibi yanıtlar vermek yerine soruların cevaplarını ve sebeplerini söylemeniz ve diğer birkaç sitelerin yaptığı gibi uzun uzuun yazarak konuyu dallanıp budaklandırarak iyice anlaşılmaz yapıp konuyu kapamamanız. Şimdiden teşekkürler.

  İlgili Yazılar

+ Yorum Gönder