Haram parayı fakire vermek 5 üzerinden 4.50 | Toplam : 8 kişi
 1. 1
  Kayıtsız Üye Misafir
  Misafir

  Haram parayı fakire vermek


  elimde 500tl civarında haram para var, iddaa parası

  bunu fakire direk mi vereyim yoksa camiye mi bağışlayım

  bu haram para fakire verilirse yiyecek falan alınmaması lazımmış doğru mu bu? yani kömür gibi şeyler alınması lazımmış yiyecek olmamalıymış?
  e ben fakire bu parayı verirken bu para haram para, sakın yiyecek alma mı diyecem?

  eğer durum böyleyse ozaman camiye mi vereyim, yoksa durum böyle değil bütün parayı fakire ver ne istiyorsa onu alsın, paranın haram oldugunuda söyleme mi diyonuz?

  İlgili Yazılar

 2. 2
  Nicksiz Üye
  Nicksiz
  Üye
  Nicksiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 111207
  Mesaj Sayısı: 82
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 3
  Yer: Dünya

  Yorum: Haram parayı fakire vermek


  Merhabalar, soru sormadan önce sitede arama yapın. Haram paranın fakire verileceği konusu daha önceden cevaplanmıştı. (Faiz olarak anlatılıyor fakat iddia'dan da, faizden kazanılan para da haramdır)
  Cevaplayan kişi şöyle demiş:
  Alıntı
  Faizden gelen parayı fakire versem günah işlemiş olur muyum?
  Parayı faizde çalıştırmak caiz değildir. Bu paradan gelecek olan faiz miktarından yapılacak olan hayırlardan sevap beklenilmez. Ancak siz harcamak yerine başkasına vermekle haram yemeyi terketmiş olursunuz. Yine de paranızın faizle işlem görmesinden dolayı mesul olursunuz. Ancak haramı kullanmamaktan dolayı mesuliyetiniz azalır, sevap almazsınız.

  Bu faiz gelirini bir fakire vermekle, ne fakir ne de siz günah kazanmış olmazsınız. Ancak bu parayı fakire verirken illa da "bu faizden gelen bir paradır" demenize gerek yoktur. Fakir de ihtiyaç sahibi olduğundan bu parayı alabilir.
  S.islamiyet 3. 3
  samiyusuf Devamlı Üye
  samiyusuf
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üye No: 2638
  Mesaj Sayısı: 51
  Tecrübe Puanı: 2

  Yorum: Haram parayı fakire vermek


  Haram para kazanıp fakirlere yardımdım amaçlı olmaz ama biri kumar oynadı sonra hata olduğunu anladı ve tövbe etti bu para ne olacak
  bu durumda bir fakire verecek ve fakire açıklama yapmayacak ne dilerse onu alsın


 4. Reklam

 5. 4
  arifselim Yönetici
  arifselim
  Yönetici
  arifselim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Profili:
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 29,930
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Haram parayı fakire vermek


  Bu parayı kullanman haramdır. Bunu dilersen hayır kurumlarına veya dilersen fakirlere de verebilirsin. Her iki yere vermekte de sana sevap olmaz. Sadece bu haramı elinden çıkarmak zorundasın. Fakirlere verirken o paranın ne olduğu hakkında hiç bir bilgi vermene gerek yoktur. Onu dilediği gibi harcamakta serbesttir.

  - Gazalî (ks) bu mevzuda İhyâ’sında, Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm)’in, kendisine ikram edilen koyun etinin haramdan kazanıldığını anlayınca, hemen geri çekilip, fakirlere gönderttiğini; ayrıca Bizans’ın İranlılara karşı harbi kazanacağı konusunda bahse giren Hz. Ebû Bekir (ra)’in dediği çıkınca, aldığı develeri de fakirlere verdiğini delil olarak zikretmiştir.


+ Yorum Gönder