Konusunu Oylayın.: Alkol içeren yiyecekler ve içecekler haram mı

5 üzerinden 3.67 | Toplam : 3 kişi
Alkol içeren yiyecekler ve içecekler haram mı
  1. 13.Mayıs.2017, 22:27
    1
    Misafir

    Yorum: Alkol içeren yiyecekler ve içecekler haram mı






    Yorum: Alkol içeren yiyecekler ve içecekler haram mı Mumsema Kek, çikolata ve ayran gibi bir sürü nimetlerin içinde aromalar tat vericiler, glikoz fruktoz şurubu, glikol, gliserin ve birçok katkı maddeleri bulunuyor. Şu aromalarda bir de hayvansal katkılar da olabilirmiş ve gliserinde hayvansal yağlar. Bunları gerçekten yemek ve içmek kesinlikle haram mı? Bazı bulunan katkı maddeleri yeyip içebilir miyiz? Öyleyse bunlar hangiler? Çünkü canımız mesela kek çekiyor ve dikkat etmemiz de gerekiyor içindekilere. İçinde jelatin varsa zaten bu haramdır, ama sığır jelatini de mi yenmesi haram olur? Haram yiyecek yiceğimiz zaman besmele çekersek imanımız gidiyor mu? Mesela aroma ve glikoz içeren yiyecek veya içecek yeyip içmeden önce besmele çeksek.

    Bu sığır helal değilse jelatini haram olur mu? Domuz eti mesela tamamen haram yenmesi. Bunda besmele çekilmez, ama alkol gibi katki maddeli bir yiyecekte çekilirse iman gider mi? İçten besmele çekebilir miyiz?


  2. 13.Mayıs.2017, 22:27
    1
    Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kayıtsız Üye
    Misafir



    Kek, çikolata ve ayran gibi bir sürü nimetlerin içinde aromalar tat vericiler, glikoz fruktoz şurubu, glikol, gliserin ve birçok katkı maddeleri bulunuyor. Şu aromalarda bir de hayvansal katkılar da olabilirmiş ve gliserinde hayvansal yağlar. Bunları gerçekten yemek ve içmek kesinlikle haram mı? Bazı bulunan katkı maddeleri yeyip içebilir miyiz? Öyleyse bunlar hangiler? Çünkü canımız mesela kek çekiyor ve dikkat etmemiz de gerekiyor içindekilere. İçinde jelatin varsa zaten bu haramdır, ama sığır jelatini de mi yenmesi haram olur? Haram yiyecek yiceğimiz zaman besmele çekersek imanımız gidiyor mu? Mesela aroma ve glikoz içeren yiyecek veya içecek yeyip içmeden önce besmele çeksek.

    Bu sığır helal değilse jelatini haram olur mu? Domuz eti mesela tamamen haram yenmesi. Bunda besmele çekilmez, ama alkol gibi katki maddeli bir yiyecekte çekilirse iman gider mi? İçten besmele çekebilir miyiz?


    Benzer Konular

    - Alkol içeren ilaç

    - Alkol veya etil alkol içeren kremler, kolanyalar abdesti bozar mı? Namaz kılmaya engelmidir?

    - Alkol içeren diş macunu kullanmak caiz mi

    - Alkol içeren temizlik ürünleri

    - Gazozda bulunan alkol ve alkol üreten besinler hakkında bilgi verir misiniz? İçinde alkol bulunan he

  3. 13.Mayıs.2017, 23:40
    2
    arifselim
    Yönetici

    Profili:
    Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
    Üye No: 211
    Mesaj Sayısı: 23,366
    Rep Derecesi:
    Tecrübe Puanı: 10

    Yorum: Alkol içeren yiyecekler ve içecekler haram mı




    Maalesef günümüzde bir çok gıda ürünlerinin içinde katkı maddeleri vardır. Ama bu maddelerin hepsi haram olduğu anlamına gelmiyor. Normalde helal olan bir şeyi araştırmak zorunda değilsin. Ancak haram bir katkı olduğunu gördüğünde onu yemek haram olur. Eğer sığır jelatininden üretilen bir ürün ise o zaman bu helal olur. Bilerek haram olan bir yiyecek yenirse o haramı yediği için besmele çekilmez.


  4. 13.Mayıs.2017, 23:40
    2
    Yönetici



    Maalesef günümüzde bir çok gıda ürünlerinin içinde katkı maddeleri vardır. Ama bu maddelerin hepsi haram olduğu anlamına gelmiyor. Normalde helal olan bir şeyi araştırmak zorunda değilsin. Ancak haram bir katkı olduğunu gördüğünde onu yemek haram olur. Eğer sığır jelatininden üretilen bir ürün ise o zaman bu helal olur. Bilerek haram olan bir yiyecek yenirse o haramı yediği için besmele çekilmez.


  5. 14.Mayıs.2017, 21:15
    3
    Misafir

    Yorum: Alkol içeren yiyecekler ve içecekler haram mı

    Sizle birşey paylaşmak isterim. Bi sayfada kinder çikolata hakkında almanca dilinden bilgiler var. İçerisinde alkol ve hayvansal katkıların olmadığı yazıyor. Belki bilmeyenler varsa burdan okuyup öğrenebilirler.
    http://www.muslim-markt.de/Speise/firmen/ferrero.htm


  6. 14.Mayıs.2017, 21:15
    3
    Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kayıtsız Üye
    Misafir
    Sizle birşey paylaşmak isterim. Bi sayfada kinder çikolata hakkında almanca dilinden bilgiler var. İçerisinde alkol ve hayvansal katkıların olmadığı yazıyor. Belki bilmeyenler varsa burdan okuyup öğrenebilirler.
    http://www.muslim-markt.de/Speise/firmen/ferrero.htm





+ Yorum Gönder