Irkçılık yapmak haram mıdır? Bir ırkı aşağılamak ve hakaret etmek. 5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Irkçılık yapmak haram mıdır? Bir ırkı aşağılamak ve hakaret etmek.


  Kendi ırkının diğer ırklardan üstün olduğunu söylemek haram mıdır? Sosyal medyada görüyoruz ki bazı kişiler çesitli ırklara ve bu ırkların atalarına hakaret ediyor. Bu ırktan doğacak insanlarla ve bu ırkın ölmüş kişileriyle helâlleşme imkanı olmadığından hükmü nedir? Bu günahın tövbesi nedir?
  Atasından dolayı bir insana yafta vurulur yada iltifat edilir mi?
  Ornek olarak :
  ......lar haindir.
  ......lar korkaktır.
  ......lar nankördür.
  Yada " Izmirli'ler, Mardin'liler Rizeliler ......dır " demek orada yaşayan her ferde hakaret olduğundan hükmü nedir? Helâlleşme imkanı her bir fertle nasıl olur. Günahı nedir. Irklarından çok az sayidada Müslüman olmuş gayrimüslim ülkeler icin. .......lar kafirdir deseniz müslüman olan bir grup insanda buna dahil oldugundan dolayı Dinden çıkmış olmaz miyiz?? . Muslumana kâfir demiş oluyoruz.

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Omer Faruk Üye
  Omer Faruk
  Üye

  Üye No: 115673
  Mesaj Sayısı: 1,735
  Tecrübe Puanı: 18

  Yorum: Irkçılık yapmak haram mıdır? Bir ırkı aşağılamak ve hakaret etmek.


  Selamün Aleyküm Kardeşim,

  49/ EL-HUCURÂT -13- Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizi tanıyıp sâhib çıkmanız için milletlere, sülâlelere ayırdık. Şunu unutmayın ki ALLÂH'ın nazarında en değerli, en üstün olanınız, takvâda en ileri olandır. Muhakkak ki ALLÂH herşeyi bilir, her şeyden hakkıyla haberdârdır.

  Peygamberimiz buyuruyor ki;

  Irkçılığa (asabiyyeye) çağıran Bizden değildir; ırkçılık için savaşan Bizden değildir; ırkçılık üzere, asabiyye uğruna ölen Bizden değildir" (Kaynak: Müslim, imare, 53)

  Bunun dışında ayetler ve hadisler var ama bunlar yeter zannediyorum. Irkçılık direk çeşitli ırklardan, renklerden oluşmuş İslam Ümmetine düşmanlıktır. Kişinin kendi ailesini, milletini sevmesi fıtridir ama bunun üzerinden üstünlük taslaması ırkçılıktır.

  Selametle kardeşim...


 3. 3
  Vuslat79 Üye
  Vuslat79
  Üye

  Üye No: 120466
  Mesaj Sayısı: 113
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Irkçılık yapmak haram mıdır? Bir ırkı aşağılamak ve hakaret etmek.


  Sevgili din kardeşim ;
  Peygamberimiz veda hutbesinde bizlere bu konuda açıklama yapmıştır. Arap olanın, Arap olmayana üstünlüğü yoktur.
  Üstünlük takvadadir.
  Muminler olarak bizlerin aile sülale ırk milliyetçiligi yapması dogru değildir. Bizlerin yapacağı tek milliyetçilik İslam Milliyetçiliğidir.


 4. Reklam

 5. 4
  Kuldurdileyen Devamlı Üye
  Kuldurdileyen
  Devamlı Üye

  Üye No: 121260
  Mesaj Sayısı: 337
  Tecrübe Puanı: 4
  Yaş: 47
  Yer: Ankara

  Yorum: Irkçılık yapmak haram mıdır? Bir ırkı aşağılamak ve hakaret etmek.


  Duyduğun ilk üstünlük davasında bulunan kimdi? Yaradılış bakımından daha yüce bir yaradılış üzerine olduğunu iddia eden? Ateşden olanın, topraktan olana, üstünlük iddiasında bulunduğunu duydun mu? Her şeyin yaradıcısı, her şeyi gören, her şeyi bilen ki hepsini zaten O yarattı, tek mutlak güç sahibi olandan başka kim bilebilir, hangisi güzeldir, hangisi O nun sevgisine daha yakındır? Ancak O derse bil, inan, iman et O na ki ne iyidir ancak O bilebilir. Üstünlüğü yaradan, tek hüküm sahibi, ancak O yüceltir ve alçaltır, O na yaklaşan yüceltilmiş, uzaklaşan ise alçaltılmıştır. O na inan ve O na iman et ki ateş mi toprak mı deme belasına bir gün düşme.


+ Yorum Gönder