Uyku Düzeni Ve Namaz 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Uyku Düzeni Ve Namaz


  Yeterli uyku süresi bilindiği uzere kişiden kişiye değişmektedir. Uyku, yeteri kadar olmadığında çeşitli hastalıklara sebebiyet vermektedir. Yıllık namaz vakitlerini araştırdığımda gördüm ki yatsı namazı vaktinden güneşin doğmasına kadar olan vakit yıl boyunca değişiklik gösteriyor. Öyle ki bazen 7saat bazen 11saat civarında olabiliyor. Ayrıca peygamberimiz aleyhisselamın gece ibadetleri için öğlen uykusunu (kaylule) uyuduğu biliniyor. Buna ilaveten namazı kazaya bırakmak için meşru sebepler arasında şu iki sebep bulunmaktadır: uyuyakalmak ve unutmak.

  Yukarıdaki yazdığım bilgiler ışığında yeterli uyku süresini 8 saat olarak ölçen ve öğlen uyuyamayan birinin yatsı ve vitir namazını eda ettikten sonra yatıp uyumasından sabah namazını eda edebilecek şekilde kalkabileceği en geç zaman arasındaki süreyi hesap eden bir mümin uykusunu alamayacak düzeyde olduğunu saptarsa ve uykusunu almak için Hanbeli mezhebini taklit edip can tehlikesini (uykusuzluğun çeşitli hastalıklara sebebiyet vermesi) öne sürerek akşam ve yatsı namazını birleştirip kıldıktan sonra erkenden yatması caiz midir?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  muvaffak Süper Moderator
  muvaffak
  Süper Moderator
  muvaffak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 2490
  Mesaj Sayısı: 548
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Uyku Düzeni Ve Namaz


  Vakitlerin saatinin değiştiği mevsimlerde insanın bedeninin adapte olması gibi uyku ihtiyacı da mevsime göre azalır veya artar. Kazaya bırakmak unutmak, uykuda olmak, yolculuk gibi durumlar dışında izin verilmemiştir. Yeterli uyku ihtiyacı yetişkinlerde 7-8 saat arasıdır. Eksik kalacak bir saatlik uykunun kişinin hasta etme ihtimali çok azdır. Namazların böyle bir sebepten birleştirilmesi mümkün değildir.


+ Yorum Gönder